ROŽŇAVA. Na Námestí baníkov v Rožňave vládne typická jarmočná nálada.
"Konečne trh, ako má byť. Kto je zvedavý na čínske veci, ktoré dostanem hocikde? Rozvoniavajúce klobásky a iné dobroty plus k tomu ľudové výrobky, to je trh, ako má byť," pochvaľoval si jeden z návštevníkov po návšteve severnej časti námestia.
Predajcovia: Ľudia majú asi menej peňazí
Medzi remeselníkmi sú podobné akcie v Rožňave obľúbené. Tešia sa aj záujmu kupujúcich. Menej však už tržbám.
"Záujem ľudí cítiť, ale veľmi rozmýšľajú, či si niečo kúpia. A keď aj áno, tak všetko chcú čo najlacnejšie. Keď porovnám situáciu spred roka a teraz, tak kríza sa ešte zďaleka neskončila. Teraz je to dokonca ešte o niečo horšie, ako vlani," povedala trhovkyňa ponúkajúca medovinu.
"A lacnejšie to nedáte?" opýtala sa pani pri stánku drevenými výrobkami. Predajca len záporne pokrútil hlavou. "Chápem, že chcú nakupovať lacnejšie. Veď keď nemajú prácu, nemajú ani peniaze. Musia veľmi rozmýšľať, či niečo kúpia. Krízu cítim stále viac. Oproti vlaňajšku je to horšie," dodal predajca drevených varešiek a iných pomôcok do kuchyne.
"My sme tu boli vlani na jeseň a teraz. Keď to porovnám, ľudia majú asi menej peňazí, než na jeseň. A niektorí nám povedali, že o trhu ani nevedeli," povedala po maďarsky hovoriaca Rumunka pri vyšívaných háboch.
Gemerské špeciality pripravujú naživo
"No, prútené korbáče na šibačku máme, tak môžeme ísť. Je tu nejaká ponurá atmosféra," uvažovala kupujúca pri zvukoch nesúcich sa od stánku peruánskych "Indiánov".
Na nich, ale aj na predajcov tuctových tričiek či šiltoviek sa ľudia pýtali asi najviac: "Čo tu robia? Veď sa povedalo, že tu budú len remeselníci."
Samospráva už vopred avizovala, že vítaný je len ručne vyrobený tovar od remeselníkov. "Dresy, šiltovky a podobné oblečenie pre deti si vyžiadali obyvatelia, pretože predajňa s takým tovarom tu nie je. Preto sú na trhu. A výrobky z Peru, ako napríklad korálky, sú tiež ručnou prácou," vysvetlila Zuzana Mazanová z Mestského úradu v Rožňave.
Špeciálny stánok s folkloristom Štefanom Liptákom odetým do kroja bol venovaný gemerským špecialitám, ako je gruľovník, šúľance či chlieb s masťou. Jedlá sa pripravovali priamo v stánku. Jarmočnú atmosféru dopĺňali remeselníci, ktorí naživo predvádzali svoje umenie, a takisto tí, ktorí učili deti i dospelých v tvorivých dielňach v sídle Gemerského osvetového strediska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer