Nebol na ňom dostatok poslancov, aby mohli rokovať o zaplátaní dier v rozpočte predajom mestského majetku. Na uznášaniaschopnosť pléna sa v napätej atmosfére čakalo trištvrte hodiny.
ROŽŇAVA. "Musím konštatovať, že sme sa nezišli v dostatočnom počte, aby sme rokovali," ukončil trápne dohadovanie sa o tom, kto príde a kto je ešte na ceste primátor Vladislav Laciak (Smer). Najprv na vedenie mesta a členov mestskej rady čakalo desiatky minút po plánovanom začiatku rokovania osem vytrvalcov, ale postupne začali odchádzať. Prví poslanci Baláž (N), Kemény (N) a Pavlík (N), potom sa k nim pridal Džačár (Smer). Po príchode meškajúceho primátora so suitou ich nasledoval poslanec Kossuth (N), ktorého rozčúlila zmienka vedenia mesta o predaji mestských lesov.
"Ak sa tu bude hovoriť o lesoch, odchádzam. Už som povedal viackrát, že je to pre toto zastupiteľstvo tabu," rozhorčoval sa. V odchode ho nezastavili ani slová poslanca Kavečankyho (Smer), ktorý sa mu snažil vysvetliť, že nepochopil, o čo v súvislosti s lesmi ide. "Keď je niekomu prednejšia vlastná ješitnosť ako mesto, prosím...," vyprevadil Kossutha zo sály.
Bolačeka vytočila ignorancia
O chvíľu sa na odchod vychystal aj poslanec Bolaček (N): "Nemali ste ani toľko slušnosti, aby ste zavolali, prečo meškáte, ospravedlnili sa a pripravili program na papieri. Niekoľkokrát som vyzýval v minulosti zastupiteľstvo, aby sa vážne zaoberalo rozpočtom, ale zbytočne," rezignoval predseda finančnej komisie a odišiel.
Situáciu nezachránili ani horúce telefonáty primátora a ďalších, ktorými sa snažili dostať na zastupiteľstvo potrebný počet poslancov. Príchod Eriky Szabadošovej (SMK) a Petra Džačára, ktorí už boli na ceste, bol tak zbytočný.
Primátora rozhnevali poslanci
Evidentne rozladený primátor pre Korzár uviedol, že chceli iba oboznámiť poslancov s hrozbou nútenej správy a s možnosťou riešiť situáciu urgentným predajom jedinej budovy, o ktorú je momentálne záujem. Na zhodnotenie bývalého ONV bola vypísaná verejná obchodná súťaž, do ktorej sa ale nikto neprihlásil. Na druhej strane, v priamom predaji by ju chceli dve firmy, a to prešovská Pharmacy Plus, ktorej platonický záujem o nehnuteľnosť už trvá rok, ale ešte za ňu nezaplatila a ďalšia spoločnosť z Prešova, Tatran, v ktorej je podielnikom cez firmu Farmakol aj prešovský župan Peter Chudík (Smer). Prvá za ňu núka 500-tisíc eur, druhá o 35-tisíc viac a podľa znaleckého posudku má hodnotu viac než 800-tisíc eur. "Chcel som len, aby sa rokovalo, či pôjdeme znova do súťaže, alebo pristúpime na priamy predaj," dodal primátor.
Najbližšie rokovanie s tým istým programom bude podľa neho zvolané pravdepodobne na budúci týždeň.
O číslach chceli rokovať bez čísiel
Zastupiteľstvo bolo tak bleskové, že k jedinému bodu rokovania, napriek jeho závažnosti, neboli k dispozícii žiadne písomné materiály. "Správa bude podaná ústne," informovala Korzár vedúca odboru všeobecnej a vnútornej správy úradu Helena Šujanská, keď sme sa dožadovali dôvodovej správy, návrhu uznesenia a finančnej analýzy stavu záväzkov a pohľadávok, vrátane plnenia rozpočtu.
Aktuálne údaje nemala ani vedúca finančného odboru Klára Leskovjanská. "Posledné čísla sú za február," uviedla.
Jediné údaje rozdala poslancom počas vyčkávania na začiatok rokovania kontrolórka Katarína Balážová. Z nich vyplýva, že stav všetkých záväzkov mesta k 7. aprílu je 790-tisíc eur. Aby bolo mesto nútené vstúpiť do ozdravného režimu, museli by narásť ešte o sedemsto tisíc. Aká je štruktúra dlhov, prognóza ich splácania a predpokladaný finančný vývoj situácie v meste, sme sa však nikde nedozvedeli.
aba
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer