Po dráme v závere vzal Slovan body Rožňave

Aj v druhom kole nadstavby extraligy žien mali rožňavské basketbalistky výhodu domácej palubovky. Hoci sa zápas veľmi dlho vyvíjal v ich neprospech, v poslednej štvrtine takmer dokázali zmazať náskok súpera.

Nakoniec ich od predĺženia delili tri body, o ktoré boli hráčky Slovana Bratislava v tomto zápase lepšie.

ROŽŇAVA. Slovan posilnený o Belanskú, Talajkovú či Lučeničovú dal od úvodných minút jasne najavo, že z Rožňavy by si rád odniesol body. Spomínané hráčky odtiahli prvú štvrtinu, v ktorej hostky vyhrali 14:16. Domáce hráčky pomerne rýchlo zbierali fauly. V druhej štvrtine sa pod košom rozstrieľala Ciulisová a spolu bodmi Belanskej rozhodla o tom, že do šatní išli slovanistky so šesťbodový náskokom.

Aj po prestávke pokračovali hostky v načatom trende a náskok si nenápadne zvyšovali. V závere štvrtiny na trojku Bártovej odpovedali trojkami Lučeničovej a Mlynarovičovej, dva body pridala Talajková. Skóre 44:60 nevyzeralo pre domáce hráčky práve najlepšie. V poslednej štvrtine sa Bratislavčanky snažili udržiavať náskok a kontrolovať vývoj zápasu, no darilo sa im to len do 35. min. Domáce hráčky pridali na dôraze v obrane i útoku. Strelecky sa začalo dariť Deckerovej a body pridala aj Bártová. V tomto úseku dokázali súperky skórovať len z trestného hodu. Domáce hráčky tak šnúrou dvanástich bodov takmer zmazali náskok súpera, ktorý sa sedemnásť sekúnd pred koncom stenčil na tri body. Rožňavčanky však už nedokázali bodovať a výsledok 66:69 sa už nezmenil.

Prevaha pod košom

Slovan pricestoval do Rožňavy s jednoznačným cieľom. V boji o záchranu v extralige je potrebný každý bod. „Nič iné nám neostáva. Musíme si pomôcť aj nejakým víťazstvom vonku. Naša športová forma nie je ideálna, čo bolo vidieť aj v zápase, keď sme si vypracovali šestnásťbodový náskok, no v závere sme sa strachovali o výsledok. Napriek tomu, že sme skúsení, je tam istý výpadok u starších hráčok, ktoré majú rodičovské povinnosti a nie je to také ideálne, ako by som si to predstavoval ja,“ začal kouč Slovana Bratislava Juraj Adamčík a pokračoval: „Hlavne v obrannej činnosti sme mali veľmi kvalitný nástup do druhého polčasu. V tom prvom sme hrali rozumne pod kôš, dokázali sme sa presadiť cez dvojicu amerických hráčov súpera. Je pravda, že kolega Ištok nemal na striedanie toľko vysokých hráčok ako ja, čo sme sa snažili využívať v spomínanom prvom polčase a darilo sa nám to aj na začiatku druhého.“

Potom však prišiel výpadok, hráčky Slovana strácali lopty, pod tlakom Rožňavčaniek robili chyby. Až sa ich náskok scvrkol na tri body tesne pred koncom. „Pokyny boli nedovoliť domácim trojkový pokus či strelu s faulom a potom ešte jeden taktický pokyn, ktorý si však nechám pre seba,“ poznamenal J. Adamčík a dodal: „Som spokojný s víťazstvom a myslím si, že sme si ho aj zaslúžili. Viedli sme skoro počas celého zápasu. No ukázalo sa aj, aký vie byť basketbal, síce vediete, ale za dve–tri minúty môže byť aj pätnásťbodový rozdiel otočený, a v tom je krásny.“

Našli recept, záver však nevyšiel

Domáci tréner Jozef Ištok nemal ľahkú úlohu, v jeho neprospech hovorila najmä výšková prevaha súpera. „Zápas ukázal, že basketbal sa hrá s vysokými hráčkami. My síce máme dve zahraničné hráčky, ale ak jedna z nich nezahrá, čo sa od nej očakáva, sme veľmi náchylní na prehru. Dnes sa rozhodlo pod košom. V útoku sme nevyužívali Duckerovú tak, ako si predstavujem,“ povedal tréner MBK Rožňava Jozef Ištok. V prvom polčase bolo dôležité to, že Deckerová a Pinkney získali pomerne rýchlo tri fauly. Pod košom sa rozohrala Lučeničová, na obvode zasa Belanská. Náskok súpera sa tak po tretej štvrtine natiahol. „Hľadali sme spôsob, ako sa vyrovnať s výškovou prevahu súpera. Skúsili sme zmenu obrany na zónovú, či osobnú obranu so štyrmi nízkymi hráčkami. Nakoniec to bol recept, spolu s vysokým nasadením a fantastickou hrou Duckerovej, ktorá spolu s Bártovou vyburcovala tím,“ uviedol J. Ištok a k posledným sekundám zápasu dodal: „Ukázal som útočný systém, ktorý máme zahrať. No nevyšlo to. Mali sme zakončiť podstatne skôr ako v poslednej sekunde. Aj keď strele veľa nechýbalo, aby sa dostala do koša.“