REVÚCA/ROŽŇAVA. Aprílová miera nezamestnanosti v Revúckom okrese bola 29 percent. V okrese Rožňava prekročil počet ľudí bez práce hranicu 25 percent. Pre tisícky nezamestnaných Gemerčanov majú úrady práce len pár voľných pracovných miest. Ide väčšinou o manuálnu prácu.
Za prácou sa sťahujú stovky kilometrov
Úrad práce v Revúcej mal v evidencii 7 224 ľudí. Tých, ktorí mohli hneď nastúpiť do práce, bolo 6 010. Ostatní buď vykonávali absolventskú prax, boli chorí alebo na rekvalifikácii. "Nezamestnanosť mierne klesla aj preto, lebo sa začali sezónne práce. Mesačne pribudne do evidencie priemerne 260 ľudí, vlani to však bolo horšie," hovorí Jaroslav Zán z revúckeho úradu práce. "Vlani v januári pribudlo až 606 nezamestnaných, vo februári 548 a počas celého roka to číslo klesalo. Dá sa však povedať, že koľko ľudí pribudne, približne toľko z evidencie aj odíde. Keď si nájdu prácu, tak buď idú na sezónne práce, alebo mimo regiónu. Aj niektorí baníci prepustení z magnezitiek odišli pracovať inam." Pracujúci mimo svojho bydliska vždy zvažujú, či sa im oplatí dochádzať. Niektorí sa aj odsťahujú. "Keď sa nechcú za prácou sťahovať, nie vždy je to len ich problém," myslí si Peter Karpáty, pracujúci už piaty rok v Anglicku. "Tam je bežné presťahovať sa aj stovky kilometrov, pretože aj z minimálnej mzdy si vieš nájsť aj zaplatiť ubytovanie. Ale na Slovensku? Tu sú také veľké rozdiely medzi regiónmi, že si neviem predstaviť, že by som napríklad predal v Rožňave za 20-tisíc eur byt a mal sa presťahovať za prácou do Bratislavy. Čo si za tie peniaze kúpiš?! Ani garáž nie, nieto byt."
Ľudí nútia robiť za minimálnu mzdu
Ak má niekto kvalifikáciu na učiteľa cudzích jazykov alebo kuchára, v revúckom regióne by sa mohol zamestnať. Problémom môže byť minimálna mzda, za ktorú sú obyvatelia nútení pracovať. "Aj pre tú finančnú stránku som odišiel robiť do zahraničia," hovorí Peter. "A kvôli nedostatku pracovných miest. Tu to bolo ťažké. Tam som obehal pár agentúr a vždy mi niečo našli. Teraz mám stále zamestnanie. Ja by som sa možno aj vrátil. Ale kto ma primerane zaplatí? Nemyslím si, že požiadavky našich obyvateľov na platy sú prehnané. Aj keď záleží od toho, v ktorom regióne žiješ. Ani sa nečudujem, že tu robia ľudia za minimálnu mzdu. Veď tých pracovných ponúk je tak strašne málo a vyberať si nemôžu. A či zamestnávatelia zdierajú? Nie. Oni len využívajú zákony, ktoré nastaví vláda." V Revúckom okrese bolo v apríli len 20 voľných pracovných miest. Na jedno miesto pripadá 300 uchádzačov.
Hľadajú šičky a predavačky
Nájsť zamestnanie je najväčším problémom pre ľudí so základným vzdelaním a nízkymi alebo žiadnymi pracovnými návykmi. "Na to sú ideálne aktivačné práce v obciach," hovorí Katarína Dobošová z úradu práce v Rožňave. V Rožňavskom okrese bola v marci miera nezamestnanosti 26,13 percent. Ku koncu apríla klesla na 25,8 percent. Do práce mohlo okamžite nastúpiť 8 112 ľudí. "Klesla vďaka klasickým pracovným zmluvám. Až v 88 prípadoch sa podarilo nájsť prácu ľuďom v obciach, mestách, rozpočtových a príspevkových organizáciách a v niektorých občianskych združeniach za refundáciu časti ceny práce tých ľudí počas deviatich mesiacov. A klesla aj vďaka príspevkom na podporu vzniku nových pracovných miest. V nasledujúcich mesiacoch však možno očakávať príchod absolventov vysokých škôl." Momentálne sa prostredníctvom úradu môžu zamestnať šičky, tam je 30 voľných miest. Zamestnávatelia hľadajú aj čašníkov, operátorov výroby či predavačky. "Dopyt je skôr po ľuďoch, ktorí dokážu manuálne pracovať. V administratíve teraz nie je žiadna ponuka," dodáva K. Dobošová.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer