Dlhodobé skúsenosti z iných miest hovoria, že sa takto dajú získať desaťtisíce eur.
ROŽŇAVA. Mestské zastupiteľstvo schválilo predaj niekoľkých nehnuteľností formou verejných súťaží. Takto sa mesto pokúšalo predať budovu bývalého Štatistického úradu, budovu kina na Štítnickej ulici, turistickej ubytovne na Šafárikovej ulici a pozemok pri čerpacej stanici Shell v Rožňave. Nik sa do súťaží neprihlásil, teda boli neúspešné. Verejné obchodné súťaže sa budú opakovať.
E-aukcie iba pokusne
"Doteraz sa elektronicky obstarávali len niektoré nákupy, viac-menej skúšobne. Systémovo sa to však nevyužíva," hovorí kontrolórka Mestského úradu v Rožňave Katarína Balážová. E-aukciami sa kupovali notebooky pre poslancov a počítače na radnicu. Podľa Balážovej by sa však týmto spôsobom šetrenia malo mesto určite začať vážne zaoberať. "Jednoznačne to treba zaviesť," tvrdí. Otázkou je, či by sa našla politická vôľa k takémuto radikálnemu kroku, ktorý by ukončil kšefty mnohým poslancom, ale i na samosprávu napojeným firmám a osobám.
"Doteraz sme sa s tým vo veľkom nezaoberali. Len v jednotlivých prípadoch, keď o tom rozhodlo mestské zastupiteľstvo. Až v rámci projektu Transparentné mesto sa uvažuje, že by sme viac vecí mali obstarávať a predávať formou elektronických aukcií," povedal prednosta Mestského úradu v Rožňave Ján Štefan.
Ťažko sa s výsledkami manipuluje
"V priemere sa šetrí až 27 percent," prizvukuje Zuzana Kawuloková zo serveru proe.Biz, ktorý sa e-aukciami zaoberá desať rokov a má dominantné postavenie na českom i slovenskom trhu. Na Slovensku obstaráva elektronicky pravidelne podľa jej skúseností minimum samospráv. Je to asi len pätnásť miest a obcí, medzi tie najväčšie patria Petržalka a Košice. "Výhodou je okrem šetrenia to, že sú výsledky veľmi ťažko manipulovateľné. Je to neutrálny nástroj, v rukách človeka pochopiteľne tiež zneužiteľný," dodáva Ľuboš Trenkler z firmy NAR Marketing, ktorá vyvinula najpoužívanejší aukčný sofvér. Podľa neho by samosprávy mali v súčasnej situácii oveľa viac využívať e-aukcie nielen pri obstarávaniach, ale i pri predajoch obecného majetku. "Je zaručené, že ho takto zhodnotia najlepšie," tvrdí.
Náklady sa rýchlo vrátia
Dobré skúsenosti s e-aukciami a výrazným šetrením obecných peňazí majú viaceré samosprávy, ale i mestské podniky. "Máme za sebou tri obstarávania a náklady na nákup aukčného softvéru sa nám už vrátili," hovorí starosta mestskej časti Košice-Krásna Marek Kažimír. Obec si elektronicky vybrala o polovicu lacnejšieho dodávateľa elektriny, rovnako ušetrila i na rekonštrukcii námestia, keď sa jej podarilo zraziť cenu asi o pätinu. Elektronické nákupy si pochvaľuje aj Viliam Beňo z referátu verejného obstarávania košického magistrátu. Košice používajú tento spôsob dva roky a úspora ide do desiatok tisíc eur. Dosiahnuť sa dajú i pri nevďačných činnostiach, ako sú napríklad sociálne pohreby bezdomovcov, na ktoré si mesto vybralo dodávateľa tiež elektronicky. Tisíce eur ročne šetrí aj Dopravný podnik mesta Košice. "Elektronicky nakupujeme náhradné diely, stavebné či čistiace práce, alebo strážne služby," uvádza Michal Tkáč, generálny riaditeľ podniku. Firma je s takýmto spôsobom obstarávania spokojná a plánuje ho rozširovať o ďalšie tovary a služby.
Majetok mohol byť predaný
Rožňava sa už takmer rok pokúša speňažiť nepotrebný majetok, aby získala peniaze do deficitného rozpočtu. Skúšala to verejnou obchodnou súťažou i dražbami, ale márne. "Určite by sa dalo dražiť i elektronicky," myslí si kontrolórka Balážová. Systém elektronického riadenia nákupných procesov je i súčasťou projektu Transparentné mesto, ktorým sa z poverenia zastupiteľstva začala zaoberať. Reálne zmeny vedúce k šetreniu trebárs cez e-aukcie však možno očakávať až od nového vedenia mesta po komunálnych voľbách.
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer