Vyťahujú sa dáždniky, lavóry, vedrá, handry a utierky sa ukladajú na známe, prípadné stále pribúdajúce miesta v triedach a na chodbách.
BRZOTÍN. Najhoršia situácia bola nedávno počas niekoľkodňových dažďov. Teraz riaditeľ školy Juraj Králik už len ukazuje na stropy pokryté plesňou, spráchnivené okná a v jednej časti pavilónu dokonca na vytŕčajúce tehly. Stena je tam už úplne premočená.
Učiteľka žmýka, deti držia dáždnik
Základná škola s materskou školou v Brzotíne má 40 rokov. Za ten čas v nej podľa riaditeľa neboli robené žiadne veľké opravy. Odzrkadlilo sa to v priebehu dažďov. Do niektorých tried doslova prší. "Vyzerá to veľmi zaujímavo, keď sa spustí dážď. Deti mi držia nad hlavou dáždnik, lebo zo stropu kvapká a ja zatiaľ utieram a žmýkam vodu zo zaplavenej dlážky," hovorí učiteľka druhákov a riaditeľova menovkyňa Ivica Králiková. "Normálne nám do triedy prší a deje sa to vždy, keď čo i len trochu zaprší. Vtedy je potrebné ešte dozrieť aj na bezpečnosť detí, aby si na tej zaplavenej podlahe niečo neurobili. Už máme kvôli tomu na zemi aj starú deku."
Deti buď presúvajú, alebo pošlú domov
Riaditeľ vyratúva ďalšie "opatrenia" v čase dažďov. "Keď prší a zároveň fúka južný vietor, deti vlastnými rukami držia okná, pretože inak by tieklo do tried ešte viac vody. Ja som už z toho zúfalý. Veď nám to tu hygienici odstavia!"
Škola má štyri pavilóny a problémy sú vo všetkých. "Často sa stalo, že sme deti museli presúvať inam, kde to bolo v čase dažďov priaznivejšie. Alebo sme ich museli poslať zo školy domov," hovorí J. Králik. "Neuspeli sme ani na ministerstve výstavby, kam sme podali projekt na rekonštrukciu všetkých striech. Projekt zamietli z administratívnych dôvodov. Z ministerstva školstva sme na rekonštrukciu telocvične dostali len pätinu potrebných peňazí. K samotnej telocvični sme sa ani nedostali, pretože to stačilo akurát na vynovenie vchodu k telocvični. Teraz sa nám premoknuté parkety v nej vydúvajú."
Chýba im lobing
Riaditeľ odhaduje, že na rekonštrukciu striech v areáli by potrebovali približne 200-tisíc eur. Obec ako zriaďovateľ peniaze na také niečo nemá. A podaný projekt bol neúspešný. "My sme malá škola a rómska. Spolu so škôlkarmi máme do sto detí. Keď pozerám, ako niektoré v podstate nové školy dostávajú peniaze a my sa k nim nevieme dostať, napadá mi len to, že nám chýba lobing. Je predsa verejne známe, že v týchto veciach lobing funguje," domnieva sa riaditeľ, ktorý sa nevzdáva a ďalej chce skúšať uspieť s projektmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer