Dohoda je podpísaná medzi Jánom Vrtišom ako starostom (teraz už bývalým) a súkromne hospodáriacim roľníkom, čo je vlastne takisto on sám.
MURÁNSKA DLHÁ LÚKA. Obecné zastupiteľstvo o odoberaní energie z obecného domu smútku do súkromnej budovy nerokovalo, ani o tom nerozhodlo. Teraz o tom, či je dohoda platná alebo nie, rozhodne súd.
Hodiny odčíta Vrtiš s Vrtišom
Bývalý starosta Ján Vrtiš musel z postu odísť po tom, ako bol v roku 2007 odsúdený za ohováranie a zanikol mu mandát. Terajší starosta Marek Nosko (N) po doplňujúcich voľbách na post starostu objavil, že obecný úrad má akúsi dohodu o odbere elektriny z domu smútku na budovu, ktorá patrí k hospodárstvu bývalého starostu.
"Podpísal sa aj s pečiatkou úradu ako prenajímateľ a zároveň aj ako nájomca. Mal aj elektromer, ale nebol zaplombovaný a ani ciachovaný. Podľa tej dohody nájomca s prenajímateľom raz ročne odčítajú elektromer. Teda on sám so sebou. Tak to ani Copperfield nedokáže," netají rozčarovanie nad dokumentom M. Nosko.
Navŕtané cez stenu, pod zem až ku koniarni
K jeho vyhotoveniu došlo v marci 2007, pričom J. Vrtiš z postu starostu odišiel pár týždňov neskôr. Na bývalého starostu podával podnet aj občan obce, ktorý ho upodozrieval, že elektrinu bral z domu smútku bez akejkoľvek dohody už od roku 2000 do 2007 a bez zaplatenia. Aj o tom bude rozhodovať súd.
"Za rok 2007 uhradil obecnému úradu možno do tisíc korún. Podľa čoho to bolo odrátané, to neviem. No zákon o energetike hovorí, že nik nesmie distribuovať elektrinu. Žiadny druhotný predaj," hovorí súčasný starosta. "Zistili sme, že do steny domu smútku navŕtal dieru, do nej kábel, zapojil ho do vypínača v ozvučovacej miestnosti domu smútku a potom krížom cez stenu vonku, do zeme a zemou k nemu do objektu. Vyzval som ho najprv ústne, aby sa odpojil, veď ja ho nepotrebujem vidieť v base ani nič podobné. No ale odmietol. Tak som ho listom vyzval. Ani na to nereagoval. Tak sme ho za účasti polície a elektrikárov vlani odpojili. O dva týždne sa v jeho objekte svietilo zas. Tak ho odpojili znovu," vysvetľuje starosta. "Nasledoval súdnoznalecký posudok, ktorý dal vyhotoviť vyšetrovateľ. Hovorí o tom, že J. Vrtiš spôsobil obci škodu 6,70 eura. A že takýto odber je možný. Tak dáme urobiť ďalší súdnoznalecký posudok aj my. A počkáme, ako rozhodne súd. Či je tá dohoda o odbere elektriny platná, alebo nie. Podľa výsledku uvidíme, ako budeme postupovať ďalej," hovorí M. Nosko.
Rozhovor s bývalým starostom Jánom Vrtišom
"Vraj ste od roku 2000 do 2007 odoberali elektrickú energiu z domu smútku k vašej koniarni, pričom ste za ňu neplatili. V roku 2007 ste uzavreli dohodu o odbere elektriny sám so sebou a zaplatili ste nejakých tisíc korún. Súd má teraz preskúmať to, či je tá dohoda platná...
"Nie tak. V roku 2008 ma nahlásili, že kradnem elektrinu. Prišla sem polícia, urobila prehliadku, našli, že elektriku odoberám. Ale našli aj dohodu, že ju odoberám právom. A keďže sa našla dohoda, tak si istí ľudia odrazu vymysleli, že som nekradol teraz, ale od roku 2000 do 2007. Lebo vtedy dohoda nebola. Ale nič sa nedokázalo zatiaľ. Naklamali, že od roku 2000 do 2007 som ukradol elektrinu za 880-tisíc korún. Dali znalcovi vypočítať. Lenže ja keď som tie pozemky za domom smútkom v roku 2000 bral do prenájmu, tam bola holá lúka. Načo by mi bola v tých rokoch elektrina?! Ja som ju potreboval od roku 2007. Našli tam dojačku, ale ja som ju používal až v roku 2008. Vtedy som kúpil kravy. Len ráno na 15 minút som použil dojačku, jeden kilowattový motorík a žiarovku. Teraz už ani nedojím. Nakoniec som vraj dlžil 18-tisíc korún, nie 880-tisíc korún. No tak nech to rieši súd."
O tej dohode, ktorú ste podpísali sám so sebou, nevedeli ani poslanci.
"O čom rozhodujú poslanci?! O majetku obce a majetku štátu, ktorý bol obci zverený. Je elektrina, sprostredkovanie elektriny majetkom? Obec mala elektromer, išlo to cezeň a druhý elektromer, čo som mal ja. Obec zaplatila za elektrinu a mne vyúčtovala ten rozdiel. A podružný elektromer je odkedy ciachovaný?! To nedávajú elektrárne."
A aký je ten súdnoznalecký posudok?
"Mám dva. Podľa jedného nedochádza k nezákonnému odberu elektriny. Podľa druhého, toho tiež vyzvala polícia, neoprávnený odber je nemeraný odber. Ale môj bol meraný. Taký odber je podľa posudku možný."
A nemyslíte si, že o tom odbere mali vedieť aj poslanci?
"Nie. Nemuseli vedieť. Lebo to nie je majetok obce. Nepredávala elektrinu. To bola len služba. Aký majetok obce je elektrina?"
Ale vŕtalo sa cez stenu obecného majetku.
"A taká dierka, keď sa prevŕta, čo je na tom?! To sa dá všetko svojimi rukami robiť. To mali rozhodovať oni o tom, že som robil murára a všetko, čo bolo treba? Nemuseli. Berme súdnych znalcov, nešpekulujme."
Ani ste o tom nehovorili žiadnemu z poslancov?
"Akožeby nie? Vedeli, že mám elektrinu odtiaľ. Veď tam chodili aj na guláše, čo sme mali s poslancami. Okrem toho, elektrinu tak už neodoberám od 17. 2. 2009. Mám už svoju elektrinu, aj riadnu zmluvu s dodávateľom elektrickej energie."
ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer