Poslanci rožňavského mestského zastupiteľstva (MsZ) dostali do štvrtkového zasadnutia niekoľko materiálov, z ktorých bolo jasné, že peniaze potrebuje školstvo, mestské, kultúrne i športové organizácie. Donekonečna diskutovali o tom, koľko peňazí komu a akej organizácii rozdeliť, hoci len na papieri, pretože reálne ich mesto teraz nemá. Mesto je vo veľmi zlej finančnej situácii a berie si aj úver. No niektorým poslancom to, zdá sa, stále nedochádza.
ROŽŇAVA. Nezávislého poslanca Dušana Pavlíka nekonečné diskutovanie a motanie okolo toho, komu čo prideliť, kedy prideliť, ako rozdeliť balík peňazí a podobne "dožralo" natoľko, že navrhol uvaliť na mesto ozdravný režim. Potom by sa vari skončilo pretláčanie neexistujúcich balíkov peňazí niektorými poslancami, napríklad do športových klubov.
Kontrolórka: mať vôbec dotácie pre šport v rozpočte?
Práve tu sa očakávala "lobingová" diskusia. Ešte predtým si poslanci vypočuli informácie o tom, v akom žalostnom stave je školstvo v Rožňave, ako niet peňazí ani na faktúry za energie. No niektorí sa aj tak zaoberali tým, ako schváliť návrh na prerozdelenie peňazí pre šport. Hoci fyzicky žiadnych peňazí na to niet. "Nie je problém, komu koľko dať, ale či mať vôbec túto položku v rozpočte. Hlavne, keď máme havarijný stav v školách," upozornila hlavná kontrolórka Katarína Balážová."Uvažujme, či túto kolónku nezmrazíme okamžite, kým nebudeme mať na to prostriedky," pridal sa nezávislý Ondrej Bolaček.
Predčasný lobing pre šport zahatali
"Tých 75-tisíc eur je v rozpočte zahrnutých. Ide o to, ako ich prerozdelíme," vysvetľoval zástupca primátora František Kardoš (SMK). "Nie je férové hlasovať o tom, čo nemáme," vyjadril sa nezávislý Dionýz Kemény. "Navrhujem, aby sme návrh prerozdelenia peňazí schválili a budú sa rozdeľovať až vtedy, keď budú peniaze. Aj vlani aj predvlani, keď boli navrhnuté finančné prostriedky, všetky organizácie dostali," zaspal dobu Árpád Laco (SMK). Nezávislý Juraj Dubovský navrhol bod stiahnuť z rokovania. Niektorí poslanci sa už aj prestávali orientovať v tom, o čom vlastne rokujú. Napokon sa však hlasovalo o návrhu niekoľkých poslancov stiahnuť materiál, pretože peňazí na dotácie jednoducho niet. Zdržali sa len poslanci, ktorí sú priamo spojení so športovými organizáciami. Ostatní súhlasili.
Kto a za čo sa bude starať o ihrisko?
Aj pri materiáli o to, kto sa bude starať o futbalové ihrisko, si to poslanci pohadzovali ako horúci zemiak. Technické služby sa starostlivosti o areál chcú zbaviť a hodiť na mestský úrad, zástupcovia mestského úradu zase tvrdia, že je jedno, kto ho bude spravovať, pretože peniaze nemá ani mesto a ani Technické služby, ktoré sú vlastne mestskou organizáciou. Okrem bezpečnosti na zanedbanom ihrisku hrozí, že nebudú peniaze na vyplácanie faktúr za elektrinu a vodu. "To je jednoduché a je jedno, či to budú mať technické služby alebo mesto. Na ďalšie faktúry už nie sú peniaze a ak sa nedohodneme kto zaplatí faktúry, futbal tu končí," povedal Peter Dzačár (Smer).
Nekonečné zastupiteľstvo
Niektorí poslanci navrhovali, nech faktúry platí mesto a nech starostlivosť o ihrisko a trávnik preberú sponzori futbalového klubu. Ďalší návrh znel zobrať správu Technickým službám, iní navrhli zavrieť ihrisko či úplne stiahnuť materiál z rokovania a vrátiť sa k nemu, keď budú peniaze. Situácia začínala byť neprehľadná, padali aj ostrejšie slová. "Toto mestské zastupiteľstvo patrí do kategórie nekonečného príbehu a nič sme nevyriešili. Zastupiteľstvo trpí na to, že neuznávame systém ani žiadne pravidlá. Treba si priznať, že to nevieme vyriešiť a treba uvaliť na mesto ozdravný režim. Inak to vždy bude len handrkovanie." Napokon sa poslanci zhodli na tom, že Technickým službám sa na správu areálu poskytne finančný príspevok do 20-tisíc eur. Keď budú peniaze.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer