Korzár logo Korzár Gemer

Farkašová už vyskúšala zasnežené svahy

Príprava na novú sezónu sa pre úspešnú slovenskú zrakovo postihnutú lyžiarku Henrietu Farkašovú posunula do ďalšej fázy. Zo slovenských kopcov sa presunula na rakúsky ľadovec Hintertux, kde tretí septembrový týždeň absolvovala spolu s kolegami z oddielu K

Henrietu Farkašovú si mnohí po paralympiáde pamätali hlavne kvôli jej chytľavému smiechu.Henrietu Farkašovú si mnohí po paralympiáde pamätali hlavne kvôli jej chytľavému smiechu. (Zdroj: Peter Podolinský)

inex Bytča prvý výjazd na sneh.

ROŽŇAVA. “Počasie nám neskutočne vyšlo. Celý týždeň bolo krásne, obloha bez mráčika, príjemne teplo a aj podložka bola vynikajúca. Veľmi dobré podmienky, takže sme si fakt kvalitne zalyžovali. Po dlhšej prestávke sa už každý tešil na lyže,“ začala usmievavá paralympionička Henrieta Farkašová. Do konca novembra bude príprava pokračovať systémom týždeň v Rakúsku na ľadovci, týždeň doma. Na svah vstupovala s menšími obavami. “Najprv som sa aj bála, aké to bude. Veď pol roka som nestála na lyžiach. Prvé jazdy boli také kostrbaté, bolo treba dostať sa do techniky. Aj keď príprava v lete bola komplexná, pri lyžovaní sa predsa len zapájajú špecifické svalové partie, a to bolo trocha aj cítiť,“ priznala s úsmevom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vrchol sezóny už v januári

Súťažná sezóna sa začne v decembri. Znova ju absolvuje s navádzačkou N. Šubrtovou. “To máme prvé preteky európskeho pohára v Rakúsku. Bude to skôr na rozjazdenie, aby sme sa dostali do pretekovej nálady,“ podotkla H. Farkašová. Vrchol tohtoročnej sezóny totiž príde dosť skoro, majstrovstvá sveta budú v talianskom Sestriers už januári. “Budú to pre mňa prvoradé preteky. Chcem tam určite dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Minimálne obhájiť dve zlaté a jednu striebornú medailu z minulého svetového šampionátu a udržať sa na špici,“ načrtla plány a ciele H. Farkašová a pokračovala, “zdá sa, že táto sezóna bude ľahšia, ako tá minulá. Sama som zvedavá, aká bude, pretože viacerí lyžiari ohlásili po paralympiáde prerušenie či ukončenie športovej kariéry. Do istej miery to aj vyhovuje, pretože viacerí z tímu končíme školy a bude tak viac času na učenie.“

SkryťVypnúť reklamu

Zabudli na nich?

Minulá sezóna bola pre usilovnú Rožňavčanku nadmieru úspešná. Tréningovú drinu i svedomitý prístup pretavila do zisku troch zlatých a jednej striebornej medaily na zimnej paralympiáde vo Vancouveri. Prvé týždne po návrate boli pre mladú slovenskú reprezentantku dosť hektické. “V jednom kuse som cestovala, stále mi vyzváňal telefón. Prvý týždeň bol asi najhorší. Množstvo novinárov, absolvovala som veľa stretnutí. Potom prišli nejaké besedy na školách. Navyše som musela dobiehať zameškané v škole. Do júla som sedela nad knihami, aby som to stíhala,“ vymenovala H. Farkašová, ktorá študuje sociálnu prácu na Trnavskej univerzite.

Slovenská výprava doviezla z paralympijských hier dovedna jedenásť medailí, šesť z nich bolo z najcennejšieho kovu. Bola to najúspešnejšia slovenská výprava v histórii samostatného Slovenska. Aj preto je zarážajúce, že najvyšší predstavitelia štátu sa k úspešným športovcom obrátili chrbtom. “Očakávali sme, že nás slávnostne prijmú, morálne nás ocenia. Toho sme sa žiaľbohu nedočkali. Trochu to mrzí, hlavne keď to boli najväčšie úspechy a určite sme si to zaslúžili. No vlastne nám nikto nepodal ruku a nepoďakoval za úspešnú reprezentáciu krajiny,“ poznamenala H. Farkašová. K tomu sa pridružili aj problémy s vyplatením odmien. “Je to trochu nepríjemné,“ stroho podotkla mladá lyžiarka, podľa ktorej peniaze, aj keď sú dôležité, sú skôr druhoradé.

SkryťVypnúť reklamu

S odstupom času si myslí, že medaily a úspech ju až tak nezmenili. “No zásadne asi ani nie. Možno mi pridali na sebavedomí. Viac si verím, lebo vždy som bola utiahnutá, tichá. Musela som vystupovať pred ľuďmi, nemohla som sa stále skrývať. V tomto smere ma to posilnilo a posunulo pár krokov dopredu,“ povedala H. Farkašová. Teší ju, keď stretne ľudí, ktorí ju spoznajú, ocenia jej výkony. Nezabúda však ani na iných. Stala sa tvárou kampane pre zrakovo postihnutých.

Pády

K lyžovaniu patria aj nejaké tie pády. H. Farkašová nimi zvykne začínať sezónu. “Tentokrát som sa veľkým pádom na prvom výjazde na sneh vyhla. Absolvovala som ich totiž už skôr, cez leto, keď sme sa pripravovali na bicykloch. Boli z toho modriny i odretý bok,“ poznamenala s úsmevom mladá lyžiarka, ktorá svojou kondíciou nechá za sebou aj kolegov v tíme.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 021
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 296
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 040
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 466
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 260
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 039
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 003
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video