HRUŠOV. Tradičné podujatie organizované podnikateľmi, samosprávami a mikroregionálnymi združeniami turizmu navštívilo tento rok niekoľko sto ľudí. Súťažilo sa, člnkovalo, či len tak družne debatovalo so starými priateľmi.
Sto kíl rýb
"Dúfame, že tohtoročná sezóna bude lepšia, ako tá vlaňajšia," zaprial si jeden z organizátorov podujatia Cyril Motyka. Netajil sa spokojnosťou z hojnej účasti kuchárov, ktorí sa rozhodli predviesť umenie vo varení tradičnej maďarskej rybacej polievky. Na lúke si rozložilo svoje náradie osemnásť tímov. Z ohňov stúpal dym a z kotlíkov sa rozlievala dráždivá vôňa rýb.
"Všetci dostali rovnaký prídel, aby boli východiskové podmienky férové," vysvetlil Ladislav Kovács z poroty, ktorá posudzovala kvalitu a dohliadala na regulárnosť súťaže.
Rožňavskí rybári z miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu spolu s organizátormi zabezpečili takmer sto kilogramov rýb. Kapry, amury, tolstolobiky, karasy, ostrieže. Ostatné už bolo v rukách šéfkuchárov. Tí sa snažili predviesť čo najlepšie a vykúzliť produkt, ktorý by zaujal chuťové poháriky.
Musí štípať
"Najprv ryby vykostím, časť mäsa pokrájam na drobné kúsky a časť na podkovičky, základom je veľa cibule. Nechám ju osmažiť a rozvariť, potom pridám kvalitnú červenú papriku, aby mala polievka farbu a arómu. Ryby idú až na koniec," podelil sa s receptom Július Kocsis z Turne nad Bodvou. Samozrejmosťou sú podľa neho feferónky, lebo správne halászlé musí štípať.
Niekto mäso rozvarí a pasíruje, iný ho nechá vcelku. "Na takejto polievke je príťažlivé to, že každá chutí inak. Stačí mať nejaký svoj grif. Dôležité je však, aby dominantnou chuťou bola rybacina," upresnil Štefan Bilík, šéf rožňavských rybárov, ktorý sám rád varí a snažil sa ochutnať čo najviac vzoriek.
Rybacie guľky
Po dvoch hodinách varenia a ochutnávania bolo jasné, že halászlé je predsa len doménou našich južných susedov. Z anonymne vyhodnotených vzoriek boli prvé tri najlepšie maďarské. Špecialitou víťaznej, ktorú uvaril kuchár z mestečka Dunakeszi, boli rybacie guľky. "Vykostené mäso sa pomelie, pridá žemľa, strúhanka, vajce," prezradil. Guľky prekvapili i ochutnávačov. Počiatočný údiv, že nie sú pečeňové, však vystriedalo uznanie.
Chválu na adresu kuchárov bolo počuť i od bežných ľudí. Každému sadlo niečo iné. Jednému menej mastné, inému viac štipľavé, so zeleninou alebo s kôprom. "Najväčšou chybou viacerých polievok bolo, že v nich prevažovala chuť zeleniny nad rybami. Tá správna by mala mať v sebe iba cibuľu a niečo štipľavé," myslí si porotca Kovács.
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer