AGGTELEK/ROŽŇAVA. Prehliadka si každý rok získava viac a viac fanúšikov, ktorí neváhajú a kvôli koncertom jazdia do Rožňavy, Štítnika, na Krásnu Hôrku, do Markušoviec či do Betliara.
V kostoloch, kaštieľoch a historických pamiatkach počúvajú organové koncerty, komorné orchestre i vokálne súbory už aj tí mladší poslucháči.
Na scénu ich vrátili trikrát
"My sa vždy chystáme na ten koncert do jaskyne, ale zatiaľ nám to nikdy nevyšlo. Tento rok sme si povedali, že si to už ujsť nenecháme, a tak sme prišli. Sme zvedaví," povedali návštevníci koncertu v koncertnej sieni jaskyne Baradla.
Patrí medzi populárne akcie spomínanej prehliadky. V sobotu tam hral komorný orchester Bratislava classic skladby Antonia Vivaldiho. A stalo sa to, čo ešte nikdy v histórii Ars antiqua Europae. Poslucháči si od hudobníkov vyžiadali prídavky a trikrát ich neutíchajúcim potleskom vrátili na scénu. "To je fantastické, takéto publikum," usmievali sa spokojní hudobníci.
Hrali pri desiatich stupňoch a takmer 100-percentnej vlhkosti
Ich nadšenie po viac než hodinovom koncerte nijako negatívne neovplyvnil ani fakt, že v jaskyni bola takmer 100-percentná vlhkosť vzduchu a 10 stupňov Celzia. "Desať stupňov?" čudovali sa hudobníci. "Nám povedali, že je tu 16 stupňov. Ale aj tak, nám ani len ruky neskrehli. Pri takom koncerte sa teda zahrejete," smiali sa.
"Je tu perfektne. Úžasné publikum a fenomenálna akustika," pochvaľoval si umelecký vedúci súboru Alexander Jablokov. Ako sa bratislavskí muzikanti vyjadrili, v jaskyni hrali prvýkrát. "Ja som dokonca teraz v jaskyni vôbec druhýkrát v živote."
Vydržali aj nástroje
Zdalo by sa, že vysoká vlhkosť a nízka teplota vzduchu ublíži nástrojom, ale celkom to tak nie je. "Možno sa trochu rozlaďujú, ale nič extrémne sa nedeje a je to akceptovateľné," povedal Jablokov. "Tie nástroje musia niečo vydržať a tá vlhkosť možno drevu aj prospieva," ukazovali hudobníci na sláčikové nástroje.
Prehliadka historickej hudby sa začala v piatok koncertom v štítnickom kostole. Pokračovala sobotňajším organovým koncertom na hrade Krásna Hôrka, v kostole v Čečejovciach, včera v Dedinkách, Rožňave či v Markušovciach a dnes prehliadku zakončí koncert v betliarskom kaštieli.
Dramaturgička programu Božena Mihaliková z Gemerského osvetového strediska v Rožňave je s prebiehajúcim ročníkom spokojná napriek tomu, že naň tohto roku získali menej peňazí, ako obvykle.
"Tohto roku dávame priestor skôr komornejším telesám a mladším umelcom. Je to dobre, pretože aj ich prezentácia je veľmi kvalitná. A tak hoci tohto roku je na prehliadku menej peňazí, na kvalitu to nijako negatívne nevplýva." Ars antiqua Europae organizuje Gemerské osvetové stredisko v Rožňave s partnermi zo Slovenska i Maďarska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer