REVÚCA/ROŽŇAVA. Kontrolované spaľovanie v záhradkách je pre občana povolené, ale na rozdiel od minulých rokov ho musí nahlásiť na linku 150. Ak to neurobí, môže sa to skončiť pokutou.
Nahlásiť treba čas a miesto spaľovania
Povinnosť vopred ohlásiť kontrolované spaľovanie vyplýva zo zákona o ochrane pred požiarmi. Nečakajte od toho, že po ohlásení vám budú v záhradke hliadkovať hasiči. Len si poznačia čas a miesto spaľovania. Na to, že ste to neohlásili, môžu prísť pri náhodných kontrolách, ale aj vtedy, ak sa požiar vymkne spod kontroly a rozšíri sa na väčšiu plochu. Pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 331 eur, alebo sa to môže skončiť aj v občianskoprávnom či trestnoprávnom konaní. Ak by hasiči aj pri kontrolách prišli na to, že niekto spaľuje kôpky v záhrade, má to pod kontrolou, je tam pri tom dospelý človek s vhodným náradím a hasiacimi prístrojmi, neohrozuje iný majetok, no spaľovanie neohlásil, lebo o tejto povinnosti nevedel, neznamená to okamžite pokutu. Dá sa to riešiť aj pohovorom.
Popol nie je hnojivo
Iná vec je vypaľovanie plôch vo veľkom. To bolo a je zakázané stále. "Niektorí občania veria mylne v mýty, že popol je hnojivo a že ide o rýchle upratanie. Nie je to pravda. Spálená zem je bez života a rýchlo upratané môže byť i tak, že neostane nič, nielen na pozemku, ale ani z blízko stojacej chatky či domu. V najhoršom prípade môže prísť sám podpaľač o život," hovorí Štefan Nikolovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (ORHaZZ) v Revúcej. V tomto okrese evidovali vlani v marci a v apríli 64 prípadov vypaľovania so škodami vo výške 16 570 eur. K ďalším 7 prípadom vyrážali hasiči už tohto roku.
Obce dostali rozhlasovú reláciu
Monitorovanie v teréne a náhodné kontroly začnú rožňavskí aj revúcki hasiči už v najbližších dňoch. "Náhodné kontroly sú účinné. Vždy na jar nájdeme v teréne požiare," hovorí riaditeľ ORHaZZ v Rožňave Ján Egri. Na zmeny v zákone, na povinnosti pri jarnom upratovaní záhrad a na nebezpečenstvo vypaľovania upozorňujú hasiči aj ľudí priamo v obciach a v teréne. "Upozornili sme aj obce, ktoré dostali v rámci prevencie rozhlasovú reláciu a my ich žiadame, aby ju odvysielali v obecných rozhlasoch."
Plošné vypaľovanie je zakázané
A aké sú povinnosti zo zákona? "Plošné vypaľovanie je zakázané. Ak je nevyhnutné porasty vyčistiť, možno ich pohrabať na upravenú hromadu v dostatočnej vzdialenosti od objektov a zimných horľavých materiálov a spáliť za bezveterného počasia. Ale v prítomnosti dospelých osôb vybavených vhodným náradím i hasiacimi prostriedkami. Po skončení spaľovania treba skontrolovať uhasenie zvyškov po spaľovaní a skontrolovať okolie," dodáva Š. Nikolovič. Ďalšie povinnosti, ako zákaz zakladať oheň na miestach, kde sa môže rozšíriť, ďalej zákaz fajčiť a používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, umožniť vstup na nehnuteľnosť kvôli požiarom záchranným zložkám, dávať pozor na deti či povinnosť ohlásiť požiar hasičom, by mali byť už samozrejmosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer