Teraz ide tréner i hráči do neba, keby prehrali, sú v pekle. A táto zmena sa udiala za pár hodín. Psychológovia tomu hovoria emočná labilita. Prejavuje sa u jedincov s veľmi nízkym sebavedomím, ktorí si svoje frustrácie riešia sprostredkovane, napríklad cez futbal.
Isteže z takej výhry a výborného výkonu sa teší každý, kto len trocha fandí športu. Avšak život nie sú len víťazstvá, ale i prehry a obe je treba vedieť prijať dôstojne a s pokorou. Niektorí kultúrni antropológovia prirovnávajú futbal ku kmeňovému boju, ktorý sa na rozdiel od vojen odohráva podľa prísnych pravidiel, pričom víťazstvo jedného mužstva nad druhým znamená víťazstvo či prehru celého kmeňa. Futbal tak symbolizuje dávne rituály boja, kde sa však na štadióne nezápasí na život a smrť a po boji sa nezbierajú mŕtvi, ale bojuje sa strieľaním gólov.
Sú to vo svojej podstate primitívne, no celkom pochopiteľné a pre vybitie agresivity prijateľné pohnútky. Vo futbale ale bolo odjakživa i čosi oveľa viac, než len povrchné hosana alebo ukrižuj. Radosť z hry, dôvtip, pohybová inteligencia, žonglérske umenie. Kolektívny i individuálny duch, strategické myslenie, súhra či obetavosť. Oceniť tieto dômyselnosti je potešením pre každého skutočného fanúšika, bez ohľadu na to, či to práve predvádza jeho alebo súperove mužstvo. Skrátka víťazstvom by mala byť krásna a férová hra.
O to viac poteší, ak je výhra vybojovaná v doposiaľ najkrajšom zápase šampionátu. A nie je rozhodujúce, že slovenskí futbalisti porazili majstrov sveta. Dôležité bolo, že sa dokázali vzchopiť v takmer beznádejnej situácii k zásadnému obratu. Bez ohľadu na ďalší vývoj turnaja potrebovalo takýto impulz celé Slovensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer