Mesto to však neurobilo. Niektorí odborníci tvrdia, že by to bol dobrý nápad. Iní hovoria, že takýto odpad je použiteľný len na vedľajších cestách v dedinách, ale nie v meste.
ROŽŇAVA. Vodiči nadávajú na výtlky na cestách. "To musíš jazdiť ako na pretekárskej dráhe. Vyhýbať sa, kľučkovať, medzitým sledovať chodcov, lebo sa stane, že až na chodník kvôli tomu vyjdeš. Je to komplikované a nebezpečné. A potom, keď náhodou ošpliechaš nejakého chodca, tak v tomto malom meste, kde ťa každý pozná, ti za to najbližšie ešte aj vynadá. Aj keď za cesty my vodiči nemôžeme. Človek aby mal na jazdenie po Rožňave špeciálne osvedčenie," posťažoval sa nám 39-ročný Roman.
Mesto mohlo požiadať o odpad
Primátor mesta Vladislav Laciak (Smer-SD) priznal, že na opravu výtlkov niet peňazí. O cesty sa starajú Technické služby mesta Rožňava.
Keď sme o probléme pred niekoľkými dňami informovali, istý čitateľ sa nás spýtal, prečo mesto nevyužilo na opravu výtlkov odpad vyfrézovaný pri budovaní objazdu a či je tento odpad vôbec vhodný na takýto účel.
Na budovaní prvého a zatiaľ jediného kruhového objazdu v Rožňave sa podieľalo mesto v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom. Súťaž vyhrala košická firma, ktorá objazd ukončila v priebehu pár mesiacov. Isté je, že odpad sa k Technickým službám po dokončení objazdu vôbec nedostal. Naložila s ním firma, ktorá objazd budovala, pretože tak jej to vyplýva zo zákona.
Mohlo mesto nástojiť na tom, aby ten odpad ostal v meste a použil sa na vysprávky? "Podľa zákona o odpadoch ten, kto cestu opravuje, je povinný zhodnotiť odpad. Keby mesto trvalo na tom, že ho chce, to by bolo iné. Mohla byť taká dohoda, aj nemusela. Možno mohlo mesto vzniesť takú požiadavku. Pokiaľ sa pamätám, na mestskom zastupiteľstve sme schvaľovali len investičnú akciu a čo bude s odpadom, tým sme sa nezaoberali," povedala poslankyňa mestského zastupiteľstva v Rožňave a zároveň majiteľka stavebnej firmy Erika Szabadosová (SMK).
Focko: Odpad nie je vhodný pre centrum
"Informoval som sa, či bolo možné využiť ten odpad. No táto drť sa nedá použiť v mestách, alebo v ich centrách. Možno tak ešte v dedinách a na vedľajších cestách. Verím, že nájdeme peniaze na to, aby sa výtlky vyspravili riadnym asfaltom " povedal primátor Laciak.
Mmajiteľ stavebnej firmy a poslanec František Focko (Smer) ho doplnil: "Ten odpad sa hneď po vyfrézovaní na výtlky použiť nedá. Pri hustej premávke by vydržal prejdenie len niekoľkých áut a už by bol vyrazený. Aby bol použiteľný, je potrebné špeciálne zariadenie, ktoré technické služby nemajú. A keby sa odpad aj dodatočne spracoval, aj tak nie je vhodný za vysprávku výtlkov v centre mesta."
Keď sa to dá na ceste I. triedy...
Technické služby by boli možno vďačné za taký odpad, pretože ním vyspravujú výtlky aj niektoré dediny. Riaditeľovi mestskej spoločnosti sa nám však opakovane dotelefonovať nepodarilo.
"Mohlo sa to využiť. Je to smutné," povzdychol si jeden zo zamestnancov.
"Keď to vieme použiť na cestách I. triedy, kde je väčšia premávka, tak sa to určite dá využiť aj v centre. Ideálne bolo použiť tú drť napríklad na cestu medzi garážami na Komenského ulici a aj na ulice medzi rodinnými domami či blokmi na sídliskách," povedal Ján Demko, vedúci detašovaného pracoviska Slovenskej správy ciest (SSC) v Rožňave.
SSC vyfrézovaný odpad využíva na svojich cestách a používajú ho aj dediny, v ktorých správca opravoval cesty. Obce sa vraj o taký odpad usilujú, pretože je to jeden z najlacnejších spôsobov, ako výtlky opraviť. "Vlastník rozhoduje o tom, čo bude s odpadom. V tomto prípade teda mesto," dodal J. Demko.
REAKCIE - Čo hovoria starostovia
Július Kerekeš (nez.), starosta Rudnej: "Ten odpad sa dá využiť, aj my sme tak urobili. Pomocou plynovej bomby sme ho zohriali a výtlky zapchali. Aj teraz to ideme robiť, pretože chceme dokončiť cesty v celej obci. Je to jedno z najlacnejších riešení, robíme si to svojpomocne."
Mária Jánošdeáková (SMK), starostka Lipovníka: "Vyfrézovaný odpad sme použili na vysprávky ciest v obci."
Erika Oravcová (Smer), starostka Stratenej: "Vlani, keď cestári frézovali cestu I. triedy, sme ten odpad použili na vedľajšie cesty v obci. Veľmi sme si tým pomohli a ten materiál na ceste drží. My sme spokojní."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer