ROŽŇAVA. Hoci "sezóna" nocľahárne v Rožňave ešte ani poriadne nezačala, už teraz je isté, že jej kapacita bude naplnená. Väčšina bezdomovcov, ktorí v nej budú cez zimu prespávať, sa totiž nahlásila už asi pred dvomi týždňami.
Niektorí volia radšej zimu
Ako informoval správca nocľahárne Tibor Lándori, on sám dáva bezdomovcom vopred vedieť, aby sa nezabudli s predstihom prihlásiť na pobyt.
"Sú aj takí, ktorých som aj v zime volal ku nám, nech nemrznú, ale žiaľ, sú medzi nimi alkoholici a práve kvôli alkoholu sem prísť nechcú. Raz sa stalo aj to, že sami bezdomovci nechceli medzi seba jedného prijať kvôli tomu, že nebol schopný nepiť. Byť triezvy je jedna z podmienok, ktorú musia splniť, aby tu mohli vôbec prespať. A to je pre niektorých poriadny problém," rozpráva správca nocľahárne.
"Túto zimu tu bude 18 bezdomovcov. Väčšina z nich tu prespávala aj vlani, ale prišli aj noví. Ide o Rožňavčanov, ale aj troch cudzích mužov. A štyri sú ženy."
Spia aj na cintoríne
Podľa T. Lándoriho je v Rožňave 27 až 28 bezdomovcov. Miesta ich pobytu má dokonale zmapované, no včera sa počas dňa presúvali z jedného na druhé. Povestný múrik nad trhoviskom v Rožňave im už samospráva zbúrala, jedno miesto stretávok teda zmizlo. Nahradil ich prístrešok pri mestskom úrade alebo autobusová stanica.
"Pred chvíľou odtiaľto odišli," informovala jedna zo žien v budove autobusovej stanice. "Približne mesiac máme od ich vyčíňania pokoj, pretože častokrát tadiaľto chodia mestskí policajti a vyháňajú ich aj z budovy."
T. Lándori pozná aj iné miesta ich pobytu. "Dvaja napríklad prespávajú v kríkoch na okraji mesta, kde si zriadili zo škatúľ prístrešok aj matrace, dvaja spia dokonca na cintoríne. Posunú si betónovú platňu na starej hrobke a vojdú dnu. Keď však ide zima, sám im dám vedieť, aby využili bezplatné nocovanie v nocľahárni."
Napitý vojsť dnu nemôže
V nocľahárni majú presne stanovený časový limit pobytu. "Večer prídu medzi 19. a 20. hodinou, ráno odchádzajú medzi 7. a 8 hodinou. Ak sa chcú najesť v teple, môžu prísť okolo obeda a navariť si. Podmienkou je, aby boli triezvi. Ak niektorý príde napitý, buď spí na chodbe, aby nerušil ostatných, alebo počká vonku, kým vytriezvie. Ak robí opakovane neprístojnosti, tak voláme štátnu alebo mestskú políciu. A dostane na dva dni zákaz vstupu do nocľahárne."
V nocľahárni dostanú bezdomovci zubné kefky, pasty, uteráky, čistiace prostriedky a k dispozícii majú sprchu aj práčku. "Oni za to neplatia, to hradí samospráva a na jednu zimu ju to vyjde aj na 5 642 až 6 638 eur vrátane vody, elektriny, čistiacich prostriedkov...," vyratúva správca nocľahárne.
Traja už zomreli
"Sami robíme zbierky nepotrebného šatstva, obuvi. Teraz tu máme jednu z Klubu dôchodcov. Keď má niekto doma šaty či topánky, alebo aj nočné skrinky, nádoby na varenie, rádio či televízor, všetko čo nepotrebuje, pokojne to môže priniesť do nocľahárne. Je to potrebné, lebo mne sa zdá, že stav tých bezdomovcov sa každým rokom zhoršuje. Sú v horšom stave, otrhaní a zanedbaní. A tak sa mi vidí, že aj viac pijú. Veď za rok zomreli traja. Nik však z nich nezamrzol," dodáva T. Lándori.
Bezdomovci. Podľa T. Lándoriho je ich stav z roka na rok horší. Foto: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer