Naopak, majitelia prevádzok ako sú reštaurácie či bary hovoria, že známosti nepomôžu, ak je brigádnik nešikovný a nesnaživý.
ROŽŇAVA. V Rožňave a v okolí prijímajú na letné brigády väčšinou bary a reštaurácie na pozície čašníkov či barmanov. Tu sú lákadlom tringelty. Ak takáto práca záujemcovi nevyhovuje, v okolí má málo iných možností.
V kaštieli ako sprievodca
Dvadsaťročný Adam už brigádoval v betliarskom kaštieli a na hrade Krásna Hôrka. "To je jedna z najvyhľadávanejších brigád, lebo je jedna z najlepších, najpokojnejších a najistejších," hovorí. "Prácu v baroch berú väčšinou dievčatá. Prioritou pre brigádnikov sú peniaze a pravda je, že tu sa nedá zarobiť toľko, koľko v zahraničí. Napríklad pri sezónnych prácach ako je zber malín a jahôd. V našom regióne sa dá zohnať brigáda len v malých firmách a cez známosti. Akonáhle totiž nejaký zamestnávateľ oficiálne zverejní svoju ponuku, hneď je tam veľký nával a už sa tam ťažko dostanete."
Zháňať treba už začiatkom roka
Vysokoškoláčke Martine sa podarilo dostať na mesačnú brigádu do zahraničia na výletnú loď. "Ale aj tam som sa dostala len po známosti. Inak by sa mi to ťažko podarilo a aj to by som musela zaplatiť veľa peňazí. Pravdou je, že tu sa dá zamestnať na mesiac či dva len tak, keď máte vo firme nejakého známeho alebo rodinu. Kamarátky boli v jednej tak, že ich rodičia tam pracovali. Nehovorím o čašníčkach či barmankách, také ponuky tu sú. Tam lákajú tringelty. Ale inak sa väčšinou snažia ísť do zahraničia."
Zháňať brigádu v týchto dňoch je už takmer zbytočné. Niektorí si ju zabezpečujú už začiatkom kalendárneho roka. A tí, ktorí sa napríklad v bare a reštaurácii osvedčili už vlani, majú vyššiu šancu, že budú toto leto brigádovať tam, kde minulý rok. Nielen u nás, ale aj v zahraničí. "Mám kamarátky, ktoré boli vlani ako čašníčky na Rodose a teraz tam budú znovu. Ale počula som, že už aj v zahraničí je to biednejšie s tými ponukami."
Známosti sú nanič, keď nemá...
Aj majiteľ gril baru v Rožňave Miroslav Demény potvrdzuje, že kto sa mu z brigádnikov osvedčí počas jednej sezóny, o jeho prijatí do druhej sezóny ani nerozmýšľa. Prvý záujemca o letnú brigádu na pozíciu čašníka sa hlásil uňho už v januári, vyberať je z koho. Doteraz ich bolo vyše 50. Zároveň potvrdzuje, že isté tlaky na to, aby zamestnal deti jeho známych, tu sú.
"Ja také návrhy neprijímam, pretože jednoducho musia pochopiť, že tu známosti nepomôžu. Tu ide o šikovnosť a snaživosť brigádnika. Musí mať v hlave aj v nohách, musí byť milý k zákazníkovi. Keď vidím, že chvíľu pracuje a už sa opiera o pult... Alebo prvá otázka znie, aký bude plat a aké budú tringelty, a pritom je tu dve hodiny aj s cestou a ani nevie, aká práca ho čaká, tak takého neberiem. Prvoradý je záujem o prácu. Keď som ho videl vlani a bol som spokojný, nemám problém zamestnať takého brigádnika aj teraz. Aj toto leto tu budú takí pracovať," hovorí podnikateľ.
Na úrade práce
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave momentálne žiadne voľné brigádnické posty v regióne neeviduje. "Je to skôr výnimočné, že príde zamestnávateľ nahlásiť voľné brigádnické miesta. Podnikatelia si to riešia vlastnou cestou, aj keď je pravda, že stredoškoláci a vysokoškoláci sa na brigády chodia informovať aj k nám. Keď sú nejaké ponuky na prácu do zahraničia, sú vyvesené na nástenke u nás na úrade. Ale či je to brigáda, alebo práca na dlhšiu dobu, to už si záujemca musí vybaviť s agentúrou, ktorá tú prácu ponúka," informovala Katarína Dobošová z rožňavského úradu práce.
ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer