REVÚCA. Sú dve hodiny poobede, končí sa ranná zmena a z jelšavskej magnezitky sa plazí had ľudí. To sú tí šťastnejší, čo majú robotu a dostávajú za ňu viac, ako je priemerná mzda v okrese Revúca.
Banícky plat je dobrý
Magnezitový priemysel roky držal nad vodou revúcku dolinu a drží ju i dnes po otrasoch spôsobených krízou, ktorá pripravila v magnezitkách o prácu asi tri stovky ľudí. Slovmag Lubeník a SMZ Jelšava síce prepúšťali, ale naďalej sú široko-ďaleko najväčší zamestnávatelia. Pri ťažbe a spracovaní magnezitu v nich robí viac ako dvetisíc ľudí. Baníci sú na miestne pomery slušne platení a dostáva sa im aj rad výhod z podnikových sociálnych programov.
"Zarábam okolo sedemsto eur. Som rád, že mám prácu, lebo ak by som o ňu prišiel, neviem, čo by som robil," zveruje sa jeden z baníkov.
Ľudia tu nemajú veľa peňazí, s výnimkou manažérov fabrík, čo vidno na slabo rozvinutej obchodnej sieti.
Čakanie na investora
V Jelšave postávajú na námestí hlúčiky. Je to taký rituál miestnych nezamestnaných tráviť nečinne hodiny túlaním sa po meste a pokukovaním po okolí.
"Obchody nejdú, asi to tu zavriem," frfle predavačka v potravinách.
Jelšava je mesto závislé na jednej fabrike, keby tá padla, boli by všetci bez peňazí. Pred niekoľkými rokmi si miestni robili nádeje na nového veľkého investora. Rusi s Japoncami mali začať stavať v bývalých kasárňach fabriku na spracovanie kremíka. Veľkolepé plány na investíciu za viac ako tristo miliónov eur pre tristo ľudí však vyšumeli do stratena.
"Je to tu zlé. Ľudia už stratili vieru, že investor príde. Kúpyschopnosť je slabá, citeľne klesla za posledný polrok,obchodníci len horko-ťažko prežívajú," sumarizuje situáciu primátor Milan Kolesár.
Keď z Revúcej a okolia vznikol pred rokmi samostatný okres, mnoho ľudí uverilo sľubom politikov v lepší život. Dnes vedia, že je to inak. Veľa sa toho nezmenilo a pomôcť si musia sami.
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer