Nový investor, ktorý chce oživiť úpravu železnej rudy v Nižnej Slanej, nebude ťažiť, ale iba vyrábať vysokopecné pelety. Začať plánuje v máji na budúci rok po generálnej oprave. Časť obyvateľov je proti. Nechcú, aby bolo ich životné prostredie ďalej ničené.
NIŽNÁ SLANÁ. "Ťažiť rudu finančne náročným spôsobom, a potom ju draho upravovať nebudeme," hovorí Vojtech Bodnár, konateľ spoločnosti Eco-Global z Moldavy nad Bodvou.
Tá bude bývalý Siderit prevádzkovať a najprv by mala vytvoriť okolo 100 pracovných miest, neskôr by ich počet mohol vzrásť až na 400.
Práca pre baníkov nebude
Časť majetku Sideritu kúpila firma Eco-Global spolu so spoločnosťou Sevis Žilina v polovici októbra od cyperskej spoločnosti Glomeron Trading Limited, za ktorou stoja ruskí vlastníci. Koľko zaň zaplatili, noví investori nepovedali.
"Pelety plánujeme vyrábať z dovážaného železorudného koncentrátu, z kalov a prachov košických železiarní spoločnosti U. S. Steel a z haldy s vysokým obsahom železa pri Seredi, ktorá vznikla spracovávaním niklovej rudy," vysvetlil Bodnár.
Ľudia majú strach
"Nechceme, aby sa v závode spracovávali odpady, ktorých sa firmy nevedia zbaviť. Navyše, aby sa to robilo bez fungujúceho odprašovania, ako sa to posledné roky prevádzky Sideritu dialo," rozhorčuje sa jeden z obyvateľov Nižnej Slanej, ktorý kandiduje na starostu. "Životné prostredie je v dedine zničené, nedá sa tu nič pestovať, okrem strukovín a biomasy," dodáva.
Proti plánovanej výrobe chce bojovať či už z pozície starostu, alebo občana. Podobný názor má podľa neho viacero obyvateľov.
Fakty o zlom stave životného prostredia v Nižnej Slanej potvrdzuje i štúdia Mendelovej univerzity v Brne, ktorá mapovala jeho stav v posledných štyroch rokoch. Hovorí o vysokom zaťažení škodlivými látkami, nutnosti ozdraviť ho a lokalitu radí medzi najznečistenejšie na Slovensku.
Kúpili majetok mimo konkurzu
Siderit vstúpil do konkurzu pred dvoma rokmi, ale ešte predtým sa viaceré jeho zariadenia dostali do rúk firmy Glomeron. Baňa, banské stroje a nezaujímavý majetok skončili v konkurznej podstate.
"Majiteľ nám požičal peniaze na prevádzku. Keď projekt modernizácie nevyšiel, využil záložné právo na majetok," prezrádza niekdajší zamestnanec Sideritu.
Podniku pomohla vláda Roberta Fica dotáciou 6 miliónov eur. Peniaze mali ísť na modernizáciu. Firma mala zohnať rovnakú sumu, čo sa jej však nepodarilo. Siderit skončil v konkurze a o prácu prišlo šesťsto ľudí.
Jeho problémom bolo, že vyrábal drahšie, než predával a tlačil pred sebou balík dlhov najmä za plyn. Bývalí zamestnanci tiež tvrdia, že vo firme sa nehľadelo na ochranu životného prostredia a bezpečnosť práce.
Dlh za plyn zostal
Nový investor tvrdí, že vyrábať bude efektívne, lebo väčšinu energeticky náročných procesov z výrobného reťazca vypustí. "Podstatne nám to zlepší ekonomiku," vysvetľuje Bodnár.
Pelety, ktoré sa používajú ako vsádzka do vysokých pecí pri výrobe železa, chce predávať najbližším železiarňam. O ich predaji rokuje s Třineckými železiarňami, s U. S. Steelom a železiarňami Dunaferr v Maďarsku, železorudný koncentrát dovezie z Ukrajiny.
"Laboratórne i poloprevádzkové pokusy so spracovaním vzoriek v Dunaferri dopadli dobre," ubezpečuje Bodnár.
Dlhy Sideritu v konkurze presiahli 16 miliónov eur. Najväčším veriteľom podniku bol Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Jeho pohľadávka za asi 7 miliónov eur však bola z konkurzu pre údajnú neoprávnenosť tohto nároku vylúčená. SPP sa teraz o jej uznanie súdi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer