ROŽŇAVA. V okrese s takmer 26-percentnou nezamestnanosťou by malo ísť o perspektívne zamestnania. Prvé výberové konania na ich obsadenie sa už uskutočnili.
Mayser prenáša výrobu
Nemecká spoločnosť Mayser, ktorá sa v brzotínskej časti Bak pri Rožňave etablovala pred ôsmimi rokmi, prijíma najviac ľudí. Spolu ich bude okolo štyridsať. Firma rozširuje výrobu klobúkov a potrebuje operátorov, ale aj šičky a ľudí na úpravu materiálov a ozdobovanie.
"Od decembra sme prijali tridsať ľudí, teraz ďalších tridsať. Súvisí to s prenesením výroby filcových klobúkov z Nemecka. Máme aj miesta pre chlapov, nielen pre šičky," vysvetlila Andrea Szaniszlóová, konateľka spoločnosti.
Nárast produkcie si podľa nej vyžiada investície do nových priestorov a strojového vybavenia. "Firmy Mayser a Pan-Dur hľadajú priestory, kde by sa mohli rozširovať," dodala.
Nemecká spoločnosť Pan-Dur pôsobí takisto v priemyselnej zóne Bak, vyrába tam komponenty pre automobilový priemysel a chystá nové výrobky.
Práca bude od júla
"Výberové konania na obsadenie niektorých miest vo firme Mayser sme už absolvovali," potvrdila pre Korzár Katarína Dobošová, hovorkyňa rožňavského úradu práce. Mayser by chcel zvládnuť nábor nových zamestnancov do prvého júla.
Ďalšie pracovné miesta v spolupráci s úradom vytvára v chránenej dielni novozaložená spoločnosť Isowood so sídlom v rožňavskej mestskej časti Nadabula. Osem ľudí tu bude vyrábať drevené hračky. Sedem operátorov výroby hľadá i nemecko-slovenská spoločnosť UFT Galvanik, ktorá sa v novej hale venuje galvanickému pozinkovaniu.
Gemtex prepúšťal, ale nie šičky
Prácu pre šičky už tradične ponúka spoločnosť Gemtex Rožňava, ktorá vyrába bavlnený konfekčný textil. A to napriek tomu, že za posledného poldruha roka kvôli kríze a finančným problémom materskej skupiny, ktorá sa dostala do platobnej neschopnosti, znížila o polovicu počet zamestnancov na súčasných asi tristošesťdesiat.
Aktuálne chýba textilke niekoľko šičiek, ktorých si hľadá na pravidelných výberoch. Ich úspešnosť je asi šesťdesiatpercentná. "Nie každý sa na takú prácu hodí. Sú ženy, ktoré ju chcú robiť, ale nemajú na to predpoklady, no a potom sú také, čo to z rôznych príčin odmietajú. Kvôli domácnosti, vyčerpaniu, zdraviu a podobne," doplnila Dobošová.
Manuálna práca ľuďom nevonia
Prečo je na pracovnom trhu nezáujem o tieto miesta i v oblastiach s vysokou mierou nezamestnanosti?
"Príčin je viac. Ide o kombináciu práce náročnej na manuálnu zručnosť, čas a kvalitu," myslí si Katarína Bradovková, vedúca odboru personalistiky firmy Gemtex.
Podľa nej nie je pravda, že by záujemcov odrádzala nízka mzda i keď priznáva, že to nie je príliš atraktívna práca: "Keďže sa robí na úkol, lepšie si zarobí ten, kto sa naučí rýchlo a kvalitne šiť. Ženy sa ale nemusia báť k nám prísť pracovať. Zaškolíme ich a ak majú napríklad malé deti, zaradíme ich do jednozmennej prevádzky," dodala.
"Dá sa tam zarobiť, ale treba makať. Ak to človek robí niekoľko rokov, dostavia sa zdravotné ťažkosti," hovorí Iveta, ktorá pre bolesti chrbtice musela prácu šičky opustiť.
Na učilišti už odbor šička nemajú
Pre nezáujem študentov sa už štvrtý rok nevyučuje na Strednom odbornom učilišti služieb v Rožňave odbor šička.
"Je to cítiť, chýbajú nám mladí ľudia," konštatovala Bradovková. K využívaniu zahraničnej pracovnej sily, napríklad z Ukrajiny, Vietnamu alebo Rumunska, zatiaľ textilky nepristúpili. Gemtexu sa podarilo získať asi dvadsať kvalifikovaných šičiek zo skrachovanej tornaľskej Ozety, ktoré vozí pracovať do Rožňavy.
Autor: sas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer