ROŽŇAVA. "Kto z vás už bol v zahraničnej misii či operácii, zdvihnite ruku," oslovil začiatkom októbra minister obrany SR Ľubomír Galko slovenských vojakov v areáli veliteľstva UNFICYP v Nikózii. Zdvihol ju aj kapitán Farkaš. V roku 2009 slúžil v Kosove.
V pozícii vedúceho národa
"Teším sa zo všetkých pochvál a priaznivých odoziev na vašu službu, ktoré som počas svojej cesty na Cyprus o vás počul. Zároveň chcem povedať aj to, že Cyprus je veľmi dobrým príkladom na to, aký krehký je mier a koľko úsilia treba vynaložiť na jeho obnovenie a udržanie. Veľmi si vážim vašu snahu a vašu prácu a chcem vám povedať, že ako minister obrany budem stáť za vami a že sa určite môžete na mňa spoľahnúť," povedal nastúpeným vojakom minister Galko.
Pár desiatok minút predtým totiž rokoval s ministrom obrany Cyperskej republiky Costasom Papacostasom. No a 1. októbra, deň predtým, sa zúčastnil na oslavách 50. výročia založenia Cyperskej republiky.
Teraz má diplomatickejšiu úlohu
"V Kosove som slúžil so zbraňou, no na Cypre je moja úloha skôr diplomatickejšia," porovnáva kapitán Farkaš.
V UNFICYP je totiž pobočník veliteľa slovenského kontingentu podplukovníka Vladimíra Voštiara. Ten však nevelí len slovenským vojakom. V rámci sektora nárazníkovej zóny číslo 4 velí aj vojakom z Maďarska a Chorvátska. Slovenský kontingent je totiž v UNFICYP v špeciálnom postavení. Spolu s Veľkou Britániou a Argentínou má štatút vedúceho národa. Je to tak prvý raz v histórii Ozbrojených síl SR. V nárazníkovej zóne medzi severnou a južnou časťou ostrova je teda súčasťou sektoru číslo 4 aj 63 maďarských vojakov a dvaja Chorváti. Slovákov je v súčasnosti v UNFICYP 198, z nich je 15 žien.
Znalosť jazykov je preňho výhodou
Organizácia spojených národov zriadila misiu UNFICYP v marci 1964. Jej cieľom je stráženie nárazníkovej zóny a udržiavanie prímeria. Nárazníková zóna oddeľuje severnú časť, ktorú obývajú prevažne cyperskí Turci, od južnej časti obývanej cyperskými Grékmi, v zmysle dohôd z roku 1974. Ďalšími cieľmi sú podpora humanitárnych aktivít a normalizácia situácie.
"Samozrejme, moja znalosť angličtiny aj maďarčiny mi veľmi pomáha," konštatuje kapitán Farkaš, ktorý po vojenskom gymnáziu v Banskej Bystrici vyštudoval Vojenskú akadémiu v Liptovskom Mikuláši. Špecializoval sa na radiačnú, chemickú a biologickú ochranu. Vo svojej odbornosti pôsobil aj v domovskom rožňavskom útvare, kde bol veliteľom roty.
Dôstojník Farkaš je prvý profesionálny vojak v rodine. Ako hovorí, svoju uniformu má veľmi rád. "Verím, že účasť vo vojenskej misii mi napomôže v rámci kariérneho rastu. V rámci svojej odbornosti by som sa chcel vzdelať a posunúť ešte trochu ďalej," plánuje kapitán, ktorý je pravou rukou veliteľa slovenských, maďarských aj chorvátskych vojakov v Sektore 4 na ostrove Cyprus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer