Nadabula, Rožňavská Baňa i sever Rožňavy by mali mať konečne kanalizáciu. Poslanci na poslednom zasadaní mestského zastupiteľstva po búrlivej rozprave nakoniec súhlasili s odkúpením pozemkov, ktoré ak by ostali nevysporiadané, odkanalizovanie týchto mestských častí by znemožnili.
ROŽŇAVA. Ide o plochy pod jestvujúcimi komunikáciami, ktorých cena sa odhaduje na viac ako 120-tisíc eur. Sú majetkom štátneho podniku Bane Spišská Nová Ves v likvidácii a majú nimi viesť kanalizačné línie, stáť na nich čerpadlá a čističky budúcej kanalizácie.
Občania na kanalizáciu čakajú
Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) žiada na jej vybudovanie takmer 5 miliónov eur zo štrukturálnych fondov, a pokiaľ by súhlas mesta nemala, nemohla by získať stavebné povolenie a podať projekt v požadovanom termíne. Rozpravu o tomto bode, ktorá trvala takmer hodinu, sprevádzal chaos a nedorozumenia. Viacerí poslanci odbočovali od témy, iní namietali, že sa rokuje bez dostatočných informácií s nekvalitne pripravenými podkladovými materiálmi.
"Máme hlasovať o niečom, čo ani nepoznáme. Nevieme, čo projekt obsahuje, nevieme, akú cenu zaplatíme, nevieme nič," konštatoval viackrát poslanec Ondrej Bolaček (nez.).
Narážal na to, že poslanci majú súhlasiť s uzavretím zmluvy o budúcej zmluve na predaj dotknutých pozemkov, ktorý sa však má uskutočniť formou verejnej dražby, a teda ani nie je jasné, za akú cenu to bude a či vôbec bude mesto víťazom.
Mária Dovalová, vedúca odboru výstavby, sa im snažila vysvetliť, že je to formálna podmienka, aby VVS, ktorá projekt už dlho pripravuje, ním mohla reagovať na výzvu o peniaze z eurofondov.
"Občania na odkanalizovanie čakajú a mesto projekt blokuje," apelovala na poslancov Dovalová.
Mala byť už dávno
"Jeho predkladateľom je VVS a nie mesto. My sme neplatili projekt ani ho nebudeme spolufinancovať, ide len o vysporiadanie pozemkov. Rožňava mala mať v 21. storočí už dávno kanalizáciu," podporila kolegyňu Eva Petruchová, vedúca referátu regionálneho rozvoja na mestskom úrade.
Podporu projektu vyjadrila aj poslankyňa Erika Szabadošová (SMK). "Splašky na bani tečú kade-tade. Žumpy sa vyťahujú v noci načierno, odpad z niektorých domov je vyvedený do starej banskej kanalizácie, je to katastrofa," dodala na dokreslenie situácie.
Poslancovi Alexandrovi Turekovi sa nezdalo, že sever mesta, ktorý zastupuje, sa dostal v odkanalizovaní na rad až teraz spolu s baňou a Nadabulou, napriek tomu, že podľa sľubov to malo byť už dávno. "Predtým vodári nehovorili o tom, že si budú nárokovať nejaké peniaze od mesta. Ide o ich biznis. Ja za tým vidím lobing," vyhlásil.
Szabadošová s viceprimátorom Františkom Kardošom (SMK) ho presviedčali, že to tak nie je, že sever sa dostal do projektu dodatočne, aby bola kanalizácia v meste vyriešená raz a navždy. Všetci dvanásti prítomní poslanci nakoniec projekt podporili. Súhlasili s uzavretím zmluvy o kúpe pozemkov, o účasti mesta v dražbe, kde sa budú predávať, a zaviazali vedenie, aby s ponúkanou cenou neprekročilo ich znaleckú hodnotu. Ak sa VVS podarí s projektom uspieť, kanalizácia by mohla byť hotová do dvoch rokov.
Prokurista ostal vo funkcii
V ďalších bodoch schválili poslanci bankovú záruku vo výške viac ako 230-tisíc eur na čerpanie dlhodobého úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania na výstavbu nájomnej šesťbytovky v Nadabule. Veto primátora, ktorým zrušil uznesenie o odvolaní prokuristu 1. Rožňavskej a ponechal ho v tejto funkcii, sa im nepodarilo prelomiť. Osud stratovej mestskej firmy a jej šéfa Štefana Grígeľa by mal prísť na rad na najbližšom rokovaní zastupiteľstva. "Budem plne rešpektovať jeho rozhodnutia v tejto veci," ubezpečoval primátor Vladislav Laciak (Smer-SD).
Autor: sas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer