ROŽŇAVA. Zmluva vychádza v ústrety spoločnosti Celltex výrazným zmäkčením podmienok nájmu i ceny, za ktorú bude môcť pozemky po dvadsiatich rokoch odkúpiť.
Výnimka z pravidiel
"Nemáme na výber, buď tie podmienky zmeníme, alebo budeme musieť hľadať iného investora, ktorému budú vyhovovať," uviedol nezávislý poslanec Juraj Dubovský. Pripomenul, že investor na rozdiel od mesta má možnosť umiestniť investíciu v katastri Brzotína, kde má vlastný pozemok.
Kľúčovým problémom rozpravy bolo, že na určovanie nájmu a daní má mesto schválené všeobecne záväzné nariadenia (VZN), z ktorých podmienky pre Celltex výrazne vybočujú. Dôjde tak k tomu, že pre rôzne podnikateľské subjekty budú platiť rôzne čísla. Upozornila na to i kontrolórka Katarína Balážova
Podmienky sú nevýhodné
"Je tu rozpor zmluvy s VZN. Mali by sme vypracovať rovnaké podmienky pre všetkých a nie privilegovať niektorých, obzvlášť, ak chceme mať transparentné mesto. Tie podmienky sú pre mesto zjavne nevýhodné. Kupovali sme pozemky drahšie, než ako ich chceme predať," vytkla kontrolórka nedostatky zmluvy.
V tejto súvislosti Dubovský navrhol, aby najbližšie rokovanie zastupiteľstva zmenilo problémové VZN tak, aby pre firmy v parku mohli platiť výhodnejšie podmienky, čím by mesto mohlo lákať investorov.
"Sú to mierne nadštandardné podmienky. Ale musíme si uvedomiť, že parkov je veľa, investorov málo a my potrebujeme pracovné miesta. Zákon nám umožňuje, aby sme trojpätinovou väčšinou takéto podmienky aj nad rámec VZN schválili," presviedčal primátor Vladislav Laciak (Smer-SD).
Zaslúžia si úľavy
Poslankyni Erike Szabadošovej (SMK) nebolo jasné, ako sa teraz na takýto individuálny prístup bude pozerať spoločnosť Ekoplastika, ktorá zmluvu s mestom podpísala za štandardných podmienok: "Čo ak teraz odstúpia od svojho investičného zámeru? Ja nie som proti Celltexu, len chcem, aby mali všetci v parku rovnaké podmienky."
Na podporu Celltexu sa ozval poslanec Árpád Laco (SMK), ktorý si pomohol príkladom z 18. storočia, keď sa zakladali manufaktúry. "Aj vtedy podnikatelia dostávali od panovníkov úľavy, myslím si, že to má opodstatnenie i teraz."
Nič nie je isté
Háčikom zmluvy je jej účinnosť, ktorú nadobudne najneskôr do konca mája budúceho roka. Dovtedy má investor čas, aby získal štátny investičný stimul, o ktorý požiadal. Malo by ísť o 40 percent z celkovej výšky investície, ktorá je takmer 10 miliónov eur.
"Ak stimul nedostaneme, nemá zmysel, aby sme odchádzali preč od Bratislavy. Neoplatí sa nám to. Žiadame ale o úradne schválenú možnosť podpory pre znevýhodnené regióny tak, ako hociktorý iný investor. Intenzívne o nej rokujeme a veríme, že ju získame a že zodpovedné orgány a vláda podporia tvorbu nových pracovných miest," ubezpečil konateľ firmy Milan Elexa.
"Stavím sa, že neprídu. Je to len hra o čas a peniaze," myslí si jeden z rožňavských podnikateľov.
So zvýhodnenými podmienkami pre privilegovaných nesúhlasia viacerí, ktorí platia mestu nájom podľa platného VZN. "Veď my tu podnikáme roky, tiež zamestnávame ľudí a nik nám nič neodpustil," posťažoval sa anonymne jeden z nich.
Finančné podmienky zmluvy s Celltexom
- ročné nájomné za 4,5-hektárový areál: 2-tisíc eur
- daň z nehnuteľnosti znížená na 90 percent celoslovenského priemeru zo súčasných 102 percent
- predkupná cena pozemkov po 20 rokoch nájmu: 4,5 eura za štvorcový meter
zab
Konateľ firmy Celltex. Milan Elexa verí, že štátnu pomoc získajú.
Foto: ela
Poslancove perly. Árpád Laco (SMK) brázdil v diskusii o zmluve s investorom v histórii, spomínal manufaktúry a úľavy od panovníkov.
Foto: ela
Autor: zab
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer