Ale jaskyniar Jozef Stankovič situáciu využil po svojom. Počkal, kým voda v podzemí klesne a vybral sa do nej zaplávať si.
KRÁSNOHORSKÁ DLHÁ LÚKA, DOMICA, SLAVEC. To, čo pre niektorých ľudí znamená hrozbu a škody na majetkoch, je pre skúsených jaskyniarov príležitosť na dobrodružný zážitok. A nie každodenný. Toľko vody, koľko sa nazbieralo v jaskyni zvanej aj Buzgó za posledné dni, Jozef Stankovič nevidel v celej jej histórii. Včera preplával "cestou", ktorá je pri normálnych podmienkach prehliadkovou trasou až ku koncu jaskyne.
V neopréne je teplo aj v deväťstupňovej vode
Odetý do neoprénu sa čľapkal v deväťstupňovej vode. "Voda je teplučká!" radoval sa v podzemí a pospevoval si pri tom.
"Pre nás jaskyniarov je také niečo radosť a rozkoš. Už som videl, že nie je toľko veľa vody, tak som si nebral ani plávaciu vestu. Samozrejme, nemôžem si len tak ísť zaplávať, musím poznať hydrologický režim. Keď je voda veľmi veľká, môže človeka v jaskyni aj zavrieť. A to by už nebolo dobré. Už sa to tu raz stalo, že jaskyniarov skoro zavrelo. Vtedy celý deň lialo. Vyliezli kdesi do komína a keď zišli na riečisko, zistili, že voda je o meter vyššie. K dobru mali akurát desať centimetrov. Keby hladina vody v jaskyni stále stúpala, tak nejdem. Ale od pondelka klesá."
Taký prietok v jaskyni ešte nebol nikdy
"Som ako v siedmom nebi," vytešoval sa nabitý endorfínmi po tom, ako z jaskyne vyšiel. "Ale som aj sklamaný, že nám voda tak rýchlo klesla a nemohol som sa predierať po tej riave," zneli dobrodružné pocity jaskyniara.
"Musím povedať, že taký prietok, aký tu bol pred niekoľkými dňami, som ešte v Krásnohorskej jaskyni nikdy nevidel."
V útrobách stúpla hladina vody za tri daždivé dni minimálne o 1,5 metra. Patrí to k životu jaskyne, ohrozené sú akurát aktivity jaskyniarov a prehliadka. "Keď bude v nasledujúcich dňoch priaznivé počasie, odhadujem, že v sobotu by už mohli prísť turisti."
Plavba nebola, vody bolo až príliš
Na jeden deň ustali prehliadky aj Gombaseckej jaskyne. "Práve sme dokončili odčerpávanie vody," povedal včera popoludní správca jaskyne Ján Ambrúž. Polovica prehliadkovej trasy bola pod vodou, nedalo sa po nej chodiť. Ešte aj včera ráno tam voda siahala po kolená.
"Škody nie sú, pretože sme vybavení technikou, ktorá sa pri takýchto situáciách okamžite aktivuje. Bolo treba len odčerpávať a umývať všetko od bahna. Návštevníci však už môžu prísť."
V Domici na dva dni ustali plavby po podzemnej riečke Styx. Paradoxne, boli roky, keď plavba nebola možná pre nedostatok vody.
"Teraz sa nedalo plaviť, pretože vody bolo až príliš," hovorí správca Domice Ottó Lörincz. "V prístave bola 114-centimetrová hladina, pričom plavba je povolená, ak je v prístave od 92 do 96 centimetrov. Momentálne je už situácia priaznivá, jaskyňa funguje bez obmedzenia aj s plavbou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer