Nedávny európsky šampionát silových trojbojárov v maďarskom mestečku Mosonmagyaróvár priniesol skúsenému rožňavskému trojbojárovi Klementovi Feketemu bronz. Získal ho v kategórii master 55/59 v kategórii do 110 kg. Výkon 580 kilogramov však bol pre neho menším sklamaním, keďže natrénované bolo na viac.
ROŽŇAVA. “Šampionát v Maďarsku považujem za jedny zo svojich najhorších pretekov. Mať štyri platné pokusy z deviatich, to sa mi nestáva často. Navyše, keď ja sám hovorievam, že pod šesť platných pokusov by sme nemali chodiť,“ začal trojbojár Klement Fekete. Na výsledku sa však podpísalo viacero skutočností. “Problémom bolo, že traja chlapci, ktorí pomáhali, boli na troch pretekárov. Ideálne je, keď sú traja pomocníci na jedného pretekára. Jeden sleduje priebeh a hlási pokusy, dvaja sa starajú o pretekára. No tu to nebolo. Ja som zostal sám, chlapci ma prišli len zabandážovať,“ prezradil čo–to zo zákulisia K. Fekete. V drepe v prvom pokuse zvládol 200 kg, no technický nedostatok spôsobil, že musel pokus opakovať. Hmotnosť zdolal v druhom pokuse a v treťom neuspel na 230 kg. “Po drepe, ktorý nevyšiel, som trochu rezignoval. Ak by pokusy v drepe vyšli, ako som plánoval, určite by som šiel na víťazstvo v kategórii,“ povedal Klement Fekete.
Ponaučenie
Z pretekov si však rožňavský trojbojár okrem medaily doniesol aj niečo dôležitejšie. “Z toho sklamania vychádza aj jedno úžasné ponaučenie. Jednoducho aj ja mám pretekať s väčšou koncentráciou a nebrať nič na ľahkú váhu. Keď som videl výkony súperov, tak som sa nebál. Až príliš som si veril. Zrejme by som potreboval viac skromnosti,“ poznamenal K. Fekete. S odstupom pár dní však preteky nepovažuje až za také zlé. “Toto tretie miesto je možno cennejšie ako minuloročné európske zlato. V tej horúčave, keď na pódiu bolo 40 stupňov, niektorí súperi ani nenastúpili, ďalší to vzdali po prvom pokuse. Pretekalo sa ťažko, s čím som však spokojný, je to, že som nemal žiadne zdravotné problémy,“ povedal K. Fekete.
Návrat s rekordmi
Skúsený trojbojár sa na pretekársku scénu vrátil v minulom roku. Bolo to po niekoľkoročnej pauze, keď sa ešte v roku 2004 rozlúčil slovenským rekordom v kategórii masters v mŕtvom ťahu, ktorý mal hodnotu 280 kg. To ešte bolo vo federácii IPF. No aj po prechode do inej federácie sa prezentoval slovenskými rekordmi. Vytvoril ich v minulom roku medzi masters 50 – 59 rokov v hmotnosti do 110 kg. Drep má hodnotu 250 kg, tlak na lavičke 160 kg, mŕtvy ťah 230 kg a jeho trojboj má hodnotu 650 kg. “Vlastne ani po roku 2004 som z tréningu nevypadol. Problémom bola ruka, ktorá by potrebovala operáciu. V ťahu to mám asi geneticky dané. Predtým som možno viac používal silu, teraz zasa viac skúseností. Ukazovalo sa, že v trojboji by som sa mohol pohybovať medzi 650 až 700 kg, tak sme do toho išli,“popísal svoje rozhodovanie K. Fekete.
Do Prahy
V tomto roku ho však čaká ešte jedno vrcholné podujatie, na ktorom by rád urobil reparát. V septembri totiž budú v Prahe majstrovstvá sveta v silovom trojboji vo federácii WPC. “Preteky sú blízko a ak sa mi dovtedy vyhnú zranenia, tak som sa rozhodol ich absolvovať. Nemám dôvod tam neísť. Uvažujem aj o schudnutí do 100 kg. Bol by som tam výkonnostne lepší a stovka mi viac sedí. Tiež by som sám sebe rád dokázal, že na tých 650 kg ešte stále mám,“ podotkol s úsmevom K. Fekete.
Klub Herkules
Po minuloročných zdravotných problémoch, ktoré na neurčito vyradili J. Pástora zo športového života, prebral K. Fekete starosť o chod klubu J. P. Stav Herkules. “S Jurajom sa poznáme v podstate už 34 rokov. Dostal som dôveru jednak od neho, jednak od chlapcov z klubu. Je to však náročné, skĺbiť to so zamestnaním aj so súkromným životom. V kútiku duše stále verím, že sa Juraj vráti. No uvidíme, ako to bude ďalej,“ poznamenal K. Fekete.
Ako vedúci klubu Herkules už teraz uvažuje nad zostavou družstva pre jesennú extraligu. “Zostava ešte nie je istá. Uvidíme, kto bude môcť dvíhať. No ak neposkladáme tím, ktorý urobí slušný bodový zisk, tak potom nemá cenu nejako extra sa snažiť. Myslím si, že sa to skončí dobre a nájdeme správnu motiváciu. Viem však, že ak pôjdeme na nejaké preteky, tak stále ako kolektív. Keď to budú všetci rešpektovať, tak dobre, ak nie, je mi ľúto. Nemôže sa znova stať, že si zmyslím a idem domov a ostatných tam nechám. Nie je to korektné a zo žiadneho hľadiska to nie je fér,“ uzavrel K. Fekete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer