Slanskou dolinou sa šíri nádej na prácu. Oživili ju investori, ktorí kúpili spracovateľský závod železnej rudy v Nižnej Slanej a chceli by v ňom rozbehnúť výrobu. Podľa oficiálneho tlačového oznámenia sú to Sevis Žilina a Eco-Global Moldava nad Bodvou.
NIŽNÁ SLANÁ. Prvý je finančným investorom, druhý by mal podnik prevádzkovať. Sľubujú najprv zamestnať sto a neskôr až štyristo ľudí. Napriek radosti sú však mnohí skeptickí.
Siderit skrachoval a nepomohla mu ani štedrá injekcia štátnej pomoci. Oživiť sa ho pokúšal neúspešne i expremiér Róbert Fico.
Ľudia chcú prácu
"Počuli sme o tom, ale nevieme, či máme tomu veriť," hovoria ženy pri autobusovej zastávke v Nižnej Slanej.
Bývalý baník Vlado by naopak prijal akúkoľvek prácu, len aby nejaká bola. Do bane, kde sa ťažila železná ruda, fáral dvanásť rokov a odkedy fabrika skončila, je bez roboty.
Z vysokého komína úpravne nestúpa dym už dva roky. Brána podniku je zavretá, na kedysi plnom parkovisku stoja tri autá. Pri vrátnici sa však tmolia chlapi zo strážnej služby a na plote sa skvie logo nového majiteľa.
"Nikto z vedenia tu nie je," upozorňuje vrátnik. Keď sa pýtame na obnovenie výroby, všetci svorne prikyvujú, že je to reálne na jar. Celá táto dolina, od Rožňavy až po Dobšinú, to potrebuje. Skoro z každej jednej rodiny tu niekto pracoval," hovorí jeden zo strážnikov.
Spracovávať budú koncentrát
"Niektorí ľudia sú za, iní proti. Niekto uprednostní prácu, druhý ekológiu," odpovedá starosta Nižnej Slanej Ján Vieloha (Smer) na otázku, či nebude ľuďom vadiť, ak začne závod znova prášiť.
Terajší investor, ktorý chce Siderit prevádzkovať, prišiel asi pred pol druha rokom s ponukou spracovávať v rotačných peciach kovový odpad z košických železiarní. Malo ísť o rôzne prachy a kaly z výroby s vysokým obsahom železa.
Vtedy sa ľudia z obáv pred poškodzovaním životného prostredia v prieskume verejnej mienky postavili proti. Teraz nie je situácia podľa starostu taká jednoznačná. On sám by bol však najradšej, keby by sa spustila i baňa, nielen úpravňa.
Nový investor ťažiť nechce, železorudný koncentrát plánuje dovážať a v ďalšej etape pridá i spracovanie surovín z U.S.Steelu.
"Zatiaľ hovorili len o spracovaní koncentrátu na vysokopecné pelety," dodáva starosta. Odkiaľ ho budú dovážať, netuší, kúpiť ho možno najbližšie na Ukrajine. Predtým sa vyrábal z vyťaženej nižnoslanskej železnej rudy.
Názor
Má to nádej na úspech
Siderit skrachoval, pretože ťažba a spracovanie rudy boli náročné na spotrebu energií a predchádzajúcemu majiteľovi sa nepodarilo zvládnuť investíciu do technológie, ktorá by bola šetrnejšia, a to napriek tomu, že dostal do štátu vyše 6 miliónov eur. Ako to chce vyriešiť nový majiteľ, ktorý kúpil podnik od cyperskej firmy GlomeronTrading, za ktorou je ruský kapitál, sa nehovorí. Taktiež sa nevie, komu bude hotové pelety predávať. Pokúšali sme sa spojiť s novým majiteľom, no neúspešne. "Bral by som ten projekt vážne, pokiaľ sa im podarí zvládnuť náklady a zabezpečiť predaj, má to nádej," povedal pre Korzár jeden z bývalých manažérov Sideritu.
sas
Autor: sas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer