ROŽŇAVA. Predpokladajú, že za tri mesiace ich získajú minimálne 300 tisíc a potom ich doručia do Národnej rady.
Nevylučujú aj referendum
"Politici odstrihli južné Slovensko od peňazí, regióny tu roky zaostávajú, investori sem neprichádzajú, nie je tu práca. Petícia je pokus domôcť sa svojich práv," hovorí predseda petičného výboru Pavol Rapco.
Podporu mieni získavať najmä medzi samosprávou, ale i firmami, organizáciami a občanmi. "Doteraz som nestretol človeka, ktorý by bol proti," dodáva.
Petícia žiada urýchlenie výstavby rýchlostnej cesty R2 v úseku medzi Zvolenom a Košicami, prijatie záväzného harmonogramu výstavby a súvislé budovanie cesty až do jej úplného ukončenia. "Chceme, aby sa začalo stavať na budúci rok, ak sa veci napriek petícii nepohnú, požiadame o vypísanie referenda," ubezpečuje Rapco.
Podľa plánov Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) bude rýchlostná cesta hotová najskôr v roku 2021. V súčasnosti je výstavba po jednotlivých úsekoch len v prípravných fázach.
Investori sa kvôli ceste otáčajú
Gemer, Novohrad, Abov i Košice prišli za posledné roky pre zlé dopravné spojenie o desiatky investorov a tisíce pracovných príležitostí.
"Boli tu zástupcovia japonskej firmy Minebea, ktorí mali záujem o elektrotechnickú produkciu. Keď zistili, v akom stave sú cesty a že sa to tak rýchlo nezmení, viac som ich nevidel," spomína Vladislav Laciak, primátor Rožňavy.
Rovnakú skúsenosť má s ďalšími investormi, ktorí sa o mesto zaujímali, no skončili inde. V spádovom území viac ako 200-kilometrového úseku budúcej cesty R2 žije takmer tretina obyvateľov Slovenska.
"Nevyhovujúce dopravné napojenie je hlavnou príčinou dlhodobého zaostávania regiónov na juhu stredného a východného Slovenska," myslí si Vladimír Bystriansky, riaditeľ lučeneckej kancelárie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
Podobnú skúsenosť ako Rožňava má Detva, Tomášovce, Mýtna, Rimavská Sobota, Rožňava, ale i Košice. Radnice týchto miest jednoznačne podporujú petíciu za urýchlenú výstavbu. "Mesto Košice dlhodobo podporuje dobudovanie južnej trasy v smere na Zvolen a Bratislavu," potvrdila hovorkyňa mesta Katarína Jantošovičová.
Petícia pomôže i tunelu cez Sorošku
"Ministerstvo dopravy ubezpečuje obyvateľov juhu Slovenska, že robí všetko pre to, aby sa výstavba potrebných úsekov R2 rozbehla čo najskôr. Pripravenosť týchto úsekov nám ale neumožňuje začať stavať," tvrdí Martin Krajčovič, hovorca ministerstva. "Dokončenie celej trasy je vecou strategického rozhodnutia ministerstva," tvrdí Marcel Jánošík, hovorca NDS.
Cesta z Košíc do Zvolena, Nitry a Bratislavy je najkratšia i najvyužívanejšia spojnica východu so západom krajiny. Jediným problematickým úsekom trasy je horský priechod Soroška, ktorý by mala cesta R2 prekonávať 4,6 kilometra dlhým tunelom.
Výstavbu tunela odporučilo ministerstvo životného prostredia ako najvýhodnejší variant pre životné prostredie. Začať by sa mal stavať o dva roky s dokončením v roku 2017. Ak by bola petícia úspešná, mohlo by to byť i skôr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer