Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Milan Praslička si operačnú techniku osvojil v Čechách a za niečo vyše mesiaca už pomocou nej operoval päť žien.
ROŽŇAVA. "Je veľké množstvo žien, ktoré trpia inkontinenciou. Problémom je, že máloktorá sa s tým zverí lekárom a ešte menej ich vie o tom, že sa to dá odstrániť. A úspešne. Všetky pacientky sa totiž po operácii zbavili inkontinencie a pritom ich to trápilo dlhé roky," hovorí M. Praslička.
Nie je to plastika
"Inkontinencia je nedobrovoľný únik moču pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku a je spôsobená ochabnutím panvového svalstva. Stresová inkontinencia moču postihuje prevažne mladé ženy a ženy stredného veku v aktívnom profesionálnom a spoločenskom živote. Dôsledky ich môžu obmedzovať vo fyzickej aktivite, v práci, športe, pohlavnom živote a vedú k narušeniu manželských vzťahov," vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodnického oddelenia Milan Praslička. "Operácia spočíva v zavedení špeciálnej sieťky, ktorá je pevnou podporou pod hrdlom aj dnom močového mechúra. Je to implantačná metóda, unikátna vo svojej spoľahlivosti. Inkontinencia sa aj doteraz riešila operačne, len inou operačnou technikou. Metóda je vysoko efektívna, s nízkym percentom zlyhania a možno ju požiť aj u pacientok, ktoré absolvovali iný typ operácie stresovej inkontinencie."
Komplikuje to bežné situácie počas dňa
U žien sa traduje, že plastiky sú dobré tak na dva roky. Toto však nie je plastika, ale štatisticky najspoľahlivejší spôsob, ako riešiť inkontinenciu s malým percentom komplikácií a recidívy. Okrem toho, dá sa tým riešiť aj prolaps, teda prepadnutie maternice, ktoré je u starších žien pomerne časté. Problémy žien sa stupňujú, keď uniká moč už aj pri kašlaní, kýchaní, pri dvíhaní ťažkého nákupu. To už nie je prechladnutie, ako sa mnohé domnievajú, ale inkontinencia.
"Riešenie existuje, ale musia s tým prísť za lekárom. Podmienkou zavedenia implantátu je vyšetrenie v urologickej ambulancii. Ním sa jednak špecifikuje typ a závažnosť inkontinencie a zároveň slúži ako podklad pre poisťovne, aby implantát, ktorého cena je okolo 750 eur, bol hradený poisťovňou."
Za 20 minút je po probléme
Chúlostivý problém ženy riešia podľa lekárov často po svojom a pritom netušia, že sa ho môžu zbaviť za približne 20 minút. Toľko trvá operácia, plne hradená poisťovňami, vykonávaná buď v celkovej, alebo v spinálnej anestéze. O 48 hodín zvyčajne môže byť pacientka prepustená a pokiaľ nevykonáva extrémne ťažké povolanie, za 4 až 5 dní môže nastúpiť aj do práce.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer