ROŽŇAVA. Na predaj je zariadenie kuchyne, briketovancia linka, osobné a úžitkové automobily. Sociálny experiment bývalej vlády, ktorý stál len v Rožňave daňových poplatníkov viac ako 1,2 milióna eur, nesplnil svoj pôvodný účel. Mal vytvoriť pracovné miesta pre dlhodobo nezamestnaných a znevýhodnených na trhu práce. Zdá sa však, že poslúžil najmä jeho zakladateľom a blízkym firmám, cez ktoré z neho odchádzali peniaze. Ako zistil Gemerský denník Korzár, na nájomnom za budovu, v ktorej podnik sídlil, si prilepšil advokát blízky exposlancovi NR SR.
Stopa vedie do Popradu
Budova patrí firme BaMaKo z Popradu a jej jediným spoločníkom je advokát Jozef Beňo. Jeden čas mal advokátsku kanceláriu aj v Rožňave a poskytuje právne služby exposlancovi za Smer-SD Jánovi Babičovi. Nie je teda náhoda, že mal biznis so sociálnym podnikom.
Podľa dobre informovaných zdrojov Beňo zastupoval nedávno Babiča pri rozvode, v spore o poľovný revír, ale i pri rôznych iných podaniach. Priznal, že sa s Babičom pozná, ale o ostatných veciach nechcel hovoriť s odkazom na mlčanlivosť vo veciach klienta. "Koľko som dostával za nájom vám nepoviem. Som súkromná osoba. Mám však voči sociálnemu podniku pohľadávky, ktoré si budem vymáhať," povedal.
Budovu chce ďalej prenajímať, vylúčil však, že by v nej mala byť i naďalej kuchyňa.
Nikto sa k podniku nehlási
Babič, ktorý bol pri zakladaní pilotného projektu sociálneho podniku, sa teraz k nemu nepriznáva. Pred dvoma rokmi sa ním ale chválil. "Zle si to vysvetľujete, ja s ním nemám nič spoločné," povedal viackrát.
Viaceré zdroje z vnútra podniku potvrdili, že on rozhodoval o všetkom a riaditelia tam boli len na podpisovanie jeho rozhodnutí, čo bolo i dôvodom, prečo sa za necelé dva roky vymenili na riaditeľskej stoličke štyri osoby.
Posledný riaditeľ Ondrej Leštak nechce mať s podnikom už nič spoločné. "Dajte mi s tým pokoj!" zareagoval. Tvrdí, že keď podnik vstupoval do likvidácie, nemal podlžnosti voči poisťovniam ani daňovému úradu. "Zničila ho politika," dodal.
Peňazí nebude dosť
Majetok podniku, ktorý začal likvidátor predávať, má hodnotu viac ako tristotisíc eur. Podľa jeho názoru by mohol uspokojiť asi dve tretiny pohľadávok. "V prvom rade sa postupne speňažuje majetok za ceny nad znalecký posudok. Časť sa podarilo predať a z jeho výťažku boli uspokojení zamestnanci, daňový úrad, Sociálna poisťovňa a zdravotná poisťovňa," uviedol likvidátor Daniel Janšo.
Na otázky týkajúce sa výšky nájmu, nákladov na rekonštrukciu budovy, či nákupu konkrétnych služieb, aby sme mohli vystopovať toky peňazí daňovníkov, však odmietol odpovedať. Neuviedol ani celkovú výšku jeho záväzkov a pohľadávok, s odvolaním sa na neukončenú účtovnú uzávierku.
Daňovníci prišli o peniaze
Podnik mal drevársku, lesnícku činnosť a verejnú jedáleň Dobrá kuchyňa v Rožňave. Z dotácie sa nakúpilo zariadenie kuchyne i kancelárií, zadovážili autá, lesné mechanizmy, či lis na výrobu drevených brikiet. Veľkú časť peňazí minul na platy svojich zamestnancov, režijné náklady, ale aj konzultácie, školenia a nákup služieb. Niekoľko stotisíc eur mal dať na propagáciu, objednával si i upratovacie služby, namiesto toho, aby upratovanie zveril dlhodobo nezamestnaným ženám, ktorých sú v evidencii úradu práce stovky. O ukončení činnosti podniku rozhodla jeho správna rada po tom, čo mu z dôvodu porušenia zmluvných podmienok prestalo ministerstvo práce vyplácať peniaze.
Podnik by mal teraz poskytnutú dotáciu štátu vrátiť. Vzhľadom na výšku speňažovaného majetku to však bude problém.
Pohľad za roh Alexandra Buzinkaya - Výnosné sociálne inžinierstvo
O rožňavskom sociálnom podniku sa dá toho povedať oveľa viac než dokázať. Fakty ale nepustia a z nich je jasné, že kto za ním stál. Bola to strana Smer-SD a jej regionálni reprezentanti, poslanci parlamentu Babič a Grečková. Isté je tiež to, že išlo o spôsob, ako prísť pod pláštikom zamestnanosti k peniazom daňových poplatníkov a premiestniť ich do súkromných vreciek. Najlepšie to dokazuje ďalší fakt, že keď prítok peňazí od štátu vyschol, podnik skrachoval.
Isté je tiež, že sa peniaze míňali na predražené nákupy a nepotrebné služby, drahé školenia, propagáciu či konzultácie, a to cez spriaznené firmy vybrané účelovo nastaveným výberovým konaním, s ktorými to už tak chodí, že sú náchylné sa odvďačiť štedrými províziami. Nakúpené stroje a technika ostali tiež nevyužité. Jediné, čo fungovalo, bola vývarovňa, ktorá ponúkala lacné dotované jedlá a ničila tým nedotovanú konkurenciu.
Keďže sa z dostupných údajov nateraz nedá vystopovať presný tok peňazí, teda koľko z nich a kde skončilo, možno sa len dohadovať, či a nakoľko z nich profitovali aj zakladatelia podniku. To podozrenie je však viac než namieste.
Nie je náhoda, že zrekonštruovaná budova, kde podnik sídlil, patrí Babičovmu právnikovi z iného mesta. Každý tunelár vie, že nie je nič lepšie ako vytunelovať cudzí majetok cez nájmy pre inú firmu, ktorú otvorene alebo skryte ovláda. Nie je náhoda, že obaja poslanci sa okrem parlamentu najčastejšie vyskytovali počas existencie podniku v jeho kanceláriách. Nie je náhoda, že sa tam vystriedali toľkí riaditelia, ktorí ale nechcú hovoriť o tom, čo sa tam dialo. Z toho, čo vieme, ale možno usudzovať, že celý veľkolepý sociálny podnik bol biznis len pre vyvolených.
A aký je výsledok toho experimentu. Vďaka sociálnym inžinierom sme prišli o viac ako milión dvestotisíc eur, ktoré už nikdy neuvidíme. Nech si ich užijú chudáci sociálne odkázaní!
Alexander Buzinkay
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer