ROŽŇAVA. Ak chcete spáliť kôpky nahrabaného lístia v záhradách pri jarnom upratovaní, nahlásite to vopred hasičom a splníte určité podmienky, zákon o ochrane pred požiarmi neporušíte a vyhnete sa pokute z neho vyplývajúcej.
Priatelia Zeme: Spaľovať, to neexistuje!
Z toho teda vyplýva, že stačí plánované a kontrolované spaľovanie nahlásiť a ničoho protizákonného sa nedopustíte. Na článok spred niekoľkých dní o tejto téme však reagujú aktivisti občianskeho združenia Priatelia Zeme - SPZ a tvrdia, že spaľovanie je protizákonné. A ak spaľujete odpad v záhrade, porušujete minimálne zákon o odpadoch a neoprávnene nakladáte s odpadom.
"Spáliť odpad v záhrade, to neexistuje," hovorí predseda združenia Priatelia Zeme - SPZ Martin Valentovič. "My nespochybňujeme, že hasiči môžu vydať povolenie na spaľovanie. Ale jednoznačne by mali občanov upozorniť, že ak budú spaľovať, porušia tým iné predpisy. Podľa našich skúseností im to však väčšinou nepovedia. Jednoducho spaľovanie je vec, ktorú upravuje viacero zákonov. A mňa hnevá, že na to musíme upozorňovať rok čo rok a beztak sa tá správna interpretácia nedeje."
Hasiči: Riadime sa naším zákonom, ale...
Štefan Nikolovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Revúcej hovorí, že "samozrejme, že vieme aj o tých zákonoch, no my sa riadime zákonom o ochrane pred požiarmi a ten zákon, za určitých podmienok, spaľovanie umožňuje. A keď ho povoľujeme, tak upozorňujeme, hlavne právnické osoby, že tým, že my to povolíme, neznamená, že je všetko v poriadku a neporušujú sa ostatné zákony. Jednoducho, je to rozpor v zákonoch."
S tým, že ide o rozpor v zákonoch, súhlasí aj M. Valentovič z Priatelia Zeme – SPZ. "Je to problém, pretože sme nejaké prípady v minulosti riešili už aj s políciou. Často sa stáva, že podnikatelia majú nejaký produkt - odpad, ktorý chcú spáliť, majú písomné povolenie od hasičov a keď príde polícia, tak nezasiahne. Pretože sa podnikateľ preukáže písomným stanoviskom hasičov. Ale ide o porušenie viacerých ďalších zákonov," vysvetľuje Valentovič.
V praxi to teda môže vyzerať tak, že záhradkár sa rozhodne spáliť si kôpku lístia, nahlási to hasičom, splní si povinnosť zo zákona o ochrane pred požiarmi a môže spaľovať. Pokute, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 331 eur (zo zákona o ochrane pred požiarmi), sa tak vyhol.
Iniciovať zmenu zákona sa nechystajú
Ale keby spaľovanie nahlásil Inšpekcii životného prostredia, alebo Obvodnému úradu životného prostredia, tak by ako fyzická osoba mohol záhradkár vyfasovať pokutu až do výšky približne 166 eur. V prípade právnickej osoby ide pokuta až do výšky 16 600 eur. Potvrdil to M. Valentovič s tým, že takáto pokuta by vyplývala z porušenia zákona o odpadoch. "Najhoršie, čo môže občan s odpadom urobiť, je spáliť ho, alebo dať do komunálneho odpadu. Obidva tieto spôsoby sú v prípade bioodpadu zo záhrad zakázané zákonom. Najideálnejšie je preto kompostovanie."
Ako dodal, hoci sa v minulosti Priatelia Zeme snažili iniciovať úpravu zákonov, momentálne sa k nejakým radikálnym krokom nechystajú. "Ale problémy budeme monitorovať a riešiť."
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer