ROŽŇAVA/REVÚCA. "Šetrí sa úplne na všetkom. Na všetkom, čo si dokážete predstaviť, aj čo si nedokážete predstaviť," začal prednosta Mestského úradu v Rožňave Ján Štefan.
Rožňava ide len vďaka úverom
"V prvom polroku to bolo ako-tak dobré, ale to len preto, že sme zobrali dva úvery. Jeden na bežné a kapitálové výdavky vo výške 1,5 milióna eur, druhý na kapitálové výdavky vo výške 1 milióna eur. Z toho vieme udržať chod mesta a zvládame to len vďaka tým úverom, aj keď brať ich, to nie je najšťastnejšie riešenie," povedal J. Štefan.
Platov zamestnancov sa kríza zatiaľ nedotkla a ich výška nebola podľa prednostu nijako obmedzená. "Siahlo sa akurát na odmeny pre vedenie mesta."
K prepúšťaniu v Rožňave takisto nedošlo. "Vypísali sme výberové konanie na vedúceho odboru sociálnych vecí, ale pozastavili sme to a toto miesto nie je doteraz obsadené. Dvaja pracovníci nám odídu do dôchodku a ani tieto miesta zatiaľ nebudeme obsadzovať," vysvetľoval prednosta.
Chýba milión eur
Rožňave sa podarilo predať jednu budovu, ale stále nemá dosť peňazí. "Aj keď sme zobrali dva úvery, ešte stále nám chýba milión eur. Riešil by to predaj prebytočného majetku, ktorý neustále ponúkame, ale nik ho nechce. Počkáme do septembra a keď sa nič neudeje, do mestského zastupiteľstva pôjde návrh na úpravu rozpočtu. Obmedzujeme všetko, čo sa dá, vrátane služobných ciest a objednávok na všetko možné. Každá jedna objednávka sa prehodnocuje a kladie sa dôraz na ´neobjednávať´."
Pracovný čas kvôli finančnej kríze a nedostatku peňazí na mestskom úrade zatiaľ neupravovali.
Revúca stopla všetko, len kosí
V Revúcej sa takisto šetrí na všetkom. "Úplne na všetkom, na bežných aj kapitálových výdavkoch," upresnila prednostka Mestského úradu v Revúcej Eva Kučeráková. "Pozastavili sme všetky aktivity. Vykonávajú sa len tie základné, potrebné pre chod úradu, kosenie a zber odpadov. Bežia len projektové veci. Budeme robiť opravy dvoch striech na materských školách, pretože zatekajú. Ale aj tam sa musíme s dodávateľmi dohodnúť, aby nám počkali so splátkami. Z kancelárskych potrieb nakupujeme len tie najnutnejšie ako je papier a tonery. Služobné cesty sú obmedzené len na najnevyhnutnejšie."
Upravili aj úradné hodiny
Úsporné opatrenia začali v Revúcej prijímať v apríli, v máji sa zmenili na krízové a trvajú dodnes. Na úrade boli o dve hodiny denne skrátené aj úradné hodiny. V najbližších dňoch vedenie mesta prehodnotí činnosť jednotlivých odborov a je možné, že bude musieť pristúpiť k znižovaniu stavov. "Je o tom predčasné hovoriť, pretože zmene organizačného poriadku bude predchádzať analýza. Funkcie sa však u nás kumulovali už dávno."
Tornaľa sa kvôli podielovým daniam dokonca dostala do ozdravného režimu. Ako už informoval hlavný kontrolór Mikuláš Cmorík, v marci dostali 42 percent podielových daní, v apríli 71, v máji 51 a v júni len 25 percent. Podľa neho je dôležité zlikvidovať najprv starú zadlženosť, ktorú pred sebou samospráva kotúľa už päť rokov. Riešením je podľa kontrolóra predaj prebytočného majetku.
Ako sa vyjadrili prednostovia úradov, každý len čaká, ako sa bude vyvíjať situácia s podielovými daňami, no o možnom zlepšení otvorene nehovoria. "To šetrenie reálne nevidieť. Úsporné opatrenia sú len hasením problému a prostriedok na prežitie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer