ROŽŇAVA. Obe firmy sa dohodli na dvadsaťročnom nájme s predkupným právom a obom schválilo takéto podmienky mestské zastupiteľstvo. Poslanci na svojom poslednom stretnutí však na rozdiel od Celltexu, ktorý takéto nájomné získal dávnejšie, zamietli žiadosť Ekoplastiky o fixnú odkupnú cenu pozemkov 4,5 eura za meter štvorcový.
Od buka do buka
Takéto "bulharské" počty sa nepáčia viacerým rožňavským podnikateľom, rovnako ako i daňové a nájomné zvýhodňovanie investorov v parku.
"My platíme podľa tarifných pásiem schválených vo všeobecne záväznom nariadení a nikto nám nedáva žiadne úľavy. To máme odteraz začať lobovať a chodiť na zastupiteľstvá zjednávať nájomné?" posťažoval sa Korzáru jeden z rožňavských prevádzkovateľov nápojového veľkoskladu.
Navyše, posledný záujemca o park, firma JBD Pelety so sídlom v Rožňave, žiada ročné nájomné iba tisíc eur. Poslanci však zámer investora, ktorý by chcel postaviť za 2 milióny eur peletovaciu linku na spracovanie drevnej hmoty a dreveného odpadu a zamestnať okolo tridsať ľudí, stiahli z rokovania.
Kto je nový investor?
Dôvodom bola neznáma minulosť firmy, ktorá vznikla iba v auguste tohto roka. Jej 70-percentným vlastníkom je pravdepodobne schránková spoločnosť Absurd Capital z Cypru, zvyšnými spoločníkmi sú Ján Dancák z obce Žehňa pri Prešove a Marek Pristaš s trvalým bydliskom v Prahe. Podľa informácie z mestského úradu by mal prísť Dancák firmu predstaviť poslancom osobne na budúci týždeň.
"Nerovnaké podmienky pre investorov robia zlú krv," myslí sa aj Eva Petruchová, vedúca oddelenia regionálneho rozvoja, ktorá s nimi prichádza do styku. Podľa nej by sa mali v rámci zóny zjednotiť, aby bolo jasné kto, koľko a za čo platí. Terajšie odstupňovanie výšky nájomného pre investorov vzniklo neoficiálne, pravdepodobne podľa veľkosti prenajímaných plôch, pretože Celltex má najviac, vyše 4 hektáre, a firma JBD Pelety bude mať trikrát menší areál.
Kardoš verzus Petruchová
Park napriek nedávnym tvrdeniam viceprimátora Františka Kardoša, ktorý hovoril, že investori môžu začať budovať svoje prevádzky, nie je skolaudovaný a vhodný na využívanie. Kardoš však zastáva názor, že to, že niektoré stavby ešte nemajú platné kolaudačné rozhodnutie, nie je prekážkou ich využívania.
"Na ťahu je mesto, ktoré musí dotiahnuť chýbajúce kolaudačné rozhodnutia, až potom bude zóna hotová a územie môže byť odovzdané investorom. Zatiaľ im nie je čo odovzdať," oponuje Petruchová.
Na Kardošove slová zareagovala i vedúca prevádzky spoločnosti Ekoplastika v Betliari Erika Gonosová. Kardoš vraj investorovi neverí a tvrdí, že zamýšľaný projekt nezrealizuje. "Vyprosujeme si takéto nehorázne spochybňovanie nášho zámeru. Keby sme mohli, tak by sme si pozemok aspoň oplotili, ale nič nemáme," povedala Gonosová.
Stavba nie je ukončená
Odovzdaniu parku bráni napríklad konečné pripojenie na plyn, elektrinu i vodu, ako i nevysporiadaný pozemok, cez ktorý vedie kanalizačný zberač splaškovej vody. Majiteľ pozemku, Rudohorská investičná spoločnosť, chce meter štvorcový predať mestu za 33 eur, čo je viac než štvornásobok pôvodnej sumy, za akú pozemky v zóne pôvodne predávala. Poslanci s takouto cenou nesúhlasili a navrhli kúpiť pozemok za 7,80 eura.
Ťažkosti s prípravnými projekčnými prácami má i firma Celltex, ktorej malo mesto podľa zmluvy dodať donedávna stratenú dokumentáciu z geologického prieskumu územia.
"Dokumentácia sa našla, poslali sme ju investorovi," ubezpečila Petruchová, podľa ktorej by mohol byť park hotový do konca novembra.
Autor: sas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer