V utorok sa mali zísť predstavitelia okresných straníckych štruktúr, aby o tom po prvý raz oficiálne rokovali, stretnutie však odložili na neurčito.
ROŽŇAVA. Príčinou neschopnosti dohodnúť sa je podľa neoficiálnych informácií boj o rovnaké posty. Koalícia by mala vymeniť ľudí na dvanástich vedúcich miestach v štátnej správe, na úradoch i v štátnych firmách. Tieto organizácie vedú stále nominanti predchádzajúcej vlády alebo ľudia lojálni terajším opozičným stranám.
Nastupujú prezliekači kabátov
Niektorí už stihli prezliecť stranícke tričká, aby sa zachránili vo funkciách. Jedným z nich mal byť Arpád Kavečanky, šéf poslaneckého klubu Smer v rožňavskom mestskom zastupiteľstve a riaditeľ odštepného závodu Lesov SR v Rožňave, ktorý sa mal uchádzať o podporu Mostu.
"Nie je to pravda, nikdy som nebol členom Smeru ani inej strany. Svoje miesto si zastávam odbornosťou, či to bude stačiť, aby som na ňom zotrval, neviem," uviedol pre Korzár.
Jediného reprezentanta maďarskej menšiny v parlamente, stranu Most-Híd, vraj atakujú so záujmom o funkcie aj bývalí stranícki kolegovia zo Strany maďarskej koalície (SMK). Záujem majú o miesta v rezorte pôdohospodárstva, ako je pozemkový úrad, pozemkový fond či kataster.
Smer vystupoval akčnejšie
Nečinnosť koalície na úrovni okresu sa nepáči viacerým obyvateľom. "Keď prišiel Smer, pomenil ľudí za pár týždňov," spomína bývalá zamestnankyňa úradu práce.
"Svedčí to o nepripravenosti prevziať moc a konzervuje zaostávanie okresu," dopĺňa podnikateľ v drevovýrobe, závislý od dodávok suroviny od štátnych lesov. Obchody s drevom podľa neho stále kontrolujú priekupníci spriaznení s bývalými štruktúrami.
"Smer to mal jednoduchšie. Bral všetko a okolo neho poskakovali dvaja malí koaliční partneri. My sme štyria zhruba rovnocenní a tak sa dohody rodia ťažšie a dlhšie, aby boli vyvážené," vysvetľuje zdĺhavosť rozhodovania Jarmila Vajdová, predstaviteľka strany SaS v okrese Rožňava.
Most-Híd vraj chce veľa
Vývojom politickej situácie v okrese nie je nadšený ani Tibor Takáč, celorepublikový podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS), ktorej štyria členovia sa na kandidátke strany Most-Híd dostali do parlamentu.
"Z rokovaní na úrovni okresu som vynechaný a neviem, čo sa tam deje," potvrdil Takáč. Podľa neho to vyzerá tak, že každá strana sa usiluje presadiť svojich kandidátov po vlastnej straníckej línii.
"Oficiálne sme zatiaľ nerokovali, len neoficiálne," vysvetlil Korzáru okresný predseda strany Most-Híd Milan Majoroš. Podľa neho ani nebolo o čom, lebo sa čakalo na kľúč delenia postov. Tie by mali byť obsadzované podľa vzoru kraja, kde bol použitý len nedávno.
Takýto kľúč sa však nepáči niektorým predstaviteľom strán koalície v okrese a tvrdia, že Most-Híd chce viac ako mu prináleží podľa výsledkov parlamentných volieb.
Presadzujeme odborníkov
"Čudujem sa takýmto vyhláseniam, lebo sme oficiálne nesedeli a nič nebolo dohodnuté. Ja by som tiež mohol šíriť podobné informácie, že niektorí okresní politici presadzujú do funkcií svoje deti," reagoval Majoroš.
Podľa neho je Most-Híd otvorený spolupráci, ide mu predovšetkým o odborné obsadzovanie pozícií, nie o rodinkárstvo či klientelizmus a pokiaľ bude mať iná strana lepších odborníkov, ustúpi.
Viacero záujemcov sa má napríklad uchádzať o riaditeľské stoličky úradu práce, životného prostredia, obvodného či daňového úradu. Nárok si na ne robia podľa informácií Korzára SDKÚ-DS, Most-Híd a SaS, KDH sa skôr drží v úzadí. Obsadzovanie funkcií konkrétnymi menami nechceli okresní predstavitelia strán komentovať.
"Keď to oficiálne dohodneme, vydáme spoločné vyhlásenie a verejnosť sa dozvie, kto, koho a kde nominoval a za koho bude zodpovedný," uviedla Vajdová. Kedy to však bude, nevedela upresniť.
Autor: sas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer