ROŽŇAVA. Nebola to prvá možnosť ako zlegalizovať zbraň, na ktorú neexistoval preukaz. Už od 1. mája 2005 do 30. apríla 2006 bola šanca odovzdať zbraň bez toho, aby musel jej držiteľ čokoľvek polícii vysvetľovať.
Odovzdali 53 zbraní
Druhé beztrestné legalizovanie zbraní bez povolenia bolo však v Rožňavskom okrese úspešnejšie. "V priebehu pol roka amnestie bolo odovzdaných 53 zbraní. Počas prvej amnestie, ktorá trvala rok, to bolo len 25 kusov. Táto bola pritom len polročná," potvrdil Tibor Tóth, vedúci oddelenia dokladov z Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Rožňave.
Aj napriek tomu je podľa neho možné, že ostalo dosť zbraní v ilegálnej držbe. "Ťažko povedať, kvôli čomu. Možno pre obavy z možných následkov, možno z nedostatočnej informovanosti občanov." Odkiaľ nezaregistrovaná zbraň pochádza, alebo kde a akým spôsobom k nej jej držiteľ prišiel, sa počas amnestie nezisťovalo.
Najviac guľovníc a brokovníc
Ľudia odovzdávali zbrane zväčša na oddelení dokladov rožňavskej polície, no mohli tak urobiť v podstate na ktoromkoľvek útvare polície. "Z odovzdaných zbraní prevažovali dlhé zbrane, a to guľovnice a brokovnice, no oproti minulej amnestii bolo dosť aj zbraní pochádzajúcich z II. svetovej vojny. Tie si budú držitelia zbrojných preukazov prihlasovať na zberateľské účely," informoval T. Tóth.
Staršie zbrane našli podľa našich informácií v lesoch, na povalách domov a v šopách po zomrelých príbuzných, alebo sa k nim dostali pri búracích prácach a rekonštrukciách starých domov. A v jednom prípade sa vďaka amnestii podarilo objasniť aj krádež. "Jedna odovzdaná zbraň pochádza z legálnej držby. Zistili sme, že bola pred dvomi rokmi odcudzená držiteľovi zbrojného preukazu z Prešovského kraja."
Nevedeli, čo so zbraňami po príbuzných
Jedným z tých, ktorý spolupracoval s políciou, bol aj Róbert Kováč. Predajca zbraní a poľovníckych potrieb bol nápomocný svojim kamarátom, ktorí mali po zomrelých príbuzných staré zbrane a nevedeli, čo s nimi.
"Viete, každý sa niečoho takého, ako je držanie zbraní bez povolenia, bojí. Nemali odvahu riešiť to, tak tie zbrane priniesli ku mne, lebo viem, že sa to dá zoficiálniť. Napríklad to boli funkčné zbrane z roku 1927 alebo 1936, jedna z nich dokonca vo vynikajúcom stave. Zbraň našiel kamarát po otcovi, ktorý mu zomrel. Bola v komore a našli ju, keď robili poriadky. Bude ju pravdepodobne používať na poľovnícke účely. A okrem toho, bude to aj pamiatka po zomrelých príbuzných," povedal R. Kováč.
Ak nepožiada o preukaz, zbraň patrí štátu
Každému, kto zbraň odovzdal, policajti vydali potvrdenie o odovzdaní zbrane v rámci zbraňovej amnestie. Zbraň potom zaslali na kriminalistickú expertízu, aby sa zistilo, či ňou nebol spáchaný nejaký doteraz neobjasnený trestný čin. Po negatívnom výsledku expertízy občan mohol požiadať o vydanie preukazu zbrane. Ak aj nemal zbrojný preukaz, do dvoch mesiacov si ho môže vybaviť, alebo zbraň previesť na niekoho, kto zbrojný preukaz má. V opačnom prípade je zbraň vlastníctvom štátu.
A čo hrozí občanovi, ktorý vlastní zbraň, jej súčasť, alebo komponent bez povolenia? Trestná sadzba sa pohybuje v rozmedzí 3 až 8 rokov odňatia slobody.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer