Viac prehľadnosti do fungovania samosprávy, menej utajovania, rodinkárstva, korupcie a klientelizmu či väčšia otvorenosť voči občanom a systematická komunikácia. To všetko by mal priniesť pre Rožňavu projekt transparentného mesta, ktorý sa dostáva do záverečnej fázy.
ROŽŇAVA. Mestská rada projekt v stredu prerokovala a odporučila schváliť. Zaoberať sa ním bude najbližšie zastupiteľstvo budúci týždeň.
Zamestnancov bude trestať úrad
"Na mestskej rade k projektu nevzniesol nikto pripomienky. Môžu ho však pripomienkovať zamestnanci mesta," informovala hlavná kontrolórka radnice Katarína Balážová, ktorá projekt so spolupracovníkmi pripravila a spracovala.
Najviac pripomienok smerovalo podľa nej k etickému kódexu zamestnancov mesta. Tie však nemali zásadný, ale skôr len technický charakter. Kódex bude záväznou normou pre všetkých, ktorých zamestnáva mesto, jeho organizácie a zariadenia. Jeho dodržiavanie bude kontrolovať mestom poverená osoba spolu s akousi etickou radou, tvorenou ľuďmi z radnice i verejnosti. "Porušenie bude sankcionované prostredníctvom pracovného poriadku mesta," dodáva Balážová.
Poslancov môže pranierovať verejnosť
Kódex sa bude vzťahovať i na volených predstaviteľov samosprávy, ktorí však ponesú za etické prešľapy len politickú zodpovednosť. Budú však môcť byť pranierovaní verejnosťou za konkrétne prehrešky voči kódexu. Podľa neho sa napríklad vždy musia riadiť právom a verejným záujmom. Musia odmietať dary alebo osobné výhody a tie, ktoré dostanú v súvislosti s výkonom funkcie, musia priznať. Kódex hovorí, že sú povinní zdržať sa akéhokoľvek korupčného a nelegálneho konania, zneužívania funkcie, financií alebo majetku mesta. O všetkom, čo nie je tajné, majú informovať médiá a verejnosť.
Ľudia sú skeptickí
Obyvatelia návrhy vítajú, skeptickí sú však k ich dodržiavaniu, kontrole a prípadným sankciám za ich porušenie. "Je načase, že po dvadsiatich rokoch sa tu niečo také zrodilo. Keby to bolo skôr, mohlo sa menej rozkradnúť, rozpredať, rozhádzať. Mesto by bolo krajšie a všetci by sme boli ďalej," myslí si Rožňavčan Vlado.
"Pletú si na seba bič, len či sa z neho nevykrútia," uvažuje v internetovej diskusii Ivan, ktorý píše, že predtým žil v inom meste, kde bola kultúra samosprávy vyššia.
"Politici budú mať vždy snahu získať nejaké výhody navyše, a preto ich treba vždy prísne strážiť," konštatuje čerstvo skončený politológ Jakub.
Poniektorí zamestnanci mestského úradu si myslia, že etický kódex je na nich prísny. Nepáči sa im napríklad, že niektorým priznáva výnimky z ustrojenia. Podľa kódexu sa za jeho závažné porušenie s následnými sankciami považuje prijímanie úplatkov a iných výhod, šikanovanie klientov a spolupracovníkov či zneužívanie majetku na vlastné obohatenie.
Televízia má byť názorovejšia
Zásadné zmeny by mal projekt priniesť i vo verejnom obstarávaní, dotačnej a mediálnej politike mesta. Obstarávanie má byť pokiaľ možno elektronické a informácie, ktoré ho sprevádzajú, zverejňované, vrátane zmlúv a dodatkov. Na prideľovanie dotácií má mesto vypracovať samostatné nariadenie a má vytvoriť jednotnú mediálno-komunikačnú líniu.
Opatrenia sa týkajú aj mestskej televízie, ktorá sa má viac otvoriť mienkotvorným a diskusným reláciám. Uvažuje sa i o bezplatnej mestskej informačnej službe pomocou sms správ, zriadení informačných tabúľ a infokioskov s prístupom na internetovú stránku mesta. Balážová predpokladá, že projekt, ktorý sa rodil hekticky, sa podarí do konca terajšieho volebného obdobia, ohraničeného komunálnymi voľbami 27. novembra, definitívne prijať.
Rozhodujúce slovo však budú mať poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí sa zídu budúci týždeň.
Autor: sas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer