ŠTÍTNIK/SILICA/VLACHOVO. Súkromne hospodáriaci roľníci hodnotia túto sezónu ako dosť zlú.
Zemiaky sú stále pod vodou
Mária Jurčová zo Štítnika v okrese Rožňava odhaduje: "Úroda bude nižšia než vlani. Možno aj o polovicu." Obilniny, repku aj zemiaky pestuje v katastri Štítnika. "Zemiaky sú ešte stále pod vodou a stále prší, bude ich málo. Robili sme žatvu, ukázalo sa, že málo je aj obilia. Je to o dosť horšie, ako vlani," povedala.
Dionýz Mezei z Družstva Silická planina na Silici sa, tak ako starší obyvatelia, čuduje zaliatym plochám na Silickej planine. "To ani starší ľudia nevideli. Niektoré plochy na planine, časť ornej pôdy a lúky sú stále pod vodou. Pritom to je na planine neobvyklé, lebo tu voda stále mala kam odtekať. Ale teraz máme aj také miesta, ktoré sme ešte ani len pokosiť nevedeli."
Družstvo bude mať s úrodou problémy. Odhaduje ju o 30 percent nižšiu. Družstvo pestuje pšenicu, jačmeň, ovos. Už v stredu chceli začať so žatvou, ale znovu začalo pršať.
Na planine pomohol dážď pastvinám
"Krmivo pre živočíšnu výrobu budeme musieť asi kupovať. Lucerny a sena bude viac, ale obilnín bude menej." D. Mezei uvažuje o tom, či kvôli tomu nedôjde k zvýšeniu ich cien. "Veľkú úlohu zohrajú obchodníci, ale na druhej strane, dosť zásob nám ostalo z minulých rokov, tak by cena obilia ani nemusela ísť hore."
Čomu dážď na Silickej planine pomohol, to sú pastviny. "Obilninám dážď poškodil, ale pastvinám nie. Ešte aj na kameňoch je tráva," dodal D. Mezei.
Keď nebudú zásoby, predajú dobytok
Poľnohospodárske družstvo vo Vlachove pestuje obilniny, ďateľoviny a jarné miešanky na siláže. Hoci túto časť Rožňavského okresu veľké povodne nezasiahli, extrémne počasie urobilo aj tak svoje.
"So zberom sme ešte nezačali, tak vieme len odhadovať. Predpoklad je, že úroda bude možno o 30 percent nižšia. Najmä plochy okolo riek sú stále zavodnené, spodné vody sú vysoké. Zrno je oveľa menšie a prázdnejšie," hovorí predseda družstva Miloš Šmíro.
Na družstvo bude mať nižšia úroda o to väčší dopad, že je zaradené do ekologického programu a nemôže krmivo nakupovať od hocijakej firmy. "Zrejme ho budeme musieť dokúpiť, ale len z ekologických podnikov, a tých je málo. Keď nebudú mať zásoby ani tie, tak budeme asi predávať dobytok, teda prispôsobovať jeho stav množstvu úrody, ktorou ho kŕmime. Už teraz vieme, že jej bude menej, lebo aj miešanky sme zasiali kvôli dažďom o mesiac neskôr," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer