Už minulý týždeň začali ľudia postihnutí povodňami v okrese Rožňava dostávať z Úradu vlády prvé peniaze. Niektorým sa ušlo 300, iným 500 či 1 000 eur. Tí, ktorých povodne najviac zasiahli, obyvatelia Plešivca, videli peniaze ešte len z humanitárneho fondu. Aj to nie všetci.
VIDOVÁ/PLEŠIVEC/ROŽŇAVA. Peniaze pre zasiahnutých povodňami pochádzajú z viacerých zdrojov. Sú to rôzne združenia, dobrovoľnícke organizácie, ministerstvo vnútra... Chaos v tom už začínajú mať aj starostovia.
Rýchle a nepremyslené odškodňovanie
"Ľudia sa chodia sťažovať a môžem povedať, že celé to odškodňovanie nebolo premyslené. Je na to málo času a každý to chce stihnúť za desať minút. My sme už z toho znechutení, lebo bič plieska na našich starostovských pleciach," posťažoval sa starosta Plešivca Ladislav Broda (nez.). "V našej dedine sa peniaze rozdeľovali ešte len z humanitárneho fondu. Od 300 do 800 eur. To bolo jednorazové a kto sa do tejto pomoci nezmestil, toho poriešime z iných zdrojov. Z ministerstva sme žiadne peniaze zatiaľ nedostali, veď my sme sa ešte niekoľko dní po povodni zaoberali zaplavenými domami a záhradami a nie vypisovaním papierov."
V časti Slavca zvanej Vidová tiež zaplavilo niekoľko domov a obyvatelia dostali prvé peniaze už minulý týždeň. Ide o rôzne sumy, ktoré nútia obyvateľov uvažovať, či je to rozdelenie spravodlivé. Niekde stačilo nahlásiť, či zatopilo pivnicu, či aj obytné priestory a domáci tvrdia, že nik to nebol ani skontrolovať.
Sumy odhadované "zbrucha"
"Ani u mňa nikto nebol a ani som žiadne peniaze nedostala," zverila sa nám dôchodkyňa chystajúca sa na pohreb. "Ale mne zalialo len pivnicu a záhradu a tak ako voda prišla, tak sama aj odtiekla." Komu zaplavilo pivničné priestory, dostal zvyčajne 300 eur. "Ale niekomu zatopilo aj letnú kuchyňu a dostal tisíc, lebo vraj sú to už obytné priestory. A druhý naopak. Tak aj ja by som mohla povedať, že to, čo mi zatopilo, je letná kuchyňa a možno by som dostala tiež toľko. Ale sú to pivničné priestory a tak som dostala 300 eur. No čo to je?! Veď už sme za 145 eur kúpili nové čerpadlo. A nehovorím o záhrade! Ja teda nikomu nezávidím tie peniaze, lebo toto bolo strašné, tie povodne. Ale nemyslím si, že je to úplne spravodlivé," rozhovorila sa Izabela Fodorová, u ktorej prestali vodu z pivnice vyťahovať len tento utorok.
Boja sa ďalších záplav
Alžbeta Beneová žije v dome sama a bude sa musieť postarať o novú omietku. "Už aj v poisťovni som bola, ale zatiaľ nikto nič neprišiel pozrieť. Pol metra vody bolo v suteréne, ešte aj chladnička plávala. Dostala som už peniaze, ale či to bude stačiť, to netuším. Aspoňže mi zemiaky ostali v záhrade."
Rozália Szaniszlóová mala pod vodou kuchyňu a v pivnici má stále ešte niekoľkocentimetrovú vodu. Vytrhnúť museli linoleum a nové na podlahu nedajú, kým si nebudú istí, že záplava už nebude. "Ja som z tých peňazí neminula ešte nič, lebo zase hlásia niekoľkodňové dažde, tak sa bojím, aby to tu znovu nezalialo. Voda bola za posledné týždne v dome už tretíkrát. Peniaze stačiť na to všetko nebudú. Netušíme, kto rozhodol o tom, že niekto dostane menej a iný viac eur. Ja som sa ale potešila, lebo som nevedela, že nejaké peniaze vôbec dostanem."
Sadiť v záhrade už nebudú
Ľudia sú z odškodňovania už takí zmätení, že niekde ani sused susedovi nepovie pravdu o tom, koľko za povodne dostal. Každý si chráni to svoje. Katarína Šimonová z Plešivca nedostala ešte ani cent. "Ale už mi doručili papier, ktorý treba do 22. júna vyplniť. Zalialo mi pivnicu, garáž aj záhradu. Tá bola komplet pod vodou, čo bolo posadené, to už nerastie a nič nové už sadiť ani nebudem. Lebo hovorili, že tú pôdu treba celú prekypriť. To už nemá tohto roku význam."
Valéria Krnáčová je na tom podobne. "Ani z poisťovne sa ešte neprišli pozrieť," povedala a ukázala na odtlačky po vode vysokej v pivnici aj jeden meter.
Norbert Lacko z odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Rožňave informoval, že od všetkých postihnutých obcí už dostali zoznamy poškodených a aj ich už rozposlali kompetentným inštitúciám. Krízový štáb zároveň v stredu rozhodol o rozdelení peňazí od Združenia miest a obcí horného Gemera. "Nebude to veľa, možno 40 eur pre osobu, ale je to dobrovoľná aktivita združenia a otázkou už len je, kedy nabehnú peniaze z jeho účtu."
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer