Požiadavka občianskych aktivistov na radikálne zníženie počtu poslancov a s tým spojené šetrenie verejných peňazí sa nenaplnila. "Vlk ostal sýty i ovca celá," tak charakterizoval postoj rožňavského mestského parlamentu k opatrnému zníženiu poslaneckých mandátov a volebných okrskov občan Ernest Schuller.
ROŽŇAVA. Zmena začne platiť od komunálnych volieb v novembri tohto roku. Po novom už budú kandidovať za prvý obvod (Staré mesto, Rožňava Baňa a Nadabula) šiesti poslanci, za druhý (Vargovo pole a západná časť mesta) štyria a za tretí, najľudnatejší (sídlisko Juh a východ mesta), siedmi zastupitelia. Za návrh mestskej rady hlasovali jedenásti poslanci, traja sa zdržali a jediný Dušan Pavlík (nez.) bol proti. V diskusii nevystúpil ani jeden z poslancov. Rozpravu o tak zásadnej veci pre budúcnosť mesta prešli mlčaním.
Primátor: Vyhovujeme petícii
Mesto sa problémom podľa primátora Vladislava Laciaka (Smer) zaoberá od apríla a prešlo všetkými krokmi, ktoré sa podujalo v tejto veci urobiť. Dalo si vypracovať stanovisko odborníka, urobil ho nezávislý poslanec Juraj Dubovský, vypísalo anketu na mestskej webovej stránke a zorganizovalo stretnutie s občanmi. "Už tým, že prerokovávame tento bod, vyhovujeme petícii," tvrdil primátor V. Laciak. Podľa mestskej kontrolórky Kataríny Balážovej splnila petícia náležitosti zákona, aj keď neobsahovala deklarovaný počet podpisov. S nápadom znížiť počty prišiel ešte na jar novovzniknutý Občiansky klub (OK) Rožňava, ktorý presadzoval ich minimálnu hranicu, požadovanú zo zákona, čo je trinásť poslancov a dva obvody. Nenašiel však v zastupiteľstve politickú podporu napriek tlaku verejnej mienky. Pod petíciu na jeho podporu sa podpísalo viac ako 1 500 Rožňavčanov.
Zmenu dosiahnu jedine referendom
"Nesúhlasíme s návrhom mesta, lebo nenapĺňa žiadnu z myšlienok, o ktoré nám išlo," reagoval v diskusii Matúš Bishof, hovorca OK. Podľa Schullera je to iba kozmetické a alibistické rozhodnutie, ktoré nič nerieši. V návrhu občianskych aktivistov išlo prioritne o šetrenie a skvalitnenie výkonu poslaneckej funkcie, ako aj o posilnenie mandátu poslanca, ktorý by mal byť zvolený väčším počtom voličov ako doposiaľ. Takto však zostane zakonzervovaný súčasný "drevený" stav, čo si myslia viacerí signatári petície. Jeden z nich, podnikateľ Karol Kováč hovorí, že sa v zbieraní podpisov malo pokračovať. "Ak by bolo podpísaných viac ako tridsať percent voličov, muselo by byť referendum a pri jeho úspešnosti by sa dosiahla zmena," tvrdí. Zastupiteľstvo sledoval i Rožňavčan žijúci v Bratislave, Ivan Kuhn z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Podľa neho mesto premeškalo príležitosť na podstatnú zmenu a šetrenie. "Otázka je, či si to Rožňava môže dovoliť a či by nemala šetriť všade, kde sa len dá," pýtal sa Kuhn.
Autor: zab
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer