GEMERSKÁ POLOMA. Po krachoch banských prevádzok a prepúšťaní tak vznikajú v tradične baníckom regióne nové pracovné miesta. Pri práci s mastencom by sa malo zamestnať spolu okolo stopäťdesiat ľudí.
Baňa na zelenej lúke
"Zamestnali sme štyridsať ľudí, ďalších desať prijmeme do konca tohto roka," uviedol Ján Smolár, konateľ ťažiarskej spoločnosti.
Po dokončení úpravne mastenca a spustení ťažby na plnú kapacitu by malo počas nasledujúceho roka pribudnúť ďalších sto pracovných miest. Výstavba úplne novej bane na zelenej lúke stála asi šestnásť miliónov eur.
Trvalo to tri roky
Bolo potrebné vyraziť štyri a pol kilometra dlhú štôlňu, ktorá priviedla baníkov k samotnému ložisku v útrobách Slovenského rudohoria. Potom nasledovalo budovanie banských chodieb, tristometrového vetracieho komína a podzemný geologický prieskum. To všetko trvalo viac ako tri roky. Baňa ide v súčasnosti podľa Smolára na tri zmeny a pokračujú v nej i ďalšie stavebné práce. Stavia sa kompresorovňa a ostatné podzemné objekty.
Na povrchu sa pripravuje vybudovanie prvej etapy úpravne, ktorá by mala stáť asi tri milióny eur. So začatím výstavby sa počíta v septembri. Tento rok chce firma vydobyť desaťtisíc ton mastenca a postupne zvýšiť ročný objem ťažby až na desaťnásobok. Väčšina sa bude vyvážať do západnej Európy.
Vozí sa do Hnúšte
"Mastenec testujeme, jeho uplatnenie bude veľmi široké. O podrobnostiach zatiaľ nebudeme informovať," dodal Smolár.
Do času vybudovania úpravne sa bude voziť do Hnúšte, kde sa vo firme G.E.N.E.S. upraví. Uplatnenie nájde najmä v chemickom, papierenskom, kozmetickom i farmaceutickom priemysle. Ložisko patrí medzi najvýznamnejšie v Európe a vystačiť by malo na niekoľko desiatok rokov.
Genéza
O ložisko sa bojovalo 17 rokov
Baňu postavili spoločnosti VSK Mining Limited z Cypru a rakúsky producent stavebných materiálov Schmid Industrieholding.
Ložisko bolo objavené v roku 1985, prípravy na jeho dobývanie a podrobnejší prieskum začali o osem rokov neskôr. Vystriedali sa pri tom niekoľkí zahraniční investori, ktorí v roku 1997 založili spoločnosť Rozmin. Tá sa pokúšala niekoľko rokov neúspešne vybudovať baňu, nemala však dostatok financií. Pre porušenie banského zákona neskôr o ložisko prišla a to sa dostalo do rúk firmy VSK Mining a jej spoločníkov. Odňatie ložiska napadol Rozmin na viacerých súdoch sériou žalôb. "Tie podania sa ukazujú ako neopodstatnené a viaceré boli zastavené," tvrdí Peter Čorej, technický vedúci projektu, ktorý na ňom pracoval pôvodne i vo firme Rozmin. Podľa neho sa ukázalo, že firma nemala peniaze a kvôli svojej nečinnosti oň prišla. "Teraz sa budú musieť zástupcovia Rozminu zodpovedať za svoje krivé obvinenia a ohovárania, ktorých sa v minulosti dopustili," vyhlásil Čorej.
"Spory zatiaľ nie sú právoplatne ukončené. Je však dobré, že sa začalo konečne ťažiť," okomentoval situáciu Ondrej Rozložník, konateľ Rozminu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer