Sobotňajšie protestné akcie Mariána Kotlebu v Jelšave a v Kameňanoch v okrese Revúca majú dozvuky. Po tom, ako začali zbierať podpisy za odvolanie starostky Kamenian tamojší Rómovia, "inšpirovali" sa aj jelšavskí.
JELŠAVA/KAMEŇANY. Podľa našich informácií po meste kolujú hárky a zbierajú sa podpisy za odvolanie primátora Milana Kolesára (SDKÚ). "Je to veľmi nepríjemné a ja budem musieť prehodnotiť svoj postoj k spoluobčanom. Aj pre nich totiž robíme, čo sa dá. Musím sa sústrediť na kopu projektov a teraz ešte aj podpisové akcie...," netají sklamanie nad počínaním miestnych Rómov M. Kolesár.
Na petíciu im stačili dva dni
"Aj ja som to počul, ale neviem, či je to pravda. Ani to, že prečo by ho chceli odvolať. Moja aktivita v Jelšave skončila v sobotu, keď som upokojoval vášne Rómov. Sami ma kontaktovali, hoci som poslancom Košického samosprávneho kraja a nie Banskobystrického. Ale asi nemali koho kontaktovať, tak oslovili mňa. Ale s podpismi nemáme nič spoločné," vyhlásil včera poslanec Košického samosprávneho kraja za ĽS-HZDS Gejza Milko.
Akcie Mariána Kotlebu boli vopred ohlásené a spĺňali všetky zákonné požiadavky. Primátorovi Jelšavy a starostke Kamenian neostalo iné, než protest povoliť. Oba prebehli pokojne, bez incidentov a za dozoru polície. Spoluobčania Kamenian však starostke Márii Zuzindlákovej (HZDS) adresovali výčitky, že to ona Kotlebu na nich zavolala a povolila mu protestovať. A stačili im dva dni na to, aby pozbierali 209 podpisov za jej odvolanie. V dôvode však neuvádzajú povolenie zhromaždenia nacionalistov, ale celkom iné argumenty.
Kotlebu ani nespomínajú
"V pondelok mi naši spoluobčania doručili petíciu s 209 podpismi. Predstavuje to 30 percent voličov. Dokument spĺňa náležitosti petície. Budem teda musieť zvolať obecné zastupiteľstvo a potom sa vyhlási referendum. Aby bolo platné, musí sa ho zúčastniť nadpolovičná väčšina voličov," hovorí starostka Kamenian. "Ako dôvody môjho odvolania uviedli, že nedokážem riešiť sociálnu situáciu vyplývajúcu z veľkej nezamestnanosti a zmierniť jej dopady na ľudí, že som neurobila nič v prospech obce a že sa začína prejavovať absolútna chudoba. A ešte spomínajú nedostatok práce v malých obecných službách. Je to nezmysel, pretože neviem, ktorá obec má toľko zamestnaných v obecných službách, ako Kameňany. Máme ich minimálne 40."
Ani v jednom z dôvodov sa nespomína zhromaždenie kotlebovcov, hoci práve to mal byť podnet na zbieranie podpisov za odvolanie starostky.
V Kameňanoch budú znovu slúžiť policajti
V Kameňanoch žije 725 obyvateľov, z toho 70 percent tvorí rómske obyvateľstvo. Starostka prízvukuje, že nie je Róm ako Róm a sú medzi nimi aj takí, ktorí sa starajú o svoje rodiny a zaujímajú ich veci verejné. Predsa sa však obec borí s kriminalitou. Preto šiel z Kamenian začiatkom tohto roka ministrovi vnútra SR otvorený list. Výsledkom je prísľub, že v Kameňanoch bude obvodné oddelenie PZ.
"Podľa mojich informácií to ešte musí prejsť legislatívnym procesom a najskôr v auguste by už oddelenie malo byť zriadené. Kedysi tu bolo. Ale zrušili ho pred desiatimi rokmi a to bola chyba. Máme informácie, že počet príslušníkov PZ sa navýšil o toľkých, že aj k nám by mohli prísť slúžiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer