Sobota, 19. september, 2020 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Rožňava zlomila Iskru v poslednej štvrtine

Rožňavskí basketbalisti privítali v nadstavbe cez víkend dvojicu bratislavských celkov. Kým zápas s aktuálnym lídrom tabuľky Iskrou Petržalka bol dramatický od začiatku do konca, v stretnutí s Interom B dostali priestor aj hráči z lavičky.

Víkendovými víťazstvami si Rožňavčania upevnili druhú priečku v tabuľke skupiny o 1. - 8. miesto.

ROŽŇAVA. Stretnutie s Iskrou Petržalka prinieslo v sobotu večer vyrovnaný duel, ktorý držal divákov v napätí až do poslednej štvrtiny. Bol to hlavne súboj obrán, pričom domáci hráči za váhovo i výškovo lepšie disponovaným súperom nezaostávali. Trápila ich však streľba, keď hlavne pokusy z diaľky nepadali. Na konci prvej štvrtiny síce hostia odskočili o tri body, polčas však len potvrdil vyrovnanosť. Do šatní išli hráči za stavu 34:35. Obraz hry sa nezmenil ani v tretej štvrtine, ktorá sa skončila výsledkom 53:53.

Prelomili smolu

V poslednej štvrtine sa však začala karta obracať. Úvodnou trojkou Lackoviča domáci pretrhli smolu v streľbe a po ďalších trojkách Helmecyho a Bukoviča bol stav 66:62. Hostia odpovedali trojkou Pavloviča. Nepatrný náskok si domáci udržiavali a dve minúty pred koncom viedli 69:64, o minútu neskôr po trojke Helmecyho 74:66. Petržalka síce po trestných hodoch znížila na 74:71, ale v závere už Helmecy premenenými trestnými hodmi potvrdil víťazstvo ŠPD v pomere 78:71.

Tréner svojim veril

“Petržalka je skúsené mužstvo, vidieť, že kostra mužstva je už dlho pohromade. Váhovo boli pred nami. Aj vzhľadom na toto bol zápas veľmi ťažký,“ začal tréner ŠPD Rožňava Ondrej Vilner. Viac ako tri štvrtiny bol zápas vyrovnaný. “Oni hrali svoju hru, využívali svoje prednosti, my sme odpovedali slušnou obranou, ale v rozhodujúcich momentoch nám nevychádzala streľba za tri body. To poznačilo priebeh prvého polčasu,“ uviedol O. Vilner a pokračoval, “zápas sa lámal v poslednej štvrtine. Očakával som, že to musí prísť a začneme sa presadzovať aj strelecky, čo sa aj potvrdilo. V závere v rozhodujúcich momentoch hráči, od ktorých som to očakával, zabodovali a dotiahli sme zápas do úspešného konca.

Od začiatku vo vedení

V nedeľňajšom zápase nastúpili v nezvyčajnom čase o 13.00 hod., no na návšteve divákov to neubralo. Záloha Interu prišla aj s pendlujúcimi hráčmi z extraligy. Stretnutie sa už od úvodných minút odlišovalo od toho predchádzajúceho. Domáci začali trojkou Kissa a ďalšie pridal Helmecy. Štvrtina sa skončila 24:19 a v polovici druhej už rožňavskí basketbalisti viedli 39:20. Polčas sa skončil výsledkom 51:30. Po prestávke začali lepšie hostia a za tri minúty korigovali stav na 55:40. To však bolo všetko a domáci koncentrovanejšou hrou znova natiahli náskok. Do poslednej štvrtiny tak išli mužstvá za stavu 68:44. Aj v nej najprv pokračovali vo zvyšovaní náskoku. Potom súper síce dal pár bodov, ale konečný výsledok 96:64 len potvrdil, že Rožňavčania mali zápas od začiatku do konca plne vo svojej réžii.

“Od začiatku sme stavili na dobrú obranu. Svojím spôsobom rozhodlo to, čo sa nám nedarilo v sobotu. Teraz nám začali padať trojky hneď od úvodu. Súper mal tak oveľa ťažšiu pozíciu, aby nás dokázal ubrániť,“ uviedol O. Vilner. V dobre rozbehnutom zápase však v tretej štvrtine musel zvýšiť hlas. “Prvý polčas ukázal, že zápas bol dobre nastavený. Po prestávke sme však nezačali práve excelentne, prišli chyby z nekoncentrovanosti. Musel som aj zvýšiť hlas a tým pádom sme sa vrátili ku kvalite. V závere som sa snažil dať priestor aj hráčom, ktoré hrajú menej,“ poznamenal O. Vilner.

Tvrdá škola

Víkendové víťazstvá so špičkou sa skončili pre Rožňavu úspešne. Bodovo sa dotiahli na prvú Iskru Petržalka. Naznačili však aj viac. “Ukázali, že máme talentovaných hráčov, samozrejme treba s nimi pracovať po každej stránke. Vidím rezervy, ktoré treba odstrániť. Pre mladých chalanov je táto prvá liga tvrdá škola a zápasy zvládajú celkom slušne. Bolo by len dobre, aby čo najväčší počet hráčov vyrástol na slušných basketbalistov,“ povedal O. Vilner a dodal, “s víkendom som spokojný, aj keď sme v druhom zápase, snáď aj vplyvom ťažkého zápasu s Petržalkou, urobili zopár školáckych chýb, ktoré súper potrestal.“