Postihnuté cestné úseky čakajú na obnovu. Starú cestu z Rožňavy do Betliara, ktorá sa prepadla asi o štyridsať centimetrov, opravia až na budúci rok. Naopak, prejazd z Gemerskej Hôrky do Hucína by mali aspoň v polovičnom profile otvoriť už o mesiac.
ROŽŇAVA/GEMERSKÁ HÔRKA. "Prioritne riešime to, čo považoval kraj za najdôležitejšie. Z nášho okresu je to cesta tretej triedy z Gemerskej Hôrky do Hucína. Betliarska bude nasledovať až potom, pretože prístup z Rožňavy do Betliara má dobrú alternatívu," uviedol Peter Kliment, vedúci Strediska správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) v Rožňave.
Prepadla sa stará baňa?
Podľa odboru dopravy KSK je v kraji viacero kritických lokalít a tie dostali prednosť. Najviac zdevastovaná je komunikácia medzi Nižnou Hutkou a Nižnou Myšľou v okrese Košice-okolie.
Náklady na opravu povodňami poškodených ciest a mostných objektov predstavujú podľa KSK 18 miliónov eur. Z tohto si asi 11 miliónov vyžiadajú opravy ciest s veľkými zosuvmi. Nie je vylúčené, že sa k nim zaradí aj Betliarska cesta. Podľa niektorých odborníkov však nemusí ísť v tomto prípade o klasický zosuv, ale o prepadnutie starého banského diela.
"Je zaujímavé, že teleso vozovky sa nezosypalo, ale iba pokleslo a zostalo na mieste. Geológovia, ktorí to videli, si myslia, že sa mohla prepadnúť stará štôlňa," vysvetľuje Kliment.
Cesta chýba záchranárom i taxikárom
Kedy sa začne oprava Betliarskej cesty a koľko bude trvať, to závisí podľa Klimenta od výsledkov geologického prieskumu, ktorý by sa mal začať na jeseň. "Prieskum ukáže, čo sa vlastne stalo a ako sa to bude riešiť. Ak by rekonštrukcia nebola príliš nákladná, mohlo by sa s ňou začať koncom roka," tvrdí vedúci rožňavských cestárov. V opačnom prípade však nevylúčil, že sprejazdnenie cesty môže trvať aj pol druha roka.
Takáto správa neteší motoristov, ktorí jazdia z mesta smerom na Dobšinú a Poprad. "Z centra mesta je to na križovatku k Nadabule po starej Betliarskej asi o pol druha kilometra menej, ako západným obchvatom, ktorý je tou alternatívou," vysvetlil nám jeden z motoristov.
Uzatvorená cesta robí problémy i rýchlej zdravotníckej pomoci a sanitkám, ktoré strácajú pri príjazde do nemocnice zo severu drahocenný čas. Sťažujú sa i taxikári, ktorí musia účtovať klientom viac a tým sa to nepáči.
Cesty sú v zlom stave
Do obcí Hucín, Gemerská Teplica či Licince sa dá z juhu Rožňavského okresu dostať len cez Jelšavu, čo môže namiesto desiatich znamenať obchádzku i tridsať kilometrov navyše. Príčinou je zosuv cesty nad železničnou traťou za Gemerskou Hôrkou. Na jeho oprave sa však už intenzívne pracuje a cesta je pre súrne prípady, ako sú záchranárske zásahy, čiastočne prejazdná.
"Na spevnenie telesa vozovky sa urobila železobetónová pilotáž, na ktorú sa natiahne betónová platňa a na ňu pôjde asfaltový koberec. Doriešiť treba ešte spevnenie svahu medzi cestou a železnicou, aby sa nezosúval," uviedol zamestnanec spoločnosti Eurovia Košice, ktorá cestu opravuje. Na rekonštrukcii by sa mala podieľať i Železničná spoločnosť Slovensko, ktorej sa poškodený svah takisto týka.
Podľa motoristov je problém najmä to, že kraj nemá na údržbu cestnej siete dostatok peňazí a oprava úsekov zničených dažďom a vodami pôjde na úkor rekonštrukcie ciest druhej a tretej triedy, ktoré sú v katastrofálnom stave, často až na hranici zjazdnosti osobnými autami.
Autor: sas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer