Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga
Nájdete nás na webe

Úvod patril Maďarom, záver zasa Slovákom

O niečo menej pretekárov ako očakávali organizátori sa uplynulú nedeľu postavilo na štart už piateho Malého rožňavského cyklomaratónu.

Pretekalo sa v piatich mužských a jednej ženskej kategórii. Kým medzi ženami putoval víťazný pohár zásluhou Enikö Nagyovej do Maďarska, celkové víťazstvo zostalo na Slovensku, keď najrýchlejším jazdcom bol Jozef Palčák z Hriňovej pretekajúci za CK Banská Bystrica.

ROŽŇAVA. Pretekárov napriek rôznym predpovediam počasia privítalo slnečné a horúce počasie. Bolo teda jasné, že preteky nebudú jednoduché. Možno aj to ovplyvnilo účasť, keďže na štarte sa nakoniec objavilo stosedem cyklistov nielen zo Slovenska, ale i Poľska a k pravidelným účastníkom už patria maďarskí pretekári. S traťou dlhou 131 kilometrov sa rozhodli popasovať aj štyri ženy. Najviac obsadenou bola kategória B, kde štartovali 30 – 39–roční muži. Za nimi nasledovala kategória A (18 – 29 rokov). Najstarším a vlastne jediný pretekárom v kategórii E (60 a viac rokov) bol 62-ročný Ján Tuharský z Lučenca.

Potiahol Feješ

Preteky odštartovali hodinu pred poludním a od úvodných minút sa do udávania tempa dali maďarskí jazdci. Už na Rudnianskom kopci sa od hlavného peletóne odpútala trojica. V nej v ďalšej časti udával tempo hlavne G. Feješ, ktorý na horských prémiách získaval jedno víťazstvo za druhým. Pred stúpaniami na Muráň a Prednú horu sa za vedúcimi pretekármi vydala asi tridsaťčlenná skupina. Nasledujúce kilometre stúpania v dusnom počasí ju roztrhali. Rovnako ako celé štartové pole. Náskok vedúcej skupiny, ktorý bol chvíľami aj viac ako dve a pol minúty, sa začal stenčovať. Maďarským cyklistom postupne začali po tom, čo odtiahli väčšinu pretekov, ubúdať sily.

Finiš pre Palčáka

Pod Dobšinským kopcom ich dostihla skupina, v ktorej bol aj neskorší víťaz J. Palčák, potom T. Gríger, M. Rovňák a vpredu nechýbal ani skúsený R. Glajza. Ten už v Rožňave pred dvoma rokmi zvíťazil a v tomto roku obhajoval vlaňajšie druhé miesto. V záverečnom špurte sa J. Palčák odpútal od dvojice T. Gríger a M. Rovňák a zvíťazil s takmer dvojsekundovým náskokom. Štvrté miesto zostalo na R. Glajzu.
Medzi ženami ako prvá došla do cieľa E. Nagyová z Budapešti. Jej čas štyri hodiny a sedem minút ju v celkovom poradí radil na 70. priečku. Na druhom mieste skončila Z. Vojtášová a tretia bola V. Villímová. Do cieľa potom postupne prichádzali ďalší a ďalší. Štartové pole uzavrel maďarský pretekár E. Nagy, ktorý trať dlhú 131 kilometrov so štyrmi horskými, dvoma rýchlostnými a jednou tajnou prémiou zvládol za päť hodín a osem minút.
Počasie vydržalo takmer celé preteky, búrka prišla až na záver. Pretekári na chvoste tak museli v záverečných metroch bojovať aj s dažďom. Už sa zdalo, že organizátori budú musieť pri odovzdávaní cien improvizovať, no nakoniec sa počasie predsa len na chvíľu umúdrilo a vyhlásenie prebehlo tak ako malo.