Jelšava sa pomaly mení zo šedého mesta na pestrejšie. Ľudia za pomoci tamojšej samosprávy opravujú a na farebno maľujú fasády rodinných domov, mesto je úspešné v europrojektoch, a tak môže rekonštruovať budovy a najnovšie uspelo aj v projekte na opravu námestia.
JELŠAVA. "Rekonštrukcia námestia je už viac než potrebná," hovorí primátor mesta Milan Kolesár (SKDÚ). "Z eurofondov máme schválených 460-tisíc eur vrátane spolufinancovania. Už len čakáme na podpis zmluvy."
Uspeli už so štyrmi projektami
V Jelšave je to už štvrtý schválený projekt financovaný z eurofondov. V rámci prvého rekonštruovali školu, druhý sa týka rekonštrukcie historickej budovy, z ktorej bude múzeum. Opravou prešla aj hasičská zbrojnica a niekedy na jar by sa malo začať s obnovou námestia. "Po podpise zmluvy bude verejné obstarávanie na dodávateľa," informoval primátor.
Zmenenú podobu námestia očakávať nemožno. "Ide hlavne o to, aby sa zachoval historický ráz námestia. Pri prekladaní projektu sme rešpektovali aj názory pamiatkarov. Skôr teda ide o obnovu námestia a nie o zmenu jeho podoby." Kvôli tomu nebola potrebná vizualizácia projektu a radnici stačia technické výkresy.
Chodníky budú mať kamennú dlažbu
Rekonštrukcia sa týka priestoru medzi Coburgovským kaštieľom a mestským úradom ako aj priľahlej ulice. V centre mesta budú opravené chodníky, na ktoré bol položený asfalt ešte v časoch socializmu.
"Vtedy sa na pôvodnú dlažbu vylial nový asfalt. Odvtedy chodníky len chátrajú. Uvažovali sme aj nad tým, že zachováme pôvodnú dlažbu ale tá, žiaľ, už nevyhovuje žiadnym podmienkam. Preto ju po rekonštrukcii použijeme ako stavebný materiál na rozličné opravy, napríklad na cintoríne. Chodníky po oprave budú mať novú kamennú dlažbu," vysvetľuje primátor.
Skončí sa parkovanie "nadivoko"
Na námestí v Jelšave sa momentálne parkuje, takpovediac, nadivoko. Projekt ráta aj s novými a vymedzenými parkovacími plochami, miestom pre autobusovú zastávku, verejnou zeleňou, osvetlením a oddychovou zónou.
"Budú tam lavičky, odpadkové koše, pouličné lampy. Po rekonštrukcii by totiž námestie malo slúžiť aj na oddych a malo by byť bezpečné. Teraz sa to o chodníkoch s výtlkmi povedať nedá."
Otázkou je, dokedy to všetko, vrátane lavičiek a odpadkových košov, vydrží v pôvodnom stave. Aj strechu Coburgovského kaštieľa totiž po viacnásobných krádežiach museli obnoviť a kaštieľ zakryli novou krytinou.
"Ako dlho to vydrží po rekonštrukcii, to napadne asi každého. Veď aj zrekonštruovanú školu sme odovzdávali na začiatku školského roka a o pár dní boli nové dvere už vylámané. Ale záleží len na ľuďoch, ako sa k novému námestiu postavia a či si to všetko budú dostatočne ceniť. Doteraz sa názory obyvateľov na projekty rôznia. Zvyčajne až keď je niečo hotové, tak to pochvália," dodal M. Kolesár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer