Aj preto sú hygienici v lete viac v teréne než inokedy a častejšie si posvietia na previnilcov.
ROŽŇAVA/RIMAVSKÁ SOBOTA. "Počas turistickej sezóny sme urobili doposiaľ v okrese štyridsaťtri kontrol," hovorí Ľubomír Balážik, vedúci oddelenia hygieny výživy z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave. Hygienici uložili za porušenie predpisov päť pokút v hodnote 372 eur. Všetky išli reštauráciám, tri boli z Rožňavy a ostatné z okolia.
"Zistené nedostatky sa týkali najčastejšie nehygienického predaja potravín, prekročenia dátumu spotreby, či porušenia povinností a požiadaviek na hygienu pri ich výrobe, manipulácii a umiestňovaní na trh," vysvetľuje Balážik.
Pozor pri nákupe potravín
"Pravidelne si kupujem jogurt. V potravinách som až pri pokladni zistila, že je desať dní po záruke," hovorí o nepríjemnej skúsenosti mladá žena. Výrobok odmietla a upozornila predavačky, aby ho zlikvidovali. Tie sa vyhovorili, že dátum prehliadli.
"Stalo sa mi, že mi predali v jednom supermarkete krájanú salámu s dátumom predaja nasledujúceho dňa. Keďže salámu treba skonzumovať do 24 hodín, predĺžili jej tak životnosť na dvojnásobok," spomína oklamaný Rožňavčan.
Ochorieť možno i doma
Hygienici upozorňujú spotrebiteľov, aby si dávali pozor predovšetkým pri nákupe potravín a kontrolovali dátumy spotreby, ale aj ich tvar, pach, sfarbenie, či porušený obal alebo iné podozrivé znaky. Rovnako sa treba vyvarovať stravovania v pochybných prevádzkach, kde už na prvý pohľad nie je hygiena prvoradá. Pozornosť treba venovať i domácemu skladovaniu potravín a pri príprave jedál dôsledne dodržiavať hygienu.
"Netreba nechávať uvarený pokrm pri izbovej teplote, ale ho udržiavať buď v teple nad šesťdesiat stupňov alebo ho rýchlo schladiť a dať do chladničky. Potraviny sa nemajú rozmrazovať v teplej vode, ale len v chlade," prezentuje základné zásady Henrieta Krkošková, vedúca oddelenia výživy RÚVZ v Rimavskej Sobote. V lete sú podľa nej náchylní na ochorenia z potravín najmä malé deti a seniori.
Lákavá i zradná zmrzlina
Typickým letným ochorením je salmonelóza, pri ktorej býva zdrojom nákazy mäso alebo vajcia. "Pozor si treba dávať pri zmrzline, zákuskoch, majonézach a dresingoch," upozorňujú hygienici.
Práve na zmrzlinárov sa zameral RÚVZ v Rimavskej Sobote. Počas dvoch desiatok kontrol však nezistil žiadne porušenia hygieny. Zmrzlinári nesmú podľa predpisov dávať naberačku na zmrzlinu do vody, zakázaný je tiež ambulantný predaj z podnosov, áut či nechránených pultov. Ak majú ľudia podozrenie, že s hygienou nie je niečo v poriadku, reklamovať to môžu u prevádzkovateľa alebo sa môžu obrátiť na RÚVZ.
"Zmrzlinu si neodpustím, ale kupujem ju iba u overených zmrzlinárov. Počas horúčav vynechávam majonézové šaláty a jedlá z vajec," prezrádza prevenciu pred črevnými ochoreniami študent Rado.
Pred chorobami, ktoré sa prenášajú dotykom, však pomôže podľa lekárov a hygienikov iba dodržiavanie osobnej hygieny a precízne umývanie rúk.
Autor: sas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer