Lipovník zdolal lídra

Záver minulého týždňa bol pre futbalistov mužstiev I. triedy nadmieru náročný. V piatok sa dohrávalo 27. kolo a v nedeľu prišlo na rad riadne 29. kolo.

Dnes prinášame prvú časť komentárov k tomuto kolu, v ďalších vydaniach sa vrátime k zvyšným zápasom.

ROŽŇAVA. Predposledné kolo prinieslo ostro sledované derby a zároveň i súboj prvých dvoch celkov súťaže. Krh. Podhradie malo pred zápasom sedembodový náskok. Víťazstvom sa ho Lipovníku podarilo stiahnuť na štyri a k dobru má ešte dohrávku v Krh. Dlhej Lúke. No aj tak im k prvenstvu môže pomôcť len zakopnutie Krh. Podhradia v poslednom kole, čo je málo pravdepodobné, no nie vylúčené. Naopak, úplne jasná situácia je už niekoľko týždňov na konci tabuľky.

Dlhá Ves – Dedinky 6:0 (2:0)

V Dlhej Vsi sa futbalisti museli znova vyrovnať s ťažkým premočených terénom, pretože pred zápasom dosť veľa pršalo. Lepšie sa to podarilo domácim hráčom, ktorí po štvrťhodine hry viedli gólmi V. Ferdinanda a Zsóriho 2:0. Hostia sa väčšinou len bránili a spod tlaku sa dokázali vymaniť len sporadicky. Aj po prestávke pokračovali domáci vo zvyšovaní náskoku. Po hodine hry peknú akciu zakončil streleckou aktivitou hýriaci Zsóri, Horváth v bráne loptu síce vyrazil, ale len pred dobiehajúceho Flandera. Ten ju poslal do siete. Napriek narastajúcemu rozdielu sa hostia nevzdávali. Vypracovali si aj šance, no samostatný únik ani pekná kombinácia o pár minút neskôr neznamenali gólový zápis. Potom už domáci úplne ovládli hru a strieľanie gólov si vzal na starosť Zsóri. Najprv strelou do vinkla zvýšil na 4:0, neskôr vyhral súboj s brankárom a hlavou pridal piaty gól. Druhopolčasový hetrik nakoniec uzavrel dve minúty pred koncom, keď obhodil Horvátha a za asistencie brvna skončil lopta v sieti.
Góly: Zsóri 4, Flander, V. Ferdinand, ŽK: Zsóri – 0, R: Petro, DZ: Heveši, D: 60, Dlhá Ves: Paulínyi – Arp. Pomaj, T. Segyo, L. Novák, N. Makkay, Blatník, V. Ferdinand, M. Makkai, Hegedus, Flander, Zsóri, striedali A. Novák, Orel, Dedinky: Horváth – A. Revaj, Chochol, M. Franko, Vermeš, Sýkora, J. Ogurčák, D. Franko, Majerčák ml., Palan, B. Revay, striedal Grígel

Lipovník – Krh. Podhradie 3:2 (1:1)

V derby stretnutí videla početná divácka kulisa bojovný a technický futbal. Od úvodných minút sa hralo v svižnom tempe. Domáci mali síce viac z hry, ale hostia vyrážali do brejkov, ktoré zamestnali gólmana Skokana. Ten najprv vytlačil na roh tvrdú strelu Kissa, poradil si aj s nájazdom Filcsáka a neskôr vyrazil Šomšákovu strelu z uhla. Po polhodine hry šli do vedenia domáci futbalisti, keď po krížnej strele Barcziho doťukol loptu za chrbát gólmana Zakhara Varga. Po góle brankár hostí neskôr čelil ešte tvrdej strele Barcziho. Päť minút pred polčasom sa hosťom podarilo vyrovnať. Strelu Kissa brankár Skokan ešte vyrazil, následne ho neprekonal Filcsák, ale k lopte sa dostal Mázik a pohotovo do nekrytej časti brány skóroval. Po prestávke si dobre technicky hrajúci domáci vytvorili hneď dve šance na skórovanie, ale Vávra hlavou trafil Zakhara a neskôr Bollovu strelu gólman hostí nohou dokázal vyraziť. Hra sa postupne vyrovnala, ale po hodine hry prišiel zo strany hosťujúceho kapitána faul na prenikajúceho Vávru v šestnástke a arbiter nariadil pokutový kop, po ktorom dostal domácich po druhýkrát do vedenia Barczi. Hostia sa z gólu nedokázali ani spamätať a o dve minúty neskôr poistil po prihrávke Vávru domáce vedenie Milata. Domáci boli naďalej pri streleckej chuti, ale už Zakhara nedokázal prekonať Vávra ani Milata. Na opačnej strane Varga fauloval v šestnástke Mázika, ktorý penalty dosiahol ešte kontaktný gól. V závere mal Mázik blízko k hetriku i vyrovnaniu, ale Skokan sa vyznamenal a jeho prudkú strelu zblízka zneškodnil.
Góly: Varga, Barczi (11 m), Milata - Mázik 2 (1 z 11 m), ŽK: Kovács, Varga - Šomšák, Kún, Bodnár, R: Bakoš, DZ: Vysoký, D: 300, Lipovník: Skokan - Albert, Barczi, Kardoš, Podracký, Szücs, Bollo, Varga, Zagiba, Vávra, Milata, striedali F. Kovács, Farkaš, Németh, Krh. Podhradie: Zakhar - Jurini, Búlik, Bodnár, Kún, Filcsák, Lázar, Mázik, Erdöfalvi, Kiss, Šomšák, striedal Ulbrik

Vyšná Slaná – Vlachovo 1:0 (0:0)

Vyrovnaný zápas, ktorého zápletka sa rozuzlila až v samom závere, videli diváci vo Vyšnej Slanej. V prvom polčase sa hral priemerný futbal s minimom šancí na oboch stranách. Jednu z mála príležitostí mal v 15. min. Zábrel, no jeho strelu zastavila tyč. Hra sa potom až do prestávky odvíjala prevažne v strede ihriska. Po prestávke začali skôr ako góly padať červené karty. V 52. min. musel predčasne pod sprchy T. Molda. Už v prvom polčase bol totiž za stiahnutie Kračúna napomínaný, a keď si to po prestávke zopakoval, musel po druhej žltej karte odísť. Domáci si tak vytvorili územnú prevahu, no ich snaha sa končila na šestnástke hostí. Kračúnovu krížnu strelu Organ zlikvidoval. Hostia to skúšali brejkami. Početná výhoda domácich však trvala len do 70. min. Za oplácanie bol vylúčený Hadar. Takmer celú jar nehrával a teraz striedal v polčase. Na ihrisku tak nevydržal ani polhodinu. Hra sa teda znova vyrovnala. Hostia pohrozili šancami Z. Gecelovského. S blížiacim sa záverom domáci zatlačili, no boli to práve Vlachovčania, ktorí mohli rozhodnúť. Už v nadstavenom čase unikol Gál spolu s Z. Gecelovským, vyhli sa ofsajdovej pasci a ocitli sa pred Lindákom. Gál posunul loptu Z. Gecelovskému, ten mu ju vrátil, no táto chvíľa stačila na to, aby ju dobiehajúci Molčan v poslednej odvrátil na roh. Po jeho rozohraní vybojovali domáci nepriamy kop. Fifik vystrelil na bránu, no Organ loptu možno zbytočne vyrazil na roh. Po ňom hlavičkoval M. Gallo. Vtedy sa na inej strane ihriska, ale ďalej od miesta hry, objavila druhá lopta. Možno aj vďaka tomu v skrumáži obranca hostí kopol loptu von. Nasledoval ďalší rohový kop. Rozohral ho Zábrel, Liptai hlavou priťukol a J. Ambrúž volejom poslal loptu do siete. Všetky body tak nakoniec predsa len zostali doma.
Gól: J. Ambrúž, ŽK: 0 – T. Molda 2, Marciš, Gál, ČK: Hadar – T. Molda, R: Haviarik, DZ: Kovács, D: 100, Vyšná Slaná: Lindák – Bendík, Fifik, Molčan, J. Ambrúž, Krištof, Liptai, Kračún, J. Gallo, M. Gallo, Zábrel, striedali Hadar, M. Revaj, Vlachovo: Organ – T. Molda, Hricko, Ďurán, Marciš, V. Gecelovský, Z. Gecelovský, Leskovjanský, Gál, M. Šivec, M. Molda

Rudná – Honce 5:4 (2:1)

Domáci nastúpili bez vykartovaného Bacsa, a tak musel do brány Br. Kurian. V priemernom, ale inak vyrovnanom, stretnutí šli už v 5. min. do vedenia domáci, keď Gacek po rohu hlavou skóroval. Z následného protiútoku sa hosťom podarilo vyrovnať, keď po úniku Kuzmu zakončil brejk gólom Strelka ml. Po štvrťhodine domáci znova viedli, keď po priamom kope Domika gólman Koncz, ktorý nemal svoj deň, kapituloval. Naskytla sa príležitosť hosťom, ale Strelka hlavou tesne minul bránu a neskôr sa neujala ani delovka Jar. Galla, ktorý mieril k tyči. Po úniku Domika na opačnej strane tentoraz Koncz nohou vyrážal nebezpečnú strelu. Po prestávke sa domácim hneď v úvode podarilo vedenie poistiť, keď Kontra priamo z rohového kopu nachytal Koncza na hruškách. Hostia najprv dosiahli kontaktný gól Kuzmom a po hodine hry vyrovnali skóre Strelkom, ktorý mieril pod brvno. Štvrťhodinu pred koncom Kontra po tretíkrát dostal domácich do vedenia, keď trafil do šibenice. Neskôr bol v šestnástke faulovaný Vysoký, ktorý po následnej penalte zvýšil na rozdiel dvoch gólov. Čas hral už v prospech domácich, ale hostia v samom závere ešte dokázali korigovať stav po ďalekonosnej strele Kuzmu.
Góly: Kontra 2, Gacek, Domik, Vysoký (11 m) - Strelka ml. 2, Kuzma 2, ŽK: Vysoký, Pavlík - Mil. Gallo, Strelka st., Tomčo, R: K. Chomjak, DZ: Šimšík, D: 100, Rudná: B. Kurian - Šimon, Jakab, Vysoký, S. Ďuriček, Domik, Kovács, Gacek, Pavlík, Kontra, Sanislo, striedal Köteles, Honce: Koncz - Beshir, Mil. Gallo, Fandák, Strelka st., Pástor, Kuzma, Mich. Gallo, Strelka ml., Jar. Gallo, Tomčo, striedal Kurčák