Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Rožňava získala cenné prvé víťazstvo

Po prehrách vonku čakali rožňavských basketbalistov dva náročné zápasy na domácej pôde. Proti Michalovciam, ako aj proti Košiciam odohrali vyrovnané stretnutia. Kým v prvom zápase nezvládli záver zápasu, v druhom sa už poučili a na konci už chyby neurobil

i.

ROŽŇAVA. Súboj s Michalovcami začali Rožňavčania trojkou Hricka a po vyrovnanom priebehu v prvej štvrtine aj vyhrali. Do polčasu sa však hosťom podarilo vývoj otočiť a do šatní išli s dvojbodovým náskokom. Ten sa im podarilo udržať aj v tretej časti hry. V polovici poslednej štvrtiny sa domácim basketbalistom podarilo dotiahnuť na súpera a v 36. min. bol stav 49:49. Záver zápasu domáci nezvládli. Hostia dali ešte dva body z hry, ale potom až do konca hádzali trestné hody. Z jedenástich premenil šesť a rozhodli tak o svojom víťazstve.

SkryťVypnúť reklamu

Začali trojkami

V druhom zápase začali Rožňavčania proti Košiciam dobre. V úvodnej štvrtine sa prezentovali tromi trojkami a aj vďaka nim vyhrali prvých desať minút 19:16. Druhá štvrtina spočiatku patrila hosťom, ktorým sa podarilo otočiť skóre na 19:24. Do konca polčasu však domáci dokázali zvrátiť nepriaznivý vývoj a do druhej dvadsaťminútovky išli za stavu 38:36. Po prestávke sa im podarilo natiahnuť rozdiel až na 55:43 v 28. min. Košičania to však korigovali na 55:47. Posledná štvrtina mala dramatický priebeh. Hosťom sa darilo doťahovať náskok domácich. V prvej polovici štvrtiny sa o body Rožňavy staral Helmecy. Kvôli piatim faulom však musel odísť. Dve minúty pred koncom bol stav 71:70. Tentoraz však Rožňavčania obrat nepripustili. Po trojke Hajdúka bolo 76:73 a potom už domáci dotiahli zápas do víťazného konca.

Zranenia a choroby

Úvod sezóny znepríjemnili Rožňavčanom zranenia a choroby hráčov. Prenasledovali ich vlastne už od turnaja v Šalgotarjáne. Problémy sa naplno prejavili v prvých dvoch zápasoch a ovplyvnili aj výkon v domácich stretnutiach.

“Proti Michalovciam sme to nezvládli hlavne v hlave. Po zdravotných problémoch musíme mančaft za chodu vrátiť do určitej hernej kvality. Veľmi to bolo cítiť v zápasoch vonku, kde sme boli hlavne v obrane slabí. Teraz proti Michalovciam sme sa v obrane celkom slušne vyrovnali s výškou a váhou súpera, žiaľ, v útoku sme zlyhali. Boli sme dosť nedôrazní v zakončení,“ povedal tréner ŠPD Rožňava Ondrej Vilner a dodal, “chlieb sa lámal v momentoch, keď sme nedali vyložené šance z pripravených pozícií.“

Už v šatni

Zápas proti Košiciam sa podľa trénera O. Vilnera rozhodoval už šatni pred zápasom. “Bolo nutné, aby sa mužstvo postavilo na nohy a ukázalo svoju silu. Celý zápas bol dobrý, dobre vyšli aj niektoré striedania, čo ma príjemne prekvapilo. Svoje ovocie priniesla aj zlepšená hra v útoku. O víťazstve rozhodol tímový výkon mužstva,“ povedal O. Vilner.

Vyfaulovaní

Rožňavčania postupne prišli až o štyroch hráčov, keď sa vyfaulovali Draganovský, Lichvár, Vasas aj Helmecy. “Fauly boli aj dôsledok zdravotných problémov, ktoré nás prenasledovali. Chalani nie vždy včas zareagovali, chýbala taká kolektívnejšia súhra. No možno nám to aj pomohlo, pretože sme viac koncentrovali, každý na ihrisku siahal na dno svojich síl a schopností,“ poznamenal O. Vilner.

S víkendom je tréner spokojný spolovice. “Som sklamaný zo zápasu s Michalovcami, pretože sme ho nezvládli. S Košicami to bol ťažký zápas, súper bol aj psychicky vo výhode, dobre mal rozohranú súťaž. Prišli aj teraz v pohode, čo sa o nás nedalo povedať. Dúfam, že týmto víťazstvom sa vraciame do starých koľají, hernej istoty. Som rád, že aj striedajúci hráči slušne zapadli do mužstva, čo bolo veľmi dôležité a tým pádom sa podarilo zapojiť do hry viac hráčov a to možno aj rozhodlo,“ uzavrel O. Vilner.