JELŠAVA/BRZOTÍN/ROŽŇAVA. Ak by k realizácii návrhu naozaj prišlo a dôchodcovia by si vybrali radšej poberanie dôchodku, na niektorých školách by vznikol problém. A to aj napriek tomu, že mladí absolventi vysokých škôl sa sťažujú na nedostatok pracovných miest.
Učiteľom núkajú byt
Do odľahlejších miest Gemera sa totiž nehrnú ani tí mladí a dôchodcovia sa stávajú priam nenahraditeľnými. "Síce sú pracovno-právne vzťahy v kompetencii riaditeľa základnej školy a nezasahujem do toho, no viem, že niektoré predmety u nás zastupujú aj dôchodcovia," hovorí primátor Jelšavy Milan Kolesár (SDKÚ).
Jelšava patrí k miestam, kde húfy mladých žiadateľov o prácu učiteľa neregistrujú. Samospráva dokonca motivuje. "Učiteľom, ktorí sú zďaleka a chceli by u nás pracovať, ponúkame byt. To je jedna z motivácií. Aj minule sme mali ponuku z Oravy, ale záujemca sa napokon už neozval."
Keby boli mladí, zamestnajú ich
Riaditeľ Základnej školy v Jelšave Dušan Mihalides rieši problémy s výpadkami učiteľov práve zamestnávaním dôchodcov. "Aj teraz sa stalo, že sme nevedeli zohnať učiteľa na slovenský jazyk, tak sme zamestnali dôchodkyňu. Máme ich dve. Pravdaže, keby som mal ponuku od mladého absolventa, zoberiem jeho, pretože je to perspektívne a ani finančne by nás to tak nezaťažilo. Ale učiteľov je nedostatok. Tí starší nevedia niekedy obsluhovať moderné komunikačné technológie, počítače či interaktívne tabule. No kým nemám stabilne zamestnaného učiteľa, zaskakuje za neho dôchodca a je to výhodné."
Na rómskej škole nevydržia
Ďalším špecifickým miestom v Gemeri je Brzotín a jeho 100-percentná rómska základná škola. "Sem sa veruže mladí nehrnú," potvrdzuje riaditeľ školy Juraj Králik, ktorý považuje nápad vybrať si medzi dôchodkom a platom učiteľa za nezmysel. Keby si podľa neho dôchodcovia vybrali radšej poberanie dôchodku, "hrozilo by na mnohých školách znemožnenie vyučovacieho procesu".
Zo skúseností riaditeľa s absolventmi vyplýva, že mladí za terajšie učiteľské platy pracovať veľmi nechcú. "Ak ovládajú cudzí jazyk, balia si veci a idú do sveta. Sem-tam sa k nám nejaký prihlási, ale za jeden rok ide ďalej. Nevydrží to tu a stačí, že sa mu naskytne nejaká iná ponuka a beží preč. Sme taká rýchla priestupná stanica. Tak koho mám zamestnávať, ak nie dôchodcov?"
Podľa J. Králika je kvalifikovaný dôchodca s dlhoročnou praxou viac než mladý absolvent bez kvalifikácie, najmä v prípade práce s rómskymi deťmi.
Dôchodcovia sú dobrí na zastupovanie
"Aj teraz zamestnávame jedného dôchodcu, lebo iných nemáme. V minulosti sme mali aj troch, štyroch. Väčšinou neučia na plný úväzok, ale nám to pomôže veľmi. A spokojný je aj dôchodca, aj škola," dodáva riaditeľ.
Aj na Základnej škole ak. J. Hronca v Rožňave momentálne zamestnávajú dôchodkyňu, pretože zohnať učiteľa na šesť hodín týždenne na nemecký jazyk je ťažké. Tu však so záujmom učiteľov o prácu problém nemajú a registrujú veľmi veľa žiadostí. Dôchodcov zamestnávajú len v inak neriešiteľných situáciách.
"Je pravda, že keď napríklad vo februári vypadne niektorý učiteľ, mladý začínajúci kolega vtedy nepríde. A vtedy sa to nedá riešiť inak než zamestnaním dôchodcu, ktorý toho učiteľa zastúpi. Na to je zamestnávanie dôchodcov výhodné," dodáva riaditeľ školy Ján Džubák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer