Korzár logo Korzár Gemer
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Príprava ŠPD Rožňava je v plnom prúde

Pre rožňavský basketbalový klub ŠPD bolo tohtoročné leto dosť hektické. Na jeho začiatku dostali ponuku hrať v extralige, ktorú aj prijali.

Do stanoveného času sa im však nepodarilo združiť dostatok zdrojov na to, aby neboli v najvyššej súťaži len akýsi fackovací panák. Znova sa tak prihlásili do I. ligy. Oproti minulému ročníku je tu však jeden významný rozdiel. Kým pred rokom nastupovali do súťaže ako nováčik, teraz sú jedným z favoritov.

ROŽŇAVA. V týchto dňoch je rožňavský prvoligista vo fáze prípravných zápasov. Takmer všetky sa odohrajú na turnajoch. Prvý z nich už majú za sebou, uplynulý víkend ho absolvovali v maďarskom Egri. “Išli sme medzi tímy, ktoré hrajú špičku druhej najvyššej maďarskej súťaže. Boli to veľmi dobré zápasy. Na strane domácich mužstiev sa prejavila väčšia rozohranosť, pretože súťaž sa im začína už 17. septembra. Náš výkon sa od zápasu k zápasu zlepšoval. Vidíme v tom stúpajúcu tendenciu, ktorú si, dúfam, podržíme aj na ďalšom turnaji,“ uviedol športový riaditeľ ŠPD Rožňava Ladislav Vilner.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najťažší súperi

Už dnes podvečer sa zápasom s domácim Salgótarjánom začne pre Rožňavčanov druhý turnaj. V sobotu si potom zmerajú sily s extraligovým ŠKP Banská Bystrica a tretím duelom bude nedeľňajší zápas s účastníkom českej Mattoni NBL, mužstvom Basketbal Brno. “Počas troch dní nás čakajú tri ťažké zápasy. Budeme tak mať možnosť vyskúšať si našu mentálnu odolnosť a silu tímu v zápasoch s kvalitnými súpermi so zahraničnými posilami. Celkom nás to zaujíma, akým spôsobom sa s tým náš mladý tím vyrovná. Rovnako ako v predchádzajúcim zápasoch to berieme ako prípravu a výsledkuypre nás nie sú až tak dôležité. Robíme všetko pre to, aby sme 2. októbra, keď štartuje súťaž, boli maximálne pripravení,“ pokračoval L. Vilner.
V príprave majú Rožňavčania odohrať desať zápasov s kvalitnými súpermi. “Tie najťažšie nás čakajú asi teraz na turnaji v Salgótarjáne. Je to však v línii našej prípravy, kde je našou snahou hrať proti kvalitným tímom, lebo len tak sa môže zvyšovať kvalita našej hry a zároveň aj fyzická či psychická odolnosť hráčov.“

SkryťVypnúť reklamu

Pohyby v kádri

Príprava na novú sezónu sa pod vedením trénera O. Vilnera začala 2. augusta. Z minuloročnej zostavy prvoligového mužstva odišiel do Levíc rozohrávač L. Bukovič. Neskôr prestal trénovať M. Ádám. Naopak do prípravy sa zapojili dvaja odchovanci rožňavského basketbalu M. Červenák a M. Hajdúk. Istú chvíľu bola nejasná situácia okolo lídra a kapitána mužstva M. Helméciho, ktorý bol na skúške v extraligovom Komárne. “Koncom augusta sme sa dohodli, že zostáva u nás a bude pokračovať v hraní i trénovaní mládeže,“ zahnal fámy L. Vilner.
V zostave rožňavského klubu sa však počas prípravy objavili aj ďalšie nové tváre. Z Košíc prišli P. Lechman a M. Draganovský. “O Lechmana sme mali záujem už skôr. Aj on prejavil záujem hrať u nás aj v prípade, ak by sme nehrali v extralige. Začal u nás pripravu, po dvoch týždňoch mal zranenie. Dal si pauzu. V tom čase došlo k rozhodnutiu, že budeme pokračovať v I. lige a už sa u nás neukázal. Ďalej sme s ním už ani nerokovali,“ vysvetlil L. Vilner a dodal, “Draganovský trénuje s nami ďalej a prejavil záujem hrať v našom tíme.“ Tieto zmeny sa diali v priebehu augusta. Vedeniu sa podarilo stabilizovať káder, ktorého gro by stále mali tvoriť domáci hráči, nie legionári. Hľadali však ešte niekoho na posilnenie strednej rozohrávky. “Dostali sme tip na odchovanca Svitu, skúsenejšieho hráča Jána Hricka, ktorý sa koncom augusta zapojil do prípravy. Absolvoval s nami turnaj v Egri a spolupráca s ním sa nám javí ako perspektívna,“ povedal L. Vilner.
K úspechu v minulej sezóne významnou mieru prispel aj legionár I. Lackovič. Jeho príchod je zatiaľ otvorený. “Sme s ním v kontakte, no naša momentálna finančná situácia neumožňujedohodnúť sa s ním. Časom sa to však môže zmeniť a, samozrejme, jeho služby by sme radi privítali,“ priznal L. Vilner. O tom, že v budúcnosti pred hráčmi zo zahraničia dvere nezatvárajú, svedčí aj to, že na turnaji v Egri skúšali Rožňavčania 205 centimetrov vysokého chorvátskeho pivota T. Masliča. “V minulej sezóne hral v chorvátskej A1 lige. U nás bol na jednom tréningu, absolvoval turnaj a odišiel. Čo ďalej ukáže budúcnosť,“ podotkol L. Vilner.

SkryťVypnúť reklamu

Domáci turnaj v novej hale

Po minuloročnom premiérovom turnaji pripravil ŠPD Rožňava turnaj aj v tomto roku. Isté sú dve maďarské mužstvá Salgótarján a Eger. Ďalším by mala byť ŠKP Banská Bystrica. Je však potrebné ešte upresniť presné časy zápasov. Hrať by sa malo v piatok 17. a sobotu 18. septembra. “Spoločne so všetkými fanúšikmi basketbalu i dobrého športu vôbec sa tešíme, že to bude už v novej hale,“ poznamenal L. Vilner.
V minulej sezóne postavili Rožňavčania aj druhé mužstvo, ktoré hralo v regionálnej II. lige. Nie všetky očakávania sa však splnili, a tak v novej sezóne už túto súťaž klub neobsadí. “V súčasnosti máme v príprave pätnásť až šestnásť hráčov. V minulom roku sme ich mali viac. Vedeli sme, že nie všetci dostanú príležitosť v I. lige. Chceli sme dať šancu hrať všetkým, aby sa prejavili. Musíme však bohužiaľ priznať, že herným prejavom, prístupom hráčov v II. lige sme boli sklamaní. Už sme to avizovali v priebehu sezóny. Chýbala nám tak bojovnosť, srdce ako aj vo väčšine prípadov snaha byť lepší, pobiť sa o miesto v prvoligovom tíme. Aj na základe toho sme sa rozhodli, že tým, ktorí zostanú v tréningovom procese, sa budeme snažiť zabezpečiť hernú príležitosť, no už nie prostrednícvom nášho mužstva, ale v nejakom inom klube. Rozhodli sme sa, že v II. lige mužstvo nepostavíme. Treba sa na to pozrieť nielen z ekonomického hľadiska, ale hlavne z pohľadu herného prejavu, v ktorom chýbalo nasadenie a srdce,“ vysvetlil L. Vilner.

Malá rekapitulácia

Vráťme sa ešte krátko k extralige. Rožňavčanom bolo 30. júna ponúknuté ísť do extraligy, pretože víťaz I. ligy Iskra Petržalka sa prihlásila do I. ligy. “Zobrali sme to ako výzvu, že to skúsime nejakým spôsobom vyskladať. Čas sme mali do polovice augusta, ked malo byť vyžrebovanie nového ročníka súťaže. Samozrejme s tým, že ak sa nám to nepodarí, nebudeme sankcionovaní a prihlásime sa do I. ligy. Bohužiaľ, tak sa aj stalo. Za ten krátky čas sme nedostali žiadnu podporu. V letnom dovolenkovom období bolo ťažké vyskladať sezónu tak, aby to splnilo naše parametre a posilnilo sa mužstvo. Nechceli sme hrať úlohu fackovacie panáka, ktorý je od začiatku odsúdený na zostup,“ zhrnul na záver L. Vilner.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 044
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 396
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 891
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 770
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 927
  6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 777
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 721
  8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 592

Blogy SME

  1. Elena Antalová: Všetci dobrí rodáci?
  2. Miroslav Lukáč: Rôzne. Slovenskí otroci si nenechali vziať otroctvo. Naďalej sa chcú klaňať cárovi, cisárovi, Bohu a mamonu.
  3. Ivan Mlynár: Bratia Česi pozor, už to na Slovensku buchlo.
  4. Vladimír Krátky: Pellegrini argumentuje ako narkobarón !
  5. Anton Kaiser: Po stopách dávnej minulosti I.
  6. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  7. Pavel Macko: Poďakovanie za podporu a spoluprácu
  8. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 237
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 155
  3. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 29 069
  4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 545
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 26 608
  6. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 17 157
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 791
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 736
  1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Elena Antalová: Všetci dobrí rodáci?
  2. Miroslav Lukáč: Rôzne. Slovenskí otroci si nenechali vziať otroctvo. Naďalej sa chcú klaňať cárovi, cisárovi, Bohu a mamonu.
  3. Ivan Mlynár: Bratia Česi pozor, už to na Slovensku buchlo.
  4. Vladimír Krátky: Pellegrini argumentuje ako narkobarón !
  5. Anton Kaiser: Po stopách dávnej minulosti I.
  6. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  7. Pavel Macko: Poďakovanie za podporu a spoluprácu
  8. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 237
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 155
  3. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 29 069
  4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 545
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 26 608
  6. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 17 157
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 791
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 736
  1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video