ROŽŇAVA/RIMAVSKÁ SOBOTA. Dostatok vody či čajov, častejšie prestávky a rozumné používanie klimatizácie - to radia hygienici. Nie každý je však prívržencom klimatizácie a problém majú najmä jednotlivci v kolektívoch, kde ju zapínajú.
Rozdiel by nemal byť väčší než 4,5 stupňa
"Problém klimatizácie by som rozdelil do dvoch oblastí," hovorí riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Dušan Béreš. "Jedna sa týka možnej kontaminácie klimatizačných jednotiek rôznymi mikróbmi. Mať klimatizáciu znamená aj starať sa o ňu."
Druhou oblasťou je podľa riaditeľa dopad klimatizácie na organizmus človeka. Sú totiž jednotlivci, ktorí na ňu reagujú precitliveno a prekáža im časté striedanie teplôt. Výsledkom môžu byť napokon choroby ako zápaly horných dýchacích ciest, močových ciest, zápaly oka, ucha. "Teplota v miestnosti by nemala byť nižšia o viac než 4,5 stupňa Celzia. Keď je vonku napríklad 35 stupňov a v klimatizovanej miestnosti je 22 stupňov, pre organizmus je to šok. Reagovať môže až kolapsovými stavmi," vysvetlil D. Béreš.
S hlavou pod vodu
"Ja nie som zástancom klimatizácie," hovorí Ďuro pracujúci v predajni stavebného materiálu. "A ani ju v robote nemáme. Pracujeme v takej budove, kde je v zime veľká zima a v lete poriadna horúčava. Takže pootváram všetky dvere a urobím prievan, čo však tiež nie je najšťastnejšie riešenie. Ale už keď je naozaj zle, strčím hlavu pod vodu a na istý čas sa mi uľaví."
V nemocnici vládnu horúčavy
Jednoduché to nemajú teraz ani pracovníci rožňavskej nemocnice a jej poliklinickej časti. "Tu je teraz sauna. A v zime zase mraznička. Najhoršie je, že my kvôli teplu nemôžeme upraviť pracovný čas. Čo povieme pacientom, že začneme ordinovať až večer, keď zájde slnko? Bolo by potrebné vymeniť okná, pretože sú hliníkové a to je neznesiteľné," zhodli sa niekoľkí lekári poliklinickej časti.
Možno využijú pružný pracovný čas
Aj niektorí zamestnanci budov, v ktorých sídlia rôzne úrady, sa v čase horúčav potia vo vlastnej šťave. Jednou takou v Rožňave, pripomínajúcou saunu, je sídlo obvodného úradu. "Je pravda, že najmä cez južnú časť budovy sa vo vnútri udržiava teplo aj v noci a všetko sa tu prehrieva. Ale zatiaľ sa tu pracovať dá a náš výkon to nijako neobmedzuje," povedal zástupca prednostu Obvodného úradu v Rožňave Ivan Gemerský. "Klimatizáciu nemáme. Ak už je veľmi teplo, tak urobíme prievan. Uvidíme, čo bude v stredu, vo štvrtok, ale naši zamestnanci majú pružný pracovný čas. Takže, keď to bude nutné, prídu o 6. a odídu o 14. hodine a tým najväčším horúčavám sa tak vyhnú. A možno zakúpime aj nejaké vody, aby sme mali zabezpečený pitný režim."
Na pitný režim stačí voda z vodovodu
Práve pitný režim, častejšie prestávky a opatrnosť pri dávkovaní klimatizácie radí aj rimavskosobotský regionálny hygienik. "Je jasné, že v takýchto horúčavách je klíma vhodná v podnikoch, kde pracuje veľa ľudí a budovy sú problematicky odizolované. Alebo ťažko si predstaviť pracovať bez klimatizácie napríklad v operačných sálach, kde sú lekári naobliekaní. No nejak paušálne ju nainštalovať všade, to mi vhodné nepríde. A rozumne ju treba zapínať aj v autách."
Pitný režim je zamestnávateľ povinný zabezpečovať. Ale aby si nikto nemyslel, že zamestnávateľ musí teraz zabezpečiť pracujúcim celé basy nápojov, "tam, kde pitná voda tečie z kohútikov, nie je nutný ešte aj prísun stolových vôd či minerálok."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer