Premiér Robert Fico by rád dal prácu stovkám ľudí v bani a pri úprave železnej rudy v Nižnej Slanej. Naposledy sa o to pokúšala neúspešne spoločnosť Siderit s ukrajinskými vlastníkmi. Pred dvoma rokmi však skončila v konkurze a prepustila všetkých šesťsto zamestnancov.
NIŽNÁ SLANÁ. Dôvodom bolo, že svoje výrobky vyrábala drahšie, než predávala a nedokázala to zmeniť ani so štátnou pomocou za vyše šesť miliónov eur. Banky jej nechceli požičať na modernizáciu a zníženie vysokých energetických nákladov.
Hľadá sa investor
Teraz chce tieto problémy vyriešiť vláda, ktorá tvrdí, že rokuje s investormi a obnoví výrobu. O tom, ako to dokáže, mlčí. S kým rokuje vláda a ako si predstavuje rozbehnutie stratovej ťažby a nákladného spracovania rudy, čo si vyžiada milióny eur na modernizáciu, sme sa nedozvedeli.
"Bolo by predčasné konkretizovať akékoľvek podrobnosti pred ukončením rokovaní," odpovedal Bárius Bošjak z komunikačného oddelenia ministerstva hospodárstva. "O nižnoslanskú baňu sa od konkurzu zaujímali viacerí, ale doposiaľ nikto vážne."
Dlho prejavoval záujem aj zástupca najväčšieho výrobcu ocele na svete firmy Arcelor Mittal, no nakoniec z toho zišlo. "Máme viacero ponúk, ktoré vyhodnocujeme, no zatiaľ to nie je nič konkrétne," povedal bývalý výrobný riaditeľ Sideritu Stanislav Lukáč, ktorý stojí za pokusmi o oživenie bane.
Ďalším záujemcom, ale iba o časť technológie, bola ešte vlani firma Ekoinvent z Moldavy nad Bodvou. "Predstavili projekt spracovávania dovážanej suroviny obecnému zastupiteľstvu a občanom, ale väčšina ľudí sa v ankete postavila proti takémuto využitiu fabriky. Chceme, aby nižnoslanská baňa fungovala vcelku, tak ako pred tým," tlmočí názor obyvateľov obce starosta Ján Vieloha.
Odborári oslovili Fica
S myšlienkou oživiť baňu prišiel ešte vlani aj prezident Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík, ktorý kedysi šéfoval banským odborom. "Inicioval som v októbri informatívne stretnutie zástupcov rezortov a ústredia práce, aby sme sa poradili, čo by sa s tým dalo robiť. Neskôr som osobne poprosil premiéra, aby dal problém posúdiť odborníkom," priznáva Gazdík. Podľa neho by bolo škoda, keby sa baňa s pripravenými zásobami rudy zatopila.
Podľa odborárov by mohla baňu postaviť na nohy takzvaná sociálna ťažba, teda priama dotácia na tonu vyťaženej železnej rudy poděa vzoru uhoľných baní. Navrhujú tiež, aby sa ako štartovací kapitál využili peniaze z nepredaných emisných limitov Sideritu. Emisné povolenky sú však súčasťou majetkovej podstaty firmy, z ktorej by mali byť uspokojení veritelia a správkyňa konkurznej podstaty Alexandra Chapčáková sa ich pokúša speňažiť.
Chapčáková odmietla odpovedať na otázky, v akom štádiu je konkruz, aká je hodnota firmy a evidovaných pohľadávok, odvolávajúc sa na záväzok mlčanlivosti.
Plyn je nezaplatený
Investora môžu od oživenia bane odradiť aj zložité vlastnícke vzťahy k areálu fabriky a neuhradený dlh za plyn. Siderit bol chronickým neplatičom, kvôli čomu ho spoločnosť SPP mnohokrát od plynu odstavila. Dlh voči plynárom presiahol v čase konkurzu sedem miliónov eur a ťažko uveriť, že by novému investorovi dodávali plyn bez vyrovnania starého dlhu. SPP ako najväčší veriteľ Sideritu bol totiž z rozhodovania o predaji majetku vylúčený a jeho pohľadávky mu neboli konkurznou spávkyňou uznané, čoho sa teraz domáha súdnou cestou.
"Ako veriteľ sme vo svojich právach značne obmedzení, veríme, že súd čoskoro rozhodne v náš prospech," uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer